środa, 11 marca 2020 15:33

Miasto i Powiat zamyka swoje instytucje

 
Miasto i Powiat zamyka swoje instytucje archiwum redakcji

Po ogłoszeniu przez premiera decyzji o zamknięciu szkół od poniedziałku, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe poinformowało o działaniach, jakie podejmie miejscowy samorząd w związku z koronawirusem.

Sytuacja w Gnieźnie, podobnie jak w całym kraju, jest bardzo dynamiczna. O kolejnych decyzjach i rozporządzeniach informują ogólnopolskie media, a lokalnie poinformowaliśmy już o zmianach w MPK Gniezno, a także odwołanych wydarzeniach. Obecnie, po wspólnych konsultacjach między Powiatem i Miastem, poinformowano o dalszych działaniach, które zostaną podjęte.

- Budynki dydaktyczne będą w czwartek i piątek dostępne i jeśli ktoś nie będzie mógł zapewnić opieki, będzie mógł przyprowadzić dziecko do szkoły. Jeśli chodzi o przedszkola, sytuacja jest taka sama - w czwartek i piątek opiekujemy się dziećmi, a od poniedziałku do 25 marca są zamknięte. Żłobek miejski i jego filia od jutra do odwołania są zamknięte - przekazał prezydent Tomasz Budasz. W podobnym zakresie działać będą też szkoły ponadpodstawowe, prowadzone przez Powiat Gnieźnieński.

Do 25 marca zamknięte będą także:

 • wszystkie filie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (nie trzeba zwracać książek, opłaty nie będą naliczane), 
 • Miejski Ośrodek Kultury - nie będą działać wszystkie sekcje
 • Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji - nieczynny będzie basen oraz hale sportowe
 • Gnieźnieński Klub Seniora
 • Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne

Starosta Piotr Gruszczyński przekazał iż zakaz odwiedzin obowiązuje już w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, a wprowadzony zostanie także w domach pomocy społecznej, domach dziecka i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. 

Co z imprezami organizowanymi przez Miasto i jego jednostki? - Wszystkie imprezy miejskie do końca marca zostały odwołane - te które organizuje MOK, Biblioteka Publiczna czy GOSiR - przekazał prezydent. Oznacza to, że nie odbędzie się Festiwal Literacki "Preteksty", ale także kilka innych spotkań i wydarzeń zaplanowanych w najbliższych tygodniach: - Na terenie Gniezna przewidzianych jest także kilka imprez, które są organizowane przez prywatne jednostki. W związku z tym zwróciłem się do służb pana Wojewody i Sanepidu o podjęcie działań, które w jakiś sposób doprowadzą do tego, że te imprezy się nie odbędą. Liczę też na rozsądek organizatorów.

Jak przekazał Tomasz Budasz: - Priorytetem dla nas jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w miarę naszych możliwości i środków finansowych. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeba dużo informacji, w związku z tym podjęliśmy decyzję o tym iż będziemy je wszystkie przekazywać na bieżąco. Piotr Gruszczyński dodał: - Sugerujemy, że część spraw urzędowych można załatwiać elektronicznie. Zachęcamy do takiego sposobu komunikowania, niekoniecznie przychodząc do jednostek samorządowych. 

Zaapelowano do mieszkańców Gniezna i powiatu, aby zwrócili uwagę na osoby starsze, które szczególnie są w grupie ryzyka. 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Ewa piątek, 13 marca 2020 06:48 napisane przez Ewa

  Co z Galeriami ??? Jak uchronić wysepki, gdzie jest bezpośredni kontakt z klientem i oprócz tego osoby obok przechodzące nie będący klientami wysepek mogą przenosić Koronowirusa.

 • Link do komentarza Karolina środa, 11 marca 2020 17:32 napisane przez Karolina

  A co z dziećmi i młodzieżą ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych? One nie zasługują na objęcie bezpieczeństwem?

 • Link do komentarza Goguś środa, 11 marca 2020 15:46 napisane przez Goguś

  A co z pracownikami urzędów? Zwłaszcza tymi, którzy mają kontakt z interesantami? Taki Wydział Komunikacji na przykład. Przychodzi tam wiele osób sprowadzających samochody z zagranicy. Wcale nie kryją się z tym, że regularnie bywają we Włoszech czy w Niemczech. Nawet nie ma żadnej szyby która oddziela ich od klientów. Jak władze zamierzają chronić swoich pracowników? I wszystkie osoby które mają z nimi kontakt prywatny czy zawodowy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane