wtorek, 28 kwietnia 2020 15:41

Ujawniono niewybuchy - na miejsce wezwano saperów

 
Ujawniono niewybuchy - na miejsce wezwano saperów źródło: KPP Gniezno

W okolicach Gniezna ujawniono dwa przypadki niewybuchów, które zalegały w ziemi. Oba znaleziska zostały zabezpieczone przez saperów.

To kolejne przypadki, gdy na terenie powiatu gnieźnieńskiego odnalezione zostały niewybuchy. Mieszkańcy wielokrotnie odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas zwykłych prac polowych, czy też podczas pobytu w lesie. Najczęściej pochodzą one z czasów II wojny światowej.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w niedzielę 26 kwietnia. Tym razem na wybuchowe znalezisko natrafił kierowca, który wybrał się na krótki spacer do Lasu Miejskiego od strony ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. Drugi przypadek miał miejsce we wtorek 28 kwietnia w Niechanowie. Jeden z mieszkańców prowadzących prace budowlane na własnej posesji natrafił na pocisk. W obu przypadkach natychmiast powiadomiono Policję., a funkcjonariusze z grupy minersko-pirotechnicznej zabezpieczyli teren. Następnie na miejsce przybył patrol saperski z Inowrocławia, który zabrał znalezione pociski odłamkowe jeden 75 mm oraz drugi 76 mm w celu ich neutralizacji na poligonie. Przedmioty te pochodziły z czasów II wojny światowej.

Policja przypomina, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. 

źródło: KPP Gniezno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane