niedziela, 22 marca 2020 15:29

Już 102 osoby w kwarantannie i pod kontrolą policji

 
Już 102 osoby w kwarantannie i pod kontrolą policji archiwum redakcji

Liczba osób, które przebywają w kwarantannie, jest znacznie większa, aniżeli podaje to gnieźnieński Sanepid. Z czego wynika ta różnica?

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie codziennie weryfikują osoby, które zostały poddane kwarantannie. W większości przypadków powróciły one z krajów, w których występował koronawirus lub miały kontakt z osobami potencjalnie zarażonymi, ale nie mają żadnych objawów. Ich przymusowy pobyt w miejscach zamieszkania motywowany jest izolacją od innych osób oraz koniecznością prowadzenia obserwacji swojego stanu zdrowia. 

Sanepid codziennie informuje o ilości przypadków, które są poddane nadzorowi, ale także kwarantannie i hospitalizacji (do czasu uzyskania wyniku z laboratorium). Tylko dzisiaj, jak podano w niedzielne południe 22 marca, było 14 osób, które podlegały kwarantannie na podstawie decyzji gnieźnieńskiego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Jak się jednak okazuje, takich osób jest więcej. Policjanci w całym powiecie tylko dzisiaj kontrolują już 102 osoby, które przebywają w kwarantannie. Ta liczba cały czas rośnie, bowiem jeszcze wczoraj było ich 84, a w miniony piątek - 56. Tak mówią oficjalne dane KPP Gniezno.

102 osoby, które podlegają kwarantannie w naszym powiecie, to suma osób skierowanych przez gnieźnieński Sanepid, ale także inne jednostki tej instytucji np. podczas przekraczania granicy. Codziennie policjanci weryfikują, czy dane osoby przebywają na miejscu, w którym zgłosiły swój pobyt na czas dwóch tygodni. To powoduje, że funkcjonariusze mają pełne ręce roboty z uwagi na konieczność dojechania pod każdy wskazany adres o różnych porach dnia i "z zaskoczenia". 

Dlatego dla osób przebywających w kwarantannie powstała specjalna aplikacja na telefon, którą promuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jest ona darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store - polega ona na... zrobieniu sobie zdjęcia: - Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane - zapewnia szef MC. Więcej informacji na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy iż za złamanie kwarantanny np. poprzez opuszczenie wskazanego miejsca przebywania grożą surowe kary.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Agat niedziela, 22 marca 2020 21:41 napisane przez Agat

    To może byłoby lepiej gdyby dane dot. osób objętych kwarantanną publikowała Policja a nie Sanepid.
    Brak testów w małych miastach to duży problem w walce z wirusem.

  • Link do komentarza Anonim niedziela, 22 marca 2020 17:10 napisane przez Anonim

    Kolega, który jest na kwarantannie, dostał wytyczne z sanepidu min. że może wychodzić tylko do sklepu. Kpina

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane