środa, 19 lutego 2020 08:59

Opaska pomogła, gdy... zaatakował sąsiad

  UM (opr)
Opaska pomogła, gdy... zaatakował sąsiad źródło: UM

W Gnieźnie wciąż realizowany jest program zdalnej opieki senioralnej, którego uczestnicy otrzymali bransoletki życia. Jedna z nich już została użyta, kiedy jej użytkownik został pobity.

Od pewnego czasu seniorzy z Gniezna mogą korzystać ze zdalnej opieki senioralnej. Ci, którzy się na nią decydują, otrzymują opaskę na rękę, na której znajduje się urządzenie posiadające szereg funkcji: od mierzenia tętna, poprzez pomiar temperatury skóry i lokalizację GPS, skończywszy na detektorze upadku i przycisku SOS. 

Osoby, które decydują się na noszenie bransoletki, są pod "opieką" telecentrum, działającego w trybie 24 godzin i przez 7 dni w tygodniu. Po włączeniu przycisku na urządzeniu lub w momencie nagłego upadku, sygnał trafia do ośrodka, które ma możliwość wezwania pomocy lub członka rodziny w kierunku, gdzie lokalizator pokazuje położenie użytkownika. 

Centrum Telemonitoringu SIDLY zarejestrowało już pierwsze zgłoszenie alarmowe. Pod koniec stycznia 2020 roku, jeden z uczestników projektu nacisnął przycisk SOS znajdujący się na opasce telemedycznej, prosząc ratownika o wezwanie karetki pogotowia ratunkowego z uwagi na niebezpieczną sytuację, w jakiej się znalazł – został zaatakowany i pobity przez sąsiada. Zarejestrowanie sygnału alarmowego oraz natychmiastowa reakcja opiekuna sprawiły, iż służbom ratunkowym udało się w kilka minut dotrzeć do potrzebującego. Ratownicy poczynili odpowiednie czynności ratunkowe i przetransportowali mężczyznę do szpitala. Po wykonaniu badań oraz prześwietleniu nosa pacjent mógł wyjść do domu.

Z teleopieki opartej o opaskę telemedyczną korzysta już 60 samorządów w Polsce m.in. w Lublinie, w Radomiu, Ustce,  Toruniu, w Warszawie, a opieką i systemem objętych jest ponad 4 tysiące osób. W ramach projektu Miasto Gniezno zdecydowało się wypożyczyć 60 opasek telemedycznych dla seniorów na okres 12 miesięcy. Projekt został sfinansowany z budżetu miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane