sobota, 14 marca 2020 10:17

Niedzielne msze w gnieźnieńskich kościołach - transmisje

 
Niedzielne msze w gnieźnieńskich kościołach - transmisje archiwum redakcji

Apb Wojciech Polak Prymas Polski wydał dekret z dyspensą od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej do 29 marca włącznie. Jednocześnie także rząd wprowadził obostrzenia o zakazie gromadzenia się osób powyżej 50 osób w jednym miejscu. W gnieźnieńskich kościołach organizowane są transmisje z nabożeństw.

Dekret apba Wojciecha Polaka wydany został jeszcze przed konferencją rządu, informującą o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju. Tymczasem po podaniu tej wiadomości do opinii publicznej, pojawił się komunikat Prymasa Polski, skierowany do księży oraz wiernych.

- W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, proszę Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Na drzwiach wejściowych do świątyni należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją danej Mszy świętej - czytamy w komunikacie Prymasa Polski, który następnie zwraca się do wiernych, przypominając o dyspensie obowiązującej do 29 marca: - Zalecam to szczególnie osobom w podeszłym wieku, chorym, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim, którzy czują obawy przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę nie jest grzechem. Jednocześnie proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy świętych w środkach społecznego przekazu.

 

Między innymi parafia pw. św. Trójcy oraz pw. św. Michała Archanioła już zaapelowały, by w mszach uczestniczyli tylko najbliżsi związani z intencją, w której sprawowane jest nabożeństwo. 


W niedzielę 15 marca, a także w każdą kolejną tj. 22 marca i 29 marca, na kanale Archidiecezji Gnieźnieńskiej transmitowane będą Gorzkie Żale i Msza święta, rozpoczynające się o godzinie 15:00 w katedrze. Najbliższa emisja rozpocznie się poniżej:

 

Po zakończeniu transmisji na żywo, nabożeństwo będzie można obejrzeć ponownie.


W niedzielę 15 marca transmisję z mszy świętej przeprowadzi także parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. Rozpocznie się ona o godzinie 7:10 różańcem, o godzinie 7:40 będą godzinki, a o 8:00 msza święta. O godzinie 8:50 - Gorzkie Żale. 

Transmisję będzie można śledzić za pośrednictwem serwisu Facebook (nie trzeba się rejestrować): www.facebok.com/maksymiliangniezno/


W przypadku pojawienia się innych transmisji - będziemy tu o nich na bieżąco informować.

5 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 15 marca 2020 11:36 napisane przez czytelnik

  Przez całe wieki, gdy wybuchały epidemie dżumy, cholery lub czarnej ospy, katolicy zachowywali się tak samo: garnęli się do kościołów, przystępowali do sakramentów, szukali ratunku w Bogu. Organizowano nabożeństwa, procesje i pielgrzymki przebłagalno-pokutne w intencji oddalenia nieszczęścia

 • Link do komentarza MAREK niedziela, 15 marca 2020 07:35 napisane przez MAREK

  Dzisiaj, już o 6.30 ( na pół godziny przed pierwszą mszą świętą), wszyscy księża parafii Bł. Bogumiła wraz ze swoim wspaniałym, młodym proboszczem stali i marznęli przed kościołem, by poinformować ludzi - wiernych Bogu , że dzisiaj będą msze święte........ ale bez ludzi. Wstęp do ogromnego przecież kościoła Bł. Bogumiła , będą mieli wyłącznie członkowie rodzin, którzy zamówili msze święte za swoich bliskich. I wszyscy oni będą musieli usiąść ...na skrajach ławek. Wspaniałe zrozumienie przez księży, potrzeby chwili ! Zrezygnowali z obecności wiernych . Zrezygnowali z jałmużny, którą dzielili się z nimi co niedzielę ich parafianie. Jak widać kościół istnieje dla ludzie a nie dla pieniędzy !

 • Link do komentarza Gandalf sobota, 14 marca 2020 20:54 napisane przez Gandalf

  I ma to sens... Oby ludzie wzięli sobie te słowa do serca w niedzielę...

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 14 marca 2020 15:56 napisane przez Jam_Jest

  Toż to szok, Ciekawe jak zostaną zrekompensowane straty z tytułu zaniżonego zbierania na tacę> Czyżby rząd miał na ten cel jakieś kilka miliardów?

 • Link do komentarza Irena sobota, 14 marca 2020 11:04 napisane przez Irena

  Ogromne podziękowania za tę decyzję.
  Jestem w grupie najwyższego ryzyka pomimo młodego wieku .
  Łączmy się w modlitwie poprzez transmisję dla naszego bezpieczeństwa
  i nas wszystkich .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane