piątek, 03 kwietnia 2020 16:33

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

 
Tymczasowy zakaz wstępu do lasów źródło: Google Street View

Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte. Decyzja ta ma obowiązywać od 3 do 11 kwietnia.

I​nformację tę podano w piątkowe popołudnie i obejmuje wszystkie lasy znajdujące się pod zarządem nadleśnictw, w tym tych najbliższych Gniezna - Lasu Miejskiego, Lasów Królewskich czy kompleksów leśnych w rejonie Czerniejewa. Od momentu wprowadzenia ograniczeń dwa tygodnie temu i jak pokazał przykład z naszego regionu, wielu mieszkańców wybierało się do lasów na spacery

- Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie - informuje Ministerstwo Środowiska.

Jak zapowiedziano, Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu. Zaapelowano o odpowiedzialne podejście do wprowadzonych regulacji i poważne potraktowanie tego zakazu w trosce o zdrowie i życie wszystkich osób. 

13 komentarzy

 • Link do komentarza Mirosław J. sobota, 04 kwietnia 2020 21:14 napisane przez Mirosław J.

  Przemądrzały Koryfeusz powinien za samo takie pisanie dostać taki mandat, żeby mu się odechciało manipulować czytelnikami. Głupek jeden. Na świecie panuje zaraza, może zginąć nawet połowa ludzkości, a on swoimi idiotycznymi wywodami staje okoniem przeciw najprostszym zaleceniom pandemicznym. Że też ta Polska ma w swoich granicach jeszcze takich idiotów!

 • Link do komentarza muzyk sobota, 04 kwietnia 2020 16:31 napisane przez muzyk

  Marcin, możesz pójść na spacer ze swoim pieskiem, ale idź obrzeżem lasu bo jest bardzo sucho i w lasach jest obecnie trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Naszego Państwa nie stać teraz na jednoczesną walkę z wirusem i wielkim pożarem lasów.

 • Link do komentarza mirek sobota, 04 kwietnia 2020 15:49 napisane przez mirek

  tylko wszyscy niech nie wchodzą do lasu,jak jest taka potrzeba to trzeba i można to zdecydowanie egzekwować,niema znaczenia czy ktoś mieszka 100m od lasu czy 10km,nie szukać kruczków , wyjątków,wirus też nie wybiera,my decydujemy kogo zarażamy,troche ,rozwagi , odpowiedzialności,to nie czas na ciuciubabkę!!!

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 04 kwietnia 2020 10:58 napisane przez Koryfeusz

  Odnośnie tych wszystkich ograniczeń, jeśli spotkanie jakiegoś funkcjonariusza i zechce was ukarać mandatem to pamiętajcie, by uruchomić nagrywanie w telefonie komórkowym. Pytajcie o podstawę prawną, o interpretację przepisów, dlaczego funkcjonariusz twierdzi tak, a nie inaczej. Musi odpowiedzieć, bo jeśli macie być za coś ukarani to musicie wiedzieć za co chcą was ukarać i przede wszystkim dlaczego? Nagrywać i jeszcze raz nagrywać, jak np: Policjant powie, że nie życzy sobie nagrywania, to nie ma mieć dla was znaczenia, jest funkcjonariuszem publicznym i może być nagrywany czy tego chce czy nie. Problemem może być udostępnienie nagrania w internecie, ale samo nagranie może stanowić ważny dowód w sądzie, więc nie usuwać tego nagrania, zgrać na jakiś trwały nośnik i zachować, a mandatów jak mamy wątpliwości to nie przyjmować, bo potem nie można się odwołać jeśli ma mandacie jest opis czynu uznawanego za wykroczenie i podstawa prawna. Przyjęty mandat to uchodzi za mandat, z którym się godzimy, więc w razie wątpliwości odmówić przyjęcia. Potem przyjdzie wyrok w trybie nakazowym, czyli sądy przyklepują tak mandaty, których nie przyjęliśmy, wtedy się odwołać i niech będzie normalna rozprawa, gdzie udowodnimy swoje racje.

 • Link do komentarza jaś sobota, 04 kwietnia 2020 08:32 napisane przez jaś

  Słuszną linię postępowania stosuje nasza władza. Zerwać z przesądami średniowiecza, kiedy to,jedynym ratunkiem przed zarazą była ucieczka do lasu.

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 04 kwietnia 2020 06:14 napisane przez rezigiusz

  Sluchy chodzą że PiSokracja ma zamiar wcielić do służb porządkowych ORMO i ZOMO.

  Teraz wiadomo dlaczego pralnie w centrach handlowych sa otwarte. Wszak musza gdzies te pochowane mundury z moli wyczyścić :-)

 • Link do komentarza Julian sobota, 04 kwietnia 2020 00:51 napisane przez Julian

  Czemu się burzycie? Przecież tę władzę wybrał suweren. Oni są mądrzy. Dbają o nas. Walczą. Czyli morda w kubeł, barany

 • Link do komentarza Zygmunt piątek, 03 kwietnia 2020 21:50 napisane przez Zygmunt

  To juz debilizm jakich coraz wiecej.Kolejki emerytów pod sklepami a teraz las gdie jest czyste powietrze.

 • Link do komentarza Benwenuto piątek, 03 kwietnia 2020 21:04 napisane przez Benwenuto

  Mam swój las...

 • Link do komentarza Kaufman 73 piątek, 03 kwietnia 2020 19:38 napisane przez Kaufman 73

  Dzisiaj funkcjonariusze policji przeganiali ludzi aby nie spacerować nad jeziorem Winiary bo zakaz!!!! Głupota największą. Zagęszczenie ludzi jeden na ok.800m ale nie można bo to niby promenada. Mi z dzieckiem kazali po chodzić chwilę przed domem na ulicy w mieście a nie narażać dziecka w tym miejscu. Czy nikt mądry w tym mieście z władz nie widzi że sam spacer , nie piknik i posiadówa nad jeziorem jest bezpieczniejszy niż szorowanie bruku w centrum.

 • Link do komentarza Marcin piątek, 03 kwietnia 2020 19:15 napisane przez Marcin

  To nie mogę iść z psem do lasu co mam 5 minut od domu?

 • Link do komentarza misiakisia piątek, 03 kwietnia 2020 18:37 napisane przez misiakisia

  § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 każdy adwokat czy radca prawny podważy przed Sądem Powszechnym nałożoną grzywne którą nie ostoi się przed Sądem.

 • Link do komentarza Iza piątek, 03 kwietnia 2020 17:55 napisane przez Iza

  To już przesada!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane