piątek, 21 lutego 2020 15:05

Uroczysta gala 100-lecia II LO

 
Uroczysta gala 100-lecia II LO fot. Rafał Wichniewicz

II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki obchodzi stulecie rozpoczęcia swojej działalności. Z tej okazji dziś odbyła się uroczystość, która zgromadziła wielu absolwentów tej szkoły.

Od prawie roku wychowankowie gnieźnieńskiej "Piętnastki" przygotowywali się do tego wyjątkowego jubileuszu. W programie było wiele różnych inicjatyw, które podkreślały historię tej szkoły, jej dziedzictwo oraz pokazywały umiejętności jej uczniów oraz osiągnięcia życiowe ich absolwentów. Niejako zwieńczeniem tego jubileuszu była piątkowa gala.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w katedrze pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego, w trakcie której modlono się w intencji absolwentów i obecnych wychowanków tej szkoły. Następnie wszyscy uczestnicy przenieśli się do Teatru im. A. Fredry, gdzie odbyła się uroczysta gala 100-lecia. 

- W stuletniej tradycji naszej szkoły zawsze dopisywaliśmy do niej wychowanie w duchu patriotyzmu i poszanowania drugiego człowieka. Kolejne pokolenia nauczycieli, dyrektorów, rodziców swoją pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodawali splendoru szkole i wpisali się w karty historii nie tylko Gniezna, ale również rozsławili liceum w kraju oraz poza jego granicami - mówiła Róża Grabowska, dyrektorka II LO. Jak policzono, na przestrzeni stu lat, szkoła wykształciła 13 343 absolwentów: - To często ludzie świata nauki, prawnicy, lekarze, nauczyciele, artyści, inżynierowie, politycy, duchowni, przedsiębiorcy - ludzie szlachetni i wartościowi - mówiła dyrektorka.

Następnie głos zabrało wielu zaproszonych gości, z których spora część to byli absolwenci II LO. Wszyscy składali gratulacje z okazji jubileuszu, a także życzyli kolejnych lat pełnych sukcesów w edukacji i rozwoju uczniów. 

Uroczystość urozmaiciły występy obecnych wychowanków - zarówno wokalne, jak i aktorskie z udziałem Teatru bez Kurtyny. Zwieńczeniem obchodów 100-lecia będzie bal absolwentów, który odbędzie się w piątkowy wieczór.

5 komentarzy

 • Link do komentarza serko wtorek, 25 lutego 2020 23:52 napisane przez serko

  Nie wiem nad czym tu się rozwodzić. Dąbrówka jest równie ważną postacią w historii kraju i Gniezna, co bł. Jolenta. Grunt, że kobieta. Zawsze mogli nadać imię Kopernika :)

 • Link do komentarza gnieźnianka wtorek, 25 lutego 2020 00:04 napisane przez gnieźnianka

  Absolwencie 1983, coś ci się pokręciło w głowie. ten komunista Marchlewski nigdy nie był patronem tej szkoły! Tylko ulica Łubieńskiego na czas sowieckiej dyktatury w Polsce była przemianowana na tego rewolucjonistę. Ja jestem absolwentką tej szkoły z lat sześćdziesiątych i nie przypominam sobie, by ten komunistyczny sługa Lenina i Moskwy był kiedykolwiek patronem mojej szkoły. w moich czasach pamiętałyśmy ( szkoła przez pewien czas była żeńska), że patronką prawdziwą była własnie bł. Jolenta. Cytat Piłsudskiego też przekręciłeś, no ale, jak widać twoje morały są tyle warte, co wiedza o Gnieźnie.

 • Link do komentarza Absolwent 1983 sobota, 22 lutego 2020 22:56 napisane przez Absolwent 1983

  Nadanie szkole imienia Dąbrówki odbyło się 16 kwietnia 1983 roku. Dlaczego pozorując kontynuację tradycji "piętnastki" i świętując wielki jubileusz 100-lecia istnienia szkoły, celowo nie wspomina się o poprzednich patronach? Zwłaszcza o tym, który poprzedzał Dąbrówkę? Przypominam, że był nim Julian Marchlewski, ur. 17 maja 1866 we Włocławku, zm. 22 marca 1925 w Bogliasco – działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego. Rozumiem, że od kilku lat panuje moda na pisanie nowej i właściwie dopasowanej historii Polski i międzywojenny komunista nijak nie pasuje do dzisiejszych czasów. Jednak niemała część spośród 13 343 absolwentów ukończyła szkołę właśnie pod tym patronatem. Przemilczanie znanych przecież faktów jest takim samym kłamstwem, jak ich kreowanie. Ten, kto nie pamięta przeszłości, będzie skazany na to, że ją przeżyje powtórnie (G. Santayana). Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości (J. Piłsudski).

 • Link do komentarza Beata sobota, 22 lutego 2020 10:07 napisane przez Beata

  Moja babcia kończyła tę szkołę i tez mówiła, że chodziła do bł. Jolenty. Jak widać tamtejszych komunistów parzyła ich ta święta , a dzisiaj już nawróceni uczestniczą jak gdyby nigdy nic w takich uroczystościach.

 • Link do komentarza absolwentka piątek, 21 lutego 2020 20:56 napisane przez absolwentka

  Ta szkoła miała imię, patronem była bł. Jolenta, ale w czasach wrogich Kościołowi dość spiesznie wymyślono jej nową patronkę Dąbrówkę. Niepotrzebnie, bo można było wrócić do korzeni i tradycji.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022