sobota, 08 lutego 2020 11:26

Projekt zmian w budżecie obywatelskim

 
Projekt zmian w budżecie obywatelskim archiwum redakcji

Urząd Miejski zaprezentował zmodyfikowany regulamin budżetu obywatelskiego, który obowiązywałby dla tego przedsięwzięcia przy tegorocznym głosowaniu na 2021 rok. 

Po dyskusji, która miała miejsce tydzień temu w Starym Ratuszu, a w trakcie której omawiano propozycje zmian mogących wpłynąć na wzrost zainteresowania oraz wypromowanie idei Budżetu Obywatelskiego, zaprezentowano aktualnie jego projekt. Modyfikacje objęły dotychczas obowiązujący regulamin, który w znacznej części nie ulegał większym zmianom w ostatnich latach, ale stawał się za to tematem wielu publicznych dyskusji. 

Wśród zmian, które zaproponowane zostały w projekcie, jest m.in. podzielenie kwoty 800 tys. złotych na dwie części: 

  • 600 tys. złotych na zadania duże inwestycyjne lub społeczne. Wartość jednego zadania nie może jednak przekroczyć 50% środków zarezerwowanych dla tej stawki.
  • 200 tys. złotych na zadania małe inwestycyjne lub społeczne. Wartość jednego zadania nie może jednak przekraczać 20% środków zarezerwowanych dla tej stawki.

Głosowanie odbywać się będzie tylko na jeden wybrany projekt z danej kategorii, tj. każdy uczestnik przy głosowaniu będzie mógł wybrać dwa projekty - jeden duży i jeden mały. Dodatkowo proponowane zadania nie mogą być realizowane w miejscach i podmiotach finansowanych z budżetu Miasta Gniezna w ramach dotacji czy subwencji.

W przypadku stwierdzenia, że ktoś stosuje niedopuszczalne formy promocji, możliwe będzie wniesienie protestu do Urzędu Miejskiego. Przez niedozwolone formy promocji rozumie się oferowanie korzyści materialnych, jak również nielegalne pozyskanie i wykorzystanie danych osobowych osób głosujących. W tym ostatnim chodzi m.in. o przypadki masowego zbierania głosów przez niektóre osoby i zbiorczego głosowania do urny, czy też wręczanie darmowych wejściówek za oddanie głosów na wybrany projekt. Takie metody stosowali w poprzednich latach niektórzy uczestnicy BO, tym samym eliminując słabszych graczy, chociażby z mniejszych osiedli. W przypadku, kiedy stwierdzi się stosowanie niedozwolonych form promocji projektu lub pozyskiwania i wykorzystywania danych osobowych osób głosujących, nastąpi unieważnienie wszystkich głosów oddanych na dany projekt, licząc od dnia wpłynięcia protestu. Inne aspekty, które budziły dyskusję i zostały wpisane do regulaminu, można poznać w poniższych załącznikach (w tym sam regulamin - ostatni plik). 

Zakłada się, że składanie propozycji do budżetu będzie możliwe w okresie od 20 kwietnia do 29 maja br. Zaakceptowane projekty poznamy 15 lipca 2020 roku, a samo głosowanie odbędzie się od 4 do 27 września 2020 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 września.

Urząd Miejski czeka na uwagi i sugestie do treści regulaminu Budżetu Obywatelskiego do 14 lutego. Można je zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

1 komentarz

  • Link do komentarza ciekawy sobota, 08 lutego 2020 12:48 napisane przez ciekawy

    No to jak w poprzednich latach były stosowane metody niedozwolone czy też nielegalne , to czy w tych sprawach składano stosowne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa i z jakim skutkiem ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane