wtorek, 14 kwietnia 2020 09:21

Kronika miejscowa - 14 kwietnia 1935 roku

 
Kronika miejscowa - 14 kwietnia 1935 roku archiwum redakcji

Tragiczny wypadek podczas pracy magla, złodzieje w koszarach czy przygotowania do wizyty pielgrzymów podczas odpustu św. Wojciecha - tym żyli mieszkańcy Gniezna 85 lat temu.

14 kwietnia 1935 roku dziennik "Lech. Gazeta Gnieźnieńska" donosił:

 

Tragiczna śmierć 7-letniej dziewczynki. Wczoraj w godzinach popołudniowych zdarzył się w magli p. Pełczyńskiej przy ul. Grzybowo tragiczny wypadek, który pociągnął za sobą śmierć 7-letniej Czesławy Kędzierskiej, zamieszkałej przy ul. Grzybowo 25.

Wybrała się ona wraz z matką i ciotką do magla, gdzie - jak to w zwyczaju dzieci - kręciła się dookoła magla. W pewnej chwili dziewczynka znalazła się między maglem a ścianą. Zajęte przy maglowaniu bielizny kobiety nie zauważyły grożącego jej niebezpieczeństwa i puściły magiel w ruch. W pewnej chwili rozległ się przeraźliwy krzyk dziecka, przyciśniętego ciężarem magla do ściany. 

W maglowni zapanował popłoch, który zamienił się w przerażenie gdy stwierdzono rozmiary nieszczęścia. Wijącą się w bólu dziewczynkę przeniesiono natychmiast do pobliskiego szpitala miejskiego, gdzie po 5 minutach zmarła wskutek zgniecenia klatki piersiowej. 

Rozpacz rodziców jest niezmierna.

 

Złodzieje w Spółdzielni wojskowej 69 p.p. Onegdajszej nocy niewykryci dotąd sprawcy dokonali zuchwałego włamania do lokalu spółdzielni żołnierskiej, znajdującego się w koszarach 69 p.p. Jak ustalono, włamywacze drogą przez fryzjernię pułkową dostali się na dziedziniec, gdzie skierowali swe kroki ku kuźni. Zabrawszy stamtąd sztaby i młoty żelazne, zapomocą ich włamali się do spółdzielni, wyważając podwójne drzwi i rozbijając ogniotrwałą kasę, w której znajdowała się kwota 2.000 zł., przeznaczonych na wypłatę dla dostawców.

Mimo, iż spółdzielnia znajduje się w pobliżu głównej wartowni, nikt ze znajdujących się tam żołnierzy nie usłyszał hałasu przy rozbijaniu drzwi. Ze sposobu włamania wnioskować należy, że złodzieje byli doskonale obeznani z rozkładem poszczególnych ubikacyj.

 

Zwłoki noworodka na cmentarzu. W ub. czwartek o godz. 17 znaleziono na jednym z dziecięcych grobów cmentarza św. Michała zwłoki noworodka płci męskiej, zaszyte czarnymi nićmi w szmatę jutową i ukryte pod warstwą starych wieńców, zniesionych widocznie dla przykrycia szmaty ze zwłokami.

Policja przeprowadza obecnie dochodzenia w 2 kierunkach: ustalenia przyczyny śmierci noworodka i wykrycia matki.

 

15.000 pielgrzymów przybędzie do Gniezna na zjazd Akcji Katolickiej i odpust św. Wojciecha. Gród Lecha przeżywać będzie w niedzielę, dnia 28 kwietnia swój wielki dzień - odbędzie się bowiem wtedy wielki zjazd Akcji Katolickiej z całej archidiecezji gnieźnieńsko-poznańskiej, który ściągnie niewątpliwie do prastarego naszego grodu tysiączne rzesze pątników. Zjazd ten nabędzie jeszcze splendoru dzięki temu, że w ten sam dzień odbędzie się doroczny odpust św. Wojciecha, który z roku na rok gromadzi coraz liczniejsze tłumy wiernych, nawet z dalszych okolic. 

Jak donoszą z różnych stron, zjazd pątników w bież. roku będzie nadzwyczaj liczny. Według pobieżnych obliczeń oczekuje się w tym dniu przybycia do Gniezna około 15-20.000 pielgrzymów. 

Na przyjęcie tej olbrzymiej rzeszy gród Lecha chce wystąpić z całą okazałością, godną jego tradycji. Na wczorajszem posiedzeniu Rady Miejskiej ojcowie miasta jednogłośnie uchwalili wyasygnować na dekorację i iluminację miasta i Bazyliki kwotę 1.000 zł, a mieszkańcy naszego grodu niewątpliwie ze swej strony dołożą starań, ażeby domy swe odpowiednio przyozdobić.

Imponujący ten zjazd transmitowany będzie przez Radjo Polskie. Będzie to pierwsza w dziejach naszego miasta transmisja radjowa, dzięki której miliony radjosłuchaczy przeżywać będą wraz z nami wspaniałe chwile zjazdu.


Koszary 69 pułku piechoty znajdowały się przy ul. Sobieskiego.
Cmentarz św. Michała - dzisiaj część cmentarza św. Krzyża

1 komentarz

  • Link do komentarza senior wtorek, 14 kwietnia 2020 12:25 napisane przez senior

    I kto by wtedy pomyślał, że 85 lat później nawet procesji św. Wojciecha nie będzie?! Zresztą ostatnie lata dowiodły, że z roku na rok uczestników było coraz mniej aż do ub. roku, w którym to przeniesiono uroczystości zamiast na Placu św. Wojciecha do katedry.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane