środa, 01 kwietnia 2020 10:46

Opadła woda w „Wenecji”. Wyłonił się... czołg!

 

Na skutek prac prowadzonych na Jeziorze Jelonek, obniżony został nieco poziom wody. W miejscu, gdzie niedawno wyrównywano fragment brzegu, wyłoniła się wieżyczka zatopionego czołgu. 


 

Prima Aprilis! 


 

To może być sensacja na dużą skalę i jednocześnie potwierdzenie legendy, krążącej wokół historii Jeziora Jelonek od kilku pokoleń. Wielu mieszkańców zauważyło iż w ostatnich tygodniach w rejonie wyspy na popularnej "Wenecji" trwały prace przy wykaszaniu trzcin i wycince drzew. Teren ten był również fragmentarycznie wyrównywany, a także trwały prace przy regulacji brzegu.

To w ich trakcie, podczas manewrowania koparką z dużym wysięgnikiem, czerpak zanurzony w wodzie zahaczył o jakąś przeszkodę. Po kilku mocniejszych szarpnięciach i stwierdzeniu, że może to być zalegający na dnie głaz narzutowy, pracownik obsługujący koparkę zwolnił w końcu uchwyt. Dziś już wiemy, że zahaczył on o fragment czołgu - wieżyczka pojazdu wraz z lufą wyłoniła się po wczorajszym obniżeniu poziomu wody w jeziorze, o czym powiadomił nas jeden z mieszkańców. Dziś na miejsce mają przyjechać saperzy, którzy wstępnie ocenią zagrożenie pod kątem znajdujących się w środku materiałów wybuchowych. 

Jak udało się nam ustalić, czołg radzieckiej produkcji to prawdopodobnie model T34-85. Zgodnie z opowieściami krążącymi wśród gnieźnian, pojazd na jeziorze miał zatonąć w 1945 roku, prawdopodobnie 23 stycznia. Można przypuszczać, że jest to ten sam czołg, który tego dnia bez żadnego powodu ostrzelał i podpalił gnieźnieńską katedrę. Na tę chwilę nie wiadomo, czy w środku pojazdu nie znajdują się szczątki załogi, czy jednak zdążyła ona opuścić tonącą maszynę.

Według naszych informacji na czołg natrafiono po raz pierwszy jeszcze kilkadziesiąt lat temu podczas prac prowadzonych na jeziorze, kiedy również obniżono poziom wody. Wówczas jednak odkrycie zostało objęte tajemnicą państwową. W najbliższych dniach ma zostać przeprowadzona operacja wyciągnięcia maszyny na brzeg - do tego zadania wykorzystane ma zostać wojsko.

Tematem zainteresowały się także lokalne władze. Według naszych informacji, Urząd Miejski chce, by czołg stał się atrakcją tegorocznej Koronacji Królewskiej. Starostwo Powiatowe proponuje jednak, by sprzedać pojazd i pozyskane środki przeznaczyć na rozbudowę szpitala. O sprawie będziemy informować.

 

87 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja czwartek, 02 kwietnia 2020 00:52 napisane przez Redakcja

  Na początku chcemy podziękować za tak szeroki odbiór. Nie spodziewaliśmy się, że primaaprilisowy żart spotka się z tak wielkim zainteresowaniem, pokonując wszystkie dotychczasowe "pierwszokwietniowe" materiały. Po wczorajszej publikacji dostaliśmy bardzo dużo zabawnych komentarzy, także na naszą skrzynkę mailową, za co dziękujemy. Wpis, który nas najbardziej rozbawił:
  "Podobno w nocy z czołgu dobiega szczekanie, dźwięk akordeonu i wesołe opowieści starszyny Czernousowa." Pewnie by tak było, gdyby to była prawda! :-)

  Wiemy, że na fotomontażu jest kombinacja dwóch różnych modeli czołgu - znawcy militariów to zauważyli. W całym artykule chodziło też o nieco humoru, a nie wynajęcie profesjonalnego studia graficznego do "produkcji" zatopionego czołgu. Żart został podłapany i mimo nielicznych głosów wyrażających obawy, nad "Wenecją" nie pojawiły się żadne tłumy poszukiwaczy ;-)

 • Link do komentarza Meg środa, 01 kwietnia 2020 22:37 napisane przez Meg

  Ale dałam się nabrać :) Całkiem zapomniałam ze dziś 1.04

 • Link do komentarza dziadek Fredek środa, 01 kwietnia 2020 19:23 napisane przez dziadek Fredek

  Z tych gnieźnioków to takie smutasy, ze aż mi się nie chce czytać tych komentarzy. Pewnie, ze i jest to kawał, ale wy, stare barany umiecie tylko krytykować i nie potraficie się bawić. Zamiast wejść w temat i pisać jeszcze śmieszniejsze teksty, to wy, a to, ze słaby fotomontaż, a to, ze Prima Aprilis, a to, ze mało ciekawe itd. A sami niczego mądrzejszego pewnie byście nie wymyślili. Ja tam podziwiam autora za to, że w tym smutnym czasie kwarantanny wyzwolił na moich ustach salwę śmiechu i ze moi znajomi do mnie dzwonili jedni wierząc w to, a inni jakby jednak nie dowierzali.

 • Link do komentarza Jo środa, 01 kwietnia 2020 19:12 napisane przez Jo

  Ostroznie podczas orwierania wlazu kierowcy bo Szarik moze wyskoczyc idotkliwie pokasac.

 • Link do komentarza Marcin środa, 01 kwietnia 2020 17:44 napisane przez Marcin

  Nie widzę powodu żeby go stawiać na cokół. Po bandycku ostrzeliwał niebronione obiekty cywilne, zabytki naszej wiary w kolebce naszej państwowości, to niech idzie na żyletki i nie kojarzy się z jakimś bohaterstwem albo ofiarą. Won z tym kacapskim złomem.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 01 kwietnia 2020 17:35 napisane przez Mieszkaniec

  Ten szpital to kpina co jeszcze sprzedacie może katedrę

 • Link do komentarza Bastek środa, 01 kwietnia 2020 17:30 napisane przez Bastek

  Prima aprilis :P

 • Link do komentarza ja środa, 01 kwietnia 2020 17:12 napisane przez ja

  A może 1 kwietnia

 • Link do komentarza nurek środa, 01 kwietnia 2020 17:01 napisane przez nurek

  prima aprilis hahah

 • Link do komentarza Piotr Prusakiewicz środa, 01 kwietnia 2020 16:58 napisane przez Piotr Prusakiewicz

  Gratuluję autorowi inteligentnego żartu, jak widać nie wszyscy załapali.

 • Link do komentarza Adam środa, 01 kwietnia 2020 16:57 napisane przez Adam

  To jest żart na prima aprilis.
  Kiedy przyjrzycie się dokładnie zdjęciom widać że to jest fotomontarz.

 • Link do komentarza zainteresowany środa, 01 kwietnia 2020 16:57 napisane przez zainteresowany

  Dziś mamy prima apirs :) to jest fake news

 • Link do komentarza Maniu środa, 01 kwietnia 2020 16:52 napisane przez Maniu

  Sciemka jak złoto xD

 • Link do komentarza Gnieznaska środa, 01 kwietnia 2020 16:43 napisane przez Gnieznaska

  Ale wy wiecie co dzisiaj za dzień prawda?

 • Link do komentarza Rowerzystka środa, 01 kwietnia 2020 16:41 napisane przez Rowerzystka

  Prima aprilis

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 01 kwietnia 2020 16:40 napisane przez Vegatermik

  Fotomontaż w stylu prima aprilis :-)

 • Link do komentarza Adam środa, 01 kwietnia 2020 16:23 napisane przez Adam

  To jest żart na prima aprilis.
  Kiedy przyjrzycie się dokładnie zdjęciom widać że to jest fotomontarz.

 • Link do komentarza Ronii środa, 01 kwietnia 2020 16:18 napisane przez Ronii

  Dzis 1 kwietnia

 • Link do komentarza Ronii środa, 01 kwietnia 2020 16:18 napisane przez Ronii

  Dzis 1 kwietnia

 • Link do komentarza Aro środa, 01 kwietnia 2020 16:10 napisane przez Aro

  prima aprilis

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane