środa, 05 lutego 2020 13:15

Migawki z miasta - Wstyd!

 
Migawki z miasta - Wstyd! zdjęcie nadesłane

Temat powraca jak bumerang, bo i wśród mieszkańców naszego miasta wciąż nie brakuje osób, które za nic mają nie tylko przepisy, ale i dbanie o porządek we własnym otoczeniu.

Jeden z gnieźnian przesłał do nas dziś zdjęcie, wykonane na ul. Chłopskiej (osiedle Piekary). Jest to ulica osiedlowa, na której ruch jest raczej znikomy, więc obecność obcych osób lub pojazdów, zatrzymujących się na drodze, powinna zwrócić czyjąś uwagę. Mimo to ktoś, na pewno bardzo pewien siebie, zdecydował się urządzić dzikie wysypisko, wyrzucając przy pustej działce stary materac, opony samochodowe, fotel i różne inne przedmioty.

Jak przekazał nam mieszkaniec, widok ten musiał kogoś bardzo uderzyć w oczy, bowiem ktoś przy leżących odpadach postawił tyczkę z tabliczką, na której namalował słowo "Wstyd!".

Wydaje się, że wstyd byłby tylko wtedy, gdyby udało się namierzyć osobę, która wyrzuciła śmieci i można było opublikować jej wizerunek - tak, żeby wszyscy wiedzieli, kto jest sprawcą. Przepisy prawa jednak na to nie pozwalają i śmiecący, jeśli zostaną ujawnieni, zazwyczaj są karani tylko mandatem i nie muszą się obawiać kompromitacji. A powinni, choć raczej wstydu w sobie nie mają...

Przy okazji przypominamy, że odpady tego rodzaju każdy może pozostawić za darmo w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Chrobrego.

21 komentarzy

 • Link do komentarza as piątek, 07 lutego 2020 20:01 napisane przez as

  Na Kasprowicza przed pizzerią wysypano gruz na byłych trawnikach. I co? Urząd Miejski zgodził się na pozostawienie tego i likwidację pasów zieleni.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 07 lutego 2020 14:41 napisane przez kibolo

  I jeszcze jedno ale to już ostatni raz.Mieszkam we wspólnocie.Chciałem sprzątać chodniki przy budynku w którym mieszkam.Swoją pracę wyceniłem na 200 zł. miesięcznie za codzienne sprzątanie .Co mi powiedzieli na zebraniu wspólnoty?Nie bo za drogo.Najmądrzejsza baba z UMJak to się ma do najniższej miesięcznej czy godzinowej płacy?Teraz przy posesji bród że patrzeć nie można.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 07 lutego 2020 14:03 napisane przez mieszkaniec

  To co pisze KIBOLO to dla niego odpowiedź jest prosta: tak Budasz powinien dołożyć należytej staranności by w mieście było czysto. Za to m. in. Bierze pieniądze. A straznicy i emeryci ze straży powinni chodzić po miescie stale. Stała kontrola i bieżąca reakcja na brud. Ale tego nie robią, co świadczy o tym że nie widzą śmieci bałaganu. Meryci, mieszkają na granicach miasta zdala od centrum i nie ma dla nich problemu.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 07 lutego 2020 12:16 napisane przez kibolo

  Humanista.PZW nie powinien sprzedawać kart wędkarskich ,tylko jednorazowe pozwolenie na łowienie z zaznaczonym stanowiskiem połowu.Jeżeli wędkarz pozostawi śmietnik po opuszczeniu miejsca ma zakaz wykupu stanowiska na wodach podlegających temu PZW przez,np. kwartał.Nie ma tłumaczenia że on zostawił porządek.Jeżeli łowi bez zezwolenia,nie żadnymi instrumentami,np. dudami,tylko 2000 zł kary.Może się nauczą czystości.Ale tych w zarządach PZW interesują tylko składki i nic więcej.To samo ze śmietnikiem jaki Gniezno się nazywa.Brud przed kamienicą 1000 zł kary.Pietrak może mieć czysto przed swoimi własnościami a inni kamienicznicy nie?Innych nie stać na porządki?A najwięcej śmieci przed wspólnotami mieszkaniowymi.Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Edi piątek, 07 lutego 2020 11:50 napisane przez Edi

  Prosport, daj przykład i pierwszy podaj swoje prawdziwe dane. Po drugie, stwierdzanie faktów, że miasto jest brudne, byle jakie, zaniedbane, pełne odchodów golebich i psich, z dziurami w chodnikach i jezdniach itd. to nie plucie, tylko ocena nieudolności tych, co się garnęli do rządzenia. Puste sklepy dopełniają obrazu agonii tego miasta. Prezydent nie ma żadnej wizji jego ożywienia, a w końcu tego się podjął i jak widać nie daje rady. Nie wystarczy chcieć, trzeba mieć "to coś", co się nazywa talentem lub iskrą Bożą.

 • Link do komentarza agregat piątek, 07 lutego 2020 09:05 napisane przez agregat

  mieszkaniec. A nie wiesz kiedy skończy się w końcu w Gnieźnie to "kolesiostwo z podwórka"

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 06 lutego 2020 20:16 napisane przez kibolo

  Od komentatorów się od...,odczep piechurze.Nie pasuje brud w mieście to spadaj do Azji.Za każdym śmiecącym ma chodzić strażnik czy Budasz?
  Poradź co zrobić aby było jak w Azji wędrowcze albo szczotę w łapy i będzie tak jak w Azji .Brudzenie i śmiecenie to choroba cywilizacyjna.Co ja mam przyjąć od ciebie do wiadomości?Dla mnie jesteś zwykłym pieniaczem, obszczymurem uważającym że chodzenie po ulicach strażników miejskich wystarczy aby było czysto.A mieszkańcy mogą tobie na łeb n...ć i też będzie wina Budasza?Krytykujesz władze bo nie z twojej sitwy a o śmiecących ani słowa.

 • Link do komentarza humanista czwartek, 06 lutego 2020 19:18 napisane przez humanista

  Byłem dziś nad jeziorem Piotrkowskim, nabrzeże jeziora oraz przylegający to wysypisko śmieci stworzone przez wędkarzy.
  Z tego co udało się mnie ustalić, wynika, że gospodarzem jeziora jest koło pzw Łabiszynek.
  Gospodarza jeziora i Straży Rybackiej nie widać.
  Możliwe że leżą pod zwałami odpadków wędkarskich, butelek po wódce i piwie.
  Tak wygląda wędkarstwo nad wspomnianym jeziorem.

 • Link do komentarza Agrypa czwartek, 06 lutego 2020 18:11 napisane przez Agrypa

  Z tego co pamiętam to zanim pierwszy raz wybrano Budasza na prezydenta to w jego programie było coś o czystości miasta, zatrudnianiu więźniów itd. Przed wyborami propaganda utwierdzała nas o brudzie w mieście itd. Władze miasta dysponują "narzędziami" umożliwiającymi zaprowadzenie porządku. Są przepisy , jest Straż Miejska, są możliwości nakładania kar i podatków. Tak jak na mieszkańców nakłada się obowiązek ponoszenia opłat za odbiór śmieci, tak samo na właścicieli psów można nałożyć podatek od psa w celu opłacenia tych wszystkich urządzeń po psich kupkach itd. Również od strażników należy wymagać interwencji wobec śmiecących, mają monitoring itd. mogą reagować np. na ten śmietnik wokół pewnego sklepu gdzie walają się butelki i setki kapsli oraz petów, co jest widoczne z daleka. Jak już tu ktoś zauważył , Straż Miejska powinna mieć pełnoetatowych pracowników a nie emerytów, wiadomo dlaczego.

 • Link do komentarza Prosport czwartek, 06 lutego 2020 17:41 napisane przez Prosport

  Rafał i Olo zgadzam się. Piechur powinien dać przykład . Ale łatwiej pluć będąc ukrytym pod ksywką. Faktycznie, my jako mieszkańcy Gniezna, możemy dbać o nasze miasto wyrzucając śmieci do miejsc im przeznaczonych. Możemy stać się najczystsxym miastem kraju. To nie takie trudne. Zaczynam od siebie i swojej rodziny, to oczywiste. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 06 lutego 2020 10:57 napisane przez mieszkaniec

  Wielokrotnie pisałem, że za brak porządku w mieście odpowiada m.in. straż miejska. Jednostka która pochłania ponad 2 miliony rocznie nie robi nic aby w mieście było czysto. W ogóle nie ma ich na ulicach. Kiedyś Jeszce widziano patrole piesze. Ale jak komendantem został policjant to wszystko się skończyło. Pan Francuszkiewicz nie dba o porządek tylko o utrzymanie bałaganu i to wszedzie. Jego priorytetem jest więcej śmieci. Działania jakie prowadzi mają się nijak do oczekiwań mieszkańców w kwestii utrzymania porządku. To zachowanie budzi u wielu flustraceję i dużą niechęć do władzy i radnych, którzy mogą na komisjach rozliczyć komendanta. Dopóki będzie zajmował to stanowisko dopóty nic się nie zmieni w mieście. A ponieważ otrzymuje emeryturę to tę pracę traktuje jako dodatkowe źródełko dochodu bez zobowiazań wobec miasta. Przecież jego kolegą z podwórka jest sam Budasz.

 • Link do komentarza Mar czwartek, 06 lutego 2020 09:45 napisane przez Mar

  Wszyscy narzekają na urząd sto nie wina urzędu tylko braku wychowania,poprostu społeczeństwo brudasów

 • Link do komentarza piechur czwartek, 06 lutego 2020 09:16 napisane przez piechur

  Kibolo, ty że swoją filozofią sam sobie zaprzeczasz. Otóż przyjmij do wiadomości, ale także reszta domoroslych komentatorów w tej dyskusji, że wine za rozkład miasta i jego brud ponosi Budasz, bo nie panuje nad obowiązkami, które na siebie dobrowolnie przyjął! Straż Miejska to przecież jego pracownicy, którzy od lat nie egzekwują wypełniania obowiązków przez właścicieli budynków, także komunalnych i innych. To prezydent tego miasta nie ma chyba nawet pojęcia, że są chodniki obligatoryjnie należące do niego, jako szefa tego urzędu, które powinny być sprzątane regularnie przez Urząd. Bo sprzątane nigdy nie są i nie były! Oczywiście brylujacy na tym forum idole prezydenta mają rację, że to mieszkańcy brudza miasto, ale to wladza jest odpowiedzialna za wszystko, co się w tym mieście dzieje i jeżeli sobie nie radzi, to droga jest prosta. A my mamy prawo krytykować nieudolność władz, bo pracuje ona za nasze pieniądze.

 • Link do komentarza piechur środa, 05 lutego 2020 19:48 napisane przez piechur

  Do Oli - byłem w Azji, może się zdziwisz, ale tam nawet w tej niecywilizowanej części jest większy porządek, niż współcześnie w Gnieźnie. Jeżeli ktoś nazywa smród, dziury dziadostwo na gnieźnieńskich ulicach, brudne fasady budynków, kuriozalne targowiska np. na Wyszyńskiego i tak zwane hale na Warszawskiej, które wyglądają jak relikty epoki przedgomułkowskiej, normą w kraju środkowej Europy, to nie mamy o czym dyskutować. To samo dotyczy dworca, który w znacznej części został przeznaczony na jakiś urząd nie związany ani z turystyką, ani z poprawą jakości dla pasażerów, a pasażerowie bywa, że koczują na posadzce. Tak jest, bo uczniowie to też pełnoprawni użytkownicy PKP. No cóż, jaka władza, takie porządki.

 • Link do komentarza kibolo środa, 05 lutego 2020 19:15 napisane przez kibolo

  Brud w mieście to wina mieszkańców nie prezydenta.Mnie zadziwia bierność władzy na taki stan rzeczy.Znowu muszę wracać do dobrych czasów,kiedy to co drugi dzień na ulicy pojawiali się panowie ze szczotkami i zamiatali tak jezdnie jak i chodniki.Było czysto też dlatego,że mieszkańcy mieli nawyk,nie brudzić,jaki nabyli przed wojną.Wtedy właściciel kamienicy był odpowiedzialny za czystość do połowy jezdni ulicy.Nie było żadnych straż miejskich a i policjantów można było zliczyć na palcach jednej ręki.Te wszystkie zamiatające maszyny są nic nie warte.Nie wszystkie prace ręczne idzie maszynami zastąpić.Na chodnik taka nie wjedzie i jezdni też nie zamiecie.Kto jest odpowiedzialny za czystość na chodnikach trzeba ustalić. Bo kto śmieci?wiadomo że nie Budasz.Jak straż nie umie egzekwować czystości,tak samo jak Budasz to wspólnie za szczoty i zap...,zamiatać z Budaszem na czele i resztą urzędujących i radą miasta.

 • Link do komentarza Rafał środa, 05 lutego 2020 18:19 napisane przez Rafał

  Piechuj Ty w Azji nie byłeś wiec nie porównuj a skoro w centrum Tak jest to przesli zdjęcia i od prezydenta się odp... a sam weź miotłe i posprzątaj a nie tylko wypominanie i narzekań lista

 • Link do komentarza Pikuś środa, 05 lutego 2020 17:29 napisane przez Pikuś

  A gdzie Straż Miejska? Ich nie widać tylko migną samochodem i ich nie ma. Kiedyś można było ich widzieć na ulicach. A każdy wie, że z samochodu to nie widać tak jak spaceruje się po ulicach. Straż Miejska niech wyjdzie z tych samochodów, bo zaczyna przypominać policjantów tylko w samochodach, ale akurat to mnie nie dziwi przecież tam emeryci – policjanci żądzą.

 • Link do komentarza Oli środa, 05 lutego 2020 17:28 napisane przez Oli

  Piechur.byłeś kiedykolwiek w głębokiej Azji.że takie bzdury piszesz?

 • Link do komentarza R. S środa, 05 lutego 2020 16:11 napisane przez R. S

  Ok ktoś zrobił źle ale z jednej strony nie dziwię się ludzia dosyć że cena wywozu śmieci idzie bardzo mocno do góry a poza tym są zeczy których nie idzie wyzucic choćby plastików samochodowych
  Sam robiłem ostatnio porządek w garażu i chciałem pozbyć się niektórych żeczy ale nie można bo nikt takich zeczy nie odbiera to co mamy z tym zrobić.
  Zamias ludzia pomuc to każdy tylko krytykuje a żadnej inicjatywy ze strony żadu nie ma.

 • Link do komentarza Alina środa, 05 lutego 2020 14:46 napisane przez Alina

  Wstydzić powinni się ci co śmiecą!!!!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane