wtorek, 12 maja 2020 08:11

Kronika miejscowa - 12 maja 1932 roku

 

Drobne kradzieże były zmorą Gniezna i okolic, zwłaszcza na początku lat 30. kiedy kryzys gospodarczy dość mocno odcisnął swoje piętno na sytuacji finansowej mieszkańców Grodu Lecha. O takich przypadkach donosił lokalny dziennik.

12 maja 1932 roku wychodząca codziennie gazeta "Lech" donosiła:

Amatorzy słodyczy. Do składu kolonialnego p. Leokadji Kamińskiej przy ul. 3. maja 7. włamali się w nocy z poniedziałku na wtorek niewyśledzeni dotąd sprawcy. Wybiwszy szybkę w oszklonych drzwiach tylnego wejścia,znajdującego się tuż przy klatce schodowej otworzyli je z wewnątrz poodsuwawszy poprzednio kilka rygli. Łupem złodziei wpadł pewien zapas tabliczek czekolady,cukierków oraz z szuflady drobne pieniądze z kasy, znaczki pocztowe i pieczątka firmowa. Spakowawszy wszystko w koszyk, który znaleźli ws składzie, ulotnili się niepostrzeżenie. Stratę właścicielki oblicza się na 80 zł. 

Coraz częściej się powtarzające wypadki włamywań do składów, piwnic i mieszkań na ul. 3. Maja, J. Chociszewskiego i Kilińskiego świadczą o tem, że kradzieże dokonane są przez jedną i tę samą szajkę złodziejską, którzy obrali sobie tutaj teren swej niecnej roboty. W interesie bezpieczeństwa mienia mieszkańców tej dzielnicy leży jak najszybsze wyśledzenie tej szajki.

7 worków gorczycy zniknęło z wagonu. W nocy z ub. poniedziałku na wtorek niewykryta narazie szajka złodziei skradła z wagonu, stojącego na bocznicy stacji Zdziechowa, 7 dwucentnarowych worków gorczycy, należących do majętności Zdziechowa. W toku śledztwa ustalono, że złodzieje udali się wraz z łupem w kierunku Obory, w pobliżu której porzucili 3 worki gorczycy. Policja jest już na tropie sprawców kradzieży.

Złodzieje w kawiarni. P. Piotr Gurkowski, właściciel kawiarni "Ziemianka" przy Rynku 13, doniósł ostatnio że w nocy z niedzieli na poniedziałek zakradli się nieznani sprawcy przez niezamknięte okno ustępu do wnętrza jego kawiarni, skąd zabrali 13 tabliczek czekolady, 2 kg. masła, 8 butelek soku, 4 butelki wina węgierskiego i większą ilość papierosów różnego gatunku - ogólnej wartości 117 zł. Dochodzenia są w toku.

Pod zarzutem systematycznej kradzieży węgla z pociągów towarowych osadzono w ub. poniedziałek w areszcie: Władysława O. z ul. Grzybowo 24, Karola M., Władysława G. Wincentego P. i Wojciecha Ł., zamieszkałych przy ul. Szpitalnej 3, Józefa G. z ul. Grzybowo 22 i niejakiego H. z Arkuszewa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane