czwartek, 05 marca 2020 11:08

Karetki wyjadą do zdarzenia przez ul. Sienkiewicza

 
Karetki wyjadą do zdarzenia przez ul. Sienkiewicza archiwum redakcji

W niedługim czasie planuje się, że zespoły ratownictwa medycznego, zadysponowane do zdarzenia, nie wyjadą na ul. Wyszyńskiego, ale na ul. Sienkiewicza.

Wszystko to za sprawą uchwały Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, podjętej w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z jej treścią, Powiat Gnieźnieński dokona zamiany nieruchomości niezabudowanych, położonych w ścisłym centrum miasta. Chodzi o niewielki fragment gruntów, położonych na działkach przylegających do siebie pomiędzy ul. Wyszyńskiego i Sienkiewicza. Co się za tą zamianą kryje?

Baza ZRM, funkcjonująca w dawnym Pogotowiu Ratunkowym, korzysta z wyjazdu na ul. Wyszyńskiego (przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja). Jest on poprowadzony bezpośrednio przy budynku dawnej przychodni, którą Powiat Gnieźnieński kilka lat temu wystawił na sprzedaż, ale wciąż nie może znaleźć kupca. Powodem jest to, że budynek kupić można w zasadzie tylko po obrysie, bez większej działki, którą potencjalny inwestor mógłby wykorzystać np. na parking. 

- Pracowaliśmy nad tym prawie rok czasu. Osiągamy efekt, dzięki któremu możemy zrezygnować ze służebności przejazdu. Co to oznacza dla nas? W tym momencie powiększymy działkę przyległą do obiektu na Wyszyńskiego i stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestora. Problemem w zakupie było to, że tam nie było miejsc parkingowych. Mieliśmy tam też jeden problem - niestety ta służebność świadczona na rzecz pogotowia - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, odnosząc się do tego iż nikt nie kupi nieruchomości z koniecznością udostępnienia przejazdu pojazdom ZRM. -  Tym jednym ruchem neutralizujemy ten kłopot i mamy nadzieję, że ta działka stanie się bardziej atrakcyjniejsza - mówił, odnosząc się do samej przychodni. 

Jak będą wyjeżdżać karetki? Zakłada się, że wyjazd poprowadzony będzie przez nieruchomość, którą Powiat Gnieźnieński "nabędzie" drogą zamiany i dalej poprowadzony zostanie przez obecny parking przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 i dalej na ul. Sienkiewicza.

Część radnych, zapoznając się z tym pomysłem, wyraziła pewne obawy co do tego, czy to rozwiązanie jest bezpieczne z uwagi na ruch panujący na ul. Sienkiewicza. Odnosili się także z dystansem do tego, czy karetki będą miały wystarczająco miejsca, by przejechać nowym wyjazdem. Starosta odniósł się do tego: - Drogi dojazdowe są robione według określonych parametrów. To nie jest tak, że ktoś sobie buduje tak, jak chce, bo na to są określone przepisy. Po drugie, my tak naprawdę wprowadzamy większe bezpieczeństwo, bo chcę przypomnieć w jakich warunkach wyjeżdżały te karetki, na skrzyżowanie, gdzie są światła, często te zasady świateł były łamane. To naprawdę jest cud, że tam nie doszło do żadnego wypadku. My teraz "uciekamy" na zupełnie inną ulicę, dużo bardziej spokojną - stwierdził, mówiąc iż nowe rozwiązanie będzie bezpieczniejsze.

Nikt jednak nie zapytał o to, czy ten sposób wyjazdu jest dogodny logistycznie. Do tej pory karetki bezpośrednio wyjeżdżały bowiem na drogi prowadzące bezpośrednio w kierunku północnym, wschodnim oraz do centrum, gdzie kierowały się na zachód lub południe miasta. Obecnie będą musiały pokonać więcej skrzyżowań, by skierować się w którymkolwiek kierunku.

Ostatecznie radni większością głosów (23 za, 1 wstrzymujący się) opowiedzieli się za zamianą działek. Przewiduje się iż nowe rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone w życie w najbliższych miesiącach. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza avalon niedziela, 30 sierpnia 2020 21:15 napisane przez avalon

  Byłem kilka dni temu w Gnieźnie - jedna z karetek stacjonuje na Chrobrego na podwórzu dawnej parafii wojskowej. Nie wiem gdzie stoi reszta, ale chyba poszli dobrą drogą :)

 • Link do komentarza avalon piątek, 06 marca 2020 21:56 napisane przez avalon

  Rozwiązanie o jakim mowa w artykule jest nie tylko absurdalne, ale także niebezpieczne.
  Dlatego tym razem się rozpisze bo mam nadzieje, ze decyzje można jeszcze zmienić i ktoś to zauważy....

  Wyjazd alarmowy ZRM przez parking? Sprawdziłem jak to wygląda na google maps. Parking jest bardzo wąski ale nie tylko to jest problemem. Sam fakt że wyjazd miałby prowadzić przez parking stanowi zagrożenie dla życia ludzi którzy oczekują na pomoc.

  Kilka hipotetycznych sytuacji:
  - zaparkowane auto nie ma włączonego hamulca ręcznego i stacza się blokując przejazd. Wbrew pozorom jest to dość częste zdarzenie. Na normalnym parkingu wzbudza tylko złość innych kierowców, w tym przypadku zablokuje wyjazd dla ZRM,
  - awaria auta wjeżdżającego / wyjeżdżającego z miejsca postojowego - zagrożenie jw.,
  - pożar zaparkowanego samochodu na parkingu,
  - wielu kierowców ma problem z zaparkowaniem nawet w centrach handlowych gdzie jest bardzo dużo miejsca i kombinują "na 10 razy". Inni spanikują widząc karetkę na sygnałach i nie będą potrafili wykonać prawidłowo żadnego manewru blokując przejazd,
  - kolizja z karetką podczas wyjeżdżania z miejsca postojowego,
  - kolizja innych aut na parkingu,
  - zablokowany wyjazd na ulice przez nieprawidłowo zaparkowane auto. Zanim ktoś to zauważy, zanim przyjedzie laweta...

  Dużo lepszym rozwiązaniem byłby wyjazd na Jana Pawła II obok Urzędu Powiatowego. Technicznie jest to możliwe, wymaga albo udostępnienia przejazdu pod budynkiem tego urzędu, albo budowy odcinka nowej drogi z prawej strony budynku.

  Jednak dlaczego w Gnieźnie upierają się, że karetki muszą być w jednym miejscu???
  To tak naprawdę nie jest stacja pogotowia ratunkowego tylko miejsce wyczekiwania karetek. Kiedyś w tym baraku był także całodobowy punkt pomocy doraźnej, nie wiem czy on tam nadal jest, ale wcale nie musi być w tym miejscu. Obecną lokalizację pogotowia wraz z budynkiem dawnej przychodni można sprzedać w całości.

  Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy mieści się budynku przy ulicy Markwarta w którym jest jednak tylko administracja i nie stacjonuje tam żadna karetka. 18 bydgoskich karetek + 1 motoambulans stacjonują w 9 lokalizacjach na terenie całego miasta. Ma to na celu przybliżenie załóg ZRM do wszystkich dzielnic w mieście i znacznie skraca czas dojazdu. Nie wyobrażam sobie, żeby na Wyżyny karetka wlokła się w korkach przez pół miasta aż ze Śródmieścia. Dzielnicę zamieszkaną przez 72 tysięcy ludzi obsługują karetki stacjonujące przy biurowcu dawnego Zachemu gdzie obecnie są jakieś wydziały urzędu miasta. W każde miejsce od Kapuścisk przez Wyżyny po Wzgórze Wolności dojadą w 5-7 minut. Na innych osiedlach karetki stacjonują zazwyczaj w przychodniach lub przy JRG Straży Pożarnej.
  W Inowrocławiu który jest podobny wielkością do Gniezna karetki stacjonują w dwóch miejscach, w tym przy szpitalu.

  Gnieźnieńskie karetki potrzebują od jednego do trzech miejsc stacjonowania, bo są w Gnieźnie tylko trzy karetki. Pozostałe trzy stacjonują w różnych miejscowościach na terenie powiatu.
  Do wyboru miejsca wyczekiwania karetek naturalnie nadaje się szpital i JRG PSP. Ale dla pojedyńczych karetek może to być także budynek przychodni na Winiarach czy na osiedlu Grunwaldzkim.
  Niebawem zacznie się remont wiaduktu na Warszawskiej - południowa cześć Gniezna zostanie częściowo odcięta od reszty Gniezna a komunikację obu części Gniezna czeka paraliż. Karetka z Witkowa szybciej dojedzie na Kawiary czy Pustachowe niż z centrum przez Kolejową czy Kostrzewskiego...
  Wydaje mi się, że lepiej wynająć pomieszczenie dla ZRM w prywatnej przychodni lub jakimś budynku należącym np do miasta niż utrzymywać prowizorkę pogotowia na Wyszyńskiego.

 • Link do komentarza bezsens piątek, 06 marca 2020 13:41 napisane przez bezsens

  Należało przenieść całą stację - a nie tworzyć działania dla korzyści (pewnie) obecnego właściciela budynku po byłej przychodni, blokowanie i utrudnienie ruchu na Sienkiewicza nie przyspieszy dojazdu karetki do szpitala a kilometrówki zwykłych karetek obsługujących transporty ludzi i materiałów wzrosną. W tym mieście decyzje administracyjne są dla określonej grupy ludzi a nie dla mieszkańców.

 • Link do komentarza Jakub piątek, 06 marca 2020 01:29 napisane przez Jakub

  Mówiąc jednym jednym słowem - ten pomysł jest dobry! Ale dwoma słowami, to już nie dobry!

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 05 marca 2020 21:29 napisane przez Kierowca

  A moze juz jest kupiec na stary budynek przychodni i przez to taka szybka zmiana planow. W tej chwili najszybszym wyjazdem dla karetek jest istniejsca droga. A moze wystarczy troche poczekac i pogotowie przeniesc na teren szpitala nowego lub starej izby przyjec w starym budynku. Wszystko bedzie w jednym miejscu.

 • Link do komentarza Bobi czwartek, 05 marca 2020 21:27 napisane przez Bobi

  A przy szpitalu nie ma miejsca dla 2 karetek ?

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 05 marca 2020 21:07 napisane przez bobhaus

  Gdy rozważano możliwość budowy szpitala w Gnieźnie .Wybrano najgorszy wariant z możliwych. ,,Geniusz inaczej,, ówczesnego starosty nazwisko pominę by jego dzieci się nie wstydziły wychodzić.W efekcie dojazd karetki do szpitala mocno utrudniony.
  Zamiast wybudować siedzibę dla Zespołów Ratunkowych gdzieś przy węźle komunikacyjnym wraz ze szpitalem by łatwo było dojechać karetkom z ofiarami wypadków .Wybrano miejsce budowy nowego szpitala w pobliżu starych szpitali.W ciasnej zabudowie W efekcie nie ma miejsc parkingowych dla samochodów rodzin odwiedzających pacjentów w szpitalu. Budynek zespołów ratunkowych jest położony w miejscu tymczasowym od ponad 50 lat.I nikomu nie zależało by to zmienić.W moim przekonaniu szpital w Gnieźnie powinien być wybudowany w miejscu oddalonym zwartej zabudowy. Wystarczył by teren Lasu Miejskiego gdzieś niedaleko Nadleśnictwa Gniezno. Media są ciągu w ulicy Wrzesińskiej.Oczywiście wymagało by to wybudowania obwodnicy Gniezna jako swoistego pieścienia by ułatwić dojazd do nowego szpitala . Ale to wymagało szerokiej dyskusji społecznej. Której nie było bo lepiej było załatwiać sprawę szpitala w ciszy gabinetu.I tak ,,budując,, nowy szpital pogrzebano wiele spraw w tym i nową siedzibę zespołów ratunkowych . W rezultacie nie ma szpitala do dziś . Czego konsekwencją jest również prowizoryczna siedziba zespołów ratunkowych.

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 05 marca 2020 20:54 napisane przez rowerzysta

  Co do ul. Sienkiewicza. Starostwo dogada się z miastem i postawią zakaz zatrzymywania się po jednej stronie i problem rozwiązany. A, że miasto straci na biletach parkingowych...no cóż...

 • Link do komentarza Marco czwartek, 05 marca 2020 19:00 napisane przez Marco

  BARANIE GŁOWY. Karetki pogotowia powinny stacjonować razem ze Strażą Pożarną przy głównej ulicy Bolesława Chrobrego. Z tej ulicy zawsze szybko się wyjeżdża !!! Z zaplecza Straży Pożarnej powinno się wyrzucić Straż Miejską, a w ich miejsce powinno się wprowadzić Ratowników Medycznych !! Natomiast Straż Miejską powinno się przenieść do dawnej szkoły przy ulicy Pocztowej. Kto za ? Kto przeciw i dlaczego ?

 • Link do komentarza Zeus czwartek, 05 marca 2020 17:04 napisane przez Zeus

  A nie lepiej wykorzystać dawną siedzibę Urbisu obok straży pożarnej. Są wiaty i miejsce dla załóg jest gdzie zaparkowac karetki i jest miejsce dla personelu .Straż daje rade z wyjazdem to karetki tym bardziej

 • Link do komentarza avalon czwartek, 05 marca 2020 16:55 napisane przez avalon

  Dlaczego gnieźnieńskie karetki nie stacjonują na Chrobrego, w JRG PSP, tylko w tej szopie na Wyszyńskiego?
  Straż ma ogromny budynek którego na pewno nie wykorzystuje w całości bo miało tam być centrum powiadamiania ratunkowego które tam nie powstało. W straży jest też wystarczająco dużo miejsca na trzy karetki. Chrobrego jest natomiast szeroką i pustawą ulicą na tym odcinku oraz jest bardzo dobrze skomunikowana z pobliskimi głównymi ulicami które prowadzą w kierunku wszystkich osiedli.

 • Link do komentarza Paweł Marciniak czwartek, 05 marca 2020 15:22 napisane przez Paweł Marciniak

  Jestem ciekaw, czy ktoś ze Starostwa zadał sobie trochę trudu i zobaczył ten wyjazd. Na parkingu ZSP 3 jest wąsko, Sienkiewicza jest wbrew pozorom tłoczna, wjazd na Chrobrego, czy Jana Pawła II również w godzinach szczytu jest utrudniony. Nie sądzę również, że ta droga dojazdowa była projektowania pod wyjazd dla karetek ... .

 • Link do komentarza micio czwartek, 05 marca 2020 12:48 napisane przez micio

  ...z cyklu- nie wiem, nie znam się, nie jestem ratownikiem ale się wypowiem... Przedtem wyjeżdżało się na główne ulice i gaz przed siebie, a teraz trzeba troszkę pokrążyć po uliczkach... w tym wypadku kilka minut może zaważyć o czyimś życiu...

 • Link do komentarza drogowiec czwartek, 05 marca 2020 12:17 napisane przez drogowiec

  To jest kolejny erzac. Zamiast przenieść siedzibę w dogodne miejsce, a są takie tylko trzeba trochę pomyśleć. Wykonuje się działania pozorne i prowizoryczne. A co z parkingiem dla klientów ZUSu? Może wreszcie będzie im służył, bo jak narazie to jest darmowa przechowalnia dla cwaniaków z zasady, kto pierwszy, ten lepszy. Nikt nad tym nie panuje.

 • Link do komentarza Maria czwartek, 05 marca 2020 11:43 napisane przez Maria

  No ca za głupota,ulica Sienkiewicz zapchana samochodami a tam chociaż wyjazd był bezpośrednio na ulicę,gdzie były światła i większe bezpieczeństwo

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane