niedziela, 17 maja 2020 21:49

Stanęli ze świecami pod siedzibą Kurii

 
Stanęli ze świecami pod siedzibą Kurii fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielny, późny wieczór grupa gnieźnian pojawiła się przed Pałacem Prymasowskim, by w ten sposób zaprotestować przeciwko ukrywaniu przez Kościół przypadków pedofilii wśród duchownych.

Na wydarzenie zorganizowane przez gnieźnieńskie środowiska lewicowe odpowiedziało kilkudziesięciu gnieźnian, którzy w niedzielę o godzinie 21 pojawili się na ul. Łaskiego. W ten sposób postanowili oni odpowiedzieć na kolejną odsłonę filmu dokumentalnego braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego", opowiadającego o przypadkach molestowania dzieci przez księży i ukrywania tych faktów przez Kościół.

Spotkaniem przed Pałacem Prymasowskim przebiegającym pod hasłem "Dość zabawy w chowanego!" (akcja miała charakter ogólnopolski) chcieli zwrócić uwagę na istniejący problem oraz solidaryzować się z ofiarami, które przez lata nie mogą mówić o tym, co ich spotkało.

- Dokument braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" obnaża sojusz tronu i ołtarza chroniący księży-pedofilów. Od przenoszenia sprawców z parafii do parafii po tajne wytyczne dla prokuratorów zachęcających do ignorowania przypadków kościelnej pedofilii. To cały system, w którym ofiary zostają same - ze swoim wstydem i cierpieniem, które prowadzą do depresji, nałogów i nierzadko prób samobójczych w późniejszym życiu - pisali w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku. Protestujący w niedzielny wieczór zabrali ze sobą świece, ale nikt nie wygłaszał przemówień i nie pojawiły się żadne transparenty. Osoby uczestniczące w milczącej manifestacji ustawiali kolejno świece i znicze przed wejściem do Pałacu Prymasowskiego. 

Protest zabezpieczali policjanci. Jak służby oceniły, uczestniczyło w nim 35 osób. W kontrze pojawili się także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, którzy rozwinęli swój transparent.

 


Po emisji ostatniego filmu w sieci apb Wojciech Polak Prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży powiedział m.in. - Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne - zawarł w oświadczeniu, dalej dodając iż na podstawie przedstawionych w filmie informacji, zwrócił się poprzez Nuncjaturę do Watykanu o wszczęcie postępowania w sprawie zaniechań, które ujawniono w dokumencie: - Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa  – do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych. Z bólem słyszę o cierpieniu każdej osoby pokrzywdzonej przez duchownego. Jest to zawsze wynik nadużycia zaufania, jakim obdarzony jest przedstawiciel Kościoła. Dlatego każda osoba pokrzywdzona powinna szybko uzyskać ze strony biskupa natychmiastową ofertę pomocy psychologicznej, duszpasterskiej i prawnej, z której mogłaby skorzystać, jeżeli będzie tym zainteresowana. Jest to podstawowy wyraz solidarności i odpowiedzialności Kościoła. (pełna treść oświadczenia do przeczytania tutaj)

 

 

 

 

 

19 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 19 maja 2020 17:20 napisane przez Jam_Jest

  Wielu tutaj piszących, zapewne czuje się urażonym tym wydarzeniem, do jakiego doszło przed pałacem arcybiskupa prymasa Polski, i zapewne są to oddani katolicy swojej wiary, w której obronie występują, ale czy ci, którzy bronią purpurowych pedofilii zdają sobie sprawę z powagi, czy też ciężaru wydarzeń, do jakich dochodziło, czy też dochodzi w kk.?
  "Pluć" wam w twarz, to powiecie, że pada deszcz, i tak samo jest, z tymi zwyrodnialcami, w których obronie stajecie. Wiecie doskonale, że wszystko, co bracia Sekielscy pokazali w pierwszym, jak i w drugim, filmie pod tytułem Tylko nie mów nikomu, i w drugim Zabawa w chowanego, to całkowita prawda o wydarzeniach, jakie miały miejsce w plebaniach nie jednej parafii.
  Bronicie pedofilii ubranych w sutanny i purpury, bo uważacie, że tak trzeba? W co wy wierzycie, w boga czy w zwyrodniałego klechę?
  Ciekawy jestem, jaką obronę przyjmą obrońcy pedofilii w koloratkach, jak Sekielscy nakręcą trzeci film, w którym zostanie ujęty K. Wojtyła?

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 18 maja 2020 23:44 napisane przez Gnieźnianin

  Niech się w końcu ludzie obudzą i na lewicę w ogóle nie głosują. Wystawili na prezydenta człowieka o innej orientacji seksualnej, tolerują LGBT i marsz tęczowych. Ośmieszają nasz kraj.

 • Link do komentarza Julian poniedziałek, 18 maja 2020 23:31 napisane przez Julian

  "Dlaczego nie protestujecie przed środowiskami aktorów, nauczycieli, trenerów i innych zawodów, wśród których ta plaga naprawdę ma o wiele większe rozmiary?" A może dlatego, że w/w zostaliby natychmiast wypieprzeni z zawodu? A ksiądz do innej parafii, po następne ofiary.

 • Link do komentarza Polka poniedziałek, 18 maja 2020 23:19 napisane przez Polka

  a może tak wezmiecie swoje dzieci i zabawicie się w chowanego to piękna zabawa a jeszcze lepsze byłyby podchody
  nie szkoda Wam czasu marnować lepiej przypomniec sobie kazania naszego Wielkiego Polaka i żyć Jego nauka
  oj Michał Archaniol ma ogrom pracy przed sobą

 • Link do komentarza mariusz poniedziałek, 18 maja 2020 19:11 napisane przez mariusz

  Akcja stricte polityczna - organizowana przez Razem, Wiosnę, Lewicę - właściwie wszystkie osoby które w niej uczestniczyły to czynni działacze tych organizacji albo ich sympatycy

  Mamy więc do czynienia z cynicznym wykorzystywaniem indywidualnych tragedii ludzkich w celach politycznych, po to żeby ugrać parę punktów procentowych w sondażach - dla mnie jest to po prostu obrzydliwe i obnaża hipokryzję tych środowisk, które o pedofilii w środowisku LGBT milczą jak zaklęte. Bo też wcale nie o ofiary tutaj chodzi, nie o ludzką krzywdę.

  Używa się tego tematu nie po to żeby atakować i piętnować konkretnych sprawców ale po prostu po to, żeby niszczyć całą instytucję kościoła oraz system wartości katolickich.

 • Link do komentarza rodzic poniedziałek, 18 maja 2020 17:02 napisane przez rodzic

  Żal tych młodych ludzi, ale także żal tego posła, który powinien być dla nich przykładem i pouczyć młodzież o prawach stosowanych w Polsce. Takie świeczkowanie wzbudza tylko litość i politowanie dla tych zniczowców. Co oni chcą przez to osiągnąć? Większość społeczeństwa jest obojętna na takie manifestacje. Od rozpatrywania przestępstw są sądy i prokuratura, a nie place przed kościołem. Zapytam posła, a co zrobił w sprawie Polańskiego? A co zrobił w sprawie rożnych artystów, nauczycieli, sportowców i zboczeńców z pozostałych grup społecznych? Ustawiał się Pan także przed ich szefami, przed resortami, do których przynależą? A jak Pan zareagował na obsceniczna tzw. paradę równości w Gnieźnie, która jak by nie było jest zalążkiem i zachętą do wszelkich zboczeń,?

 • Link do komentarza Praktykująca poniedziałek, 18 maja 2020 14:47 napisane przez Praktykująca

  Do tomaszka ,pytajnika i o co tu chodzi. Chodzi o czystośc w kosciele , ksiądz to osoba duchowna ,godna zaufania najwyższego zaufania. Nauki otym co cię gorszy to do kogo?Nie chciałabym przyjmować Komunii Sw. z rąk takiego kapłana a TY Tomaszku?

 • Link do komentarza inka poniedziałek, 18 maja 2020 14:42 napisane przez inka

  jakim trzeba być hipokrytą ,poseł Tadeusz co niedziela jest na siódmą rano w kościele pod wezwaniem Wieczystego Kapłana w Gnieżnie pokorniutko truchta do komunii św, głośno śpiewa psalmy a potem staje w pierwszym rzędzie z tymi co nawołują do aborcji i eutanazji . Ma szczęście ten nasz poseł że PAN BÓG jest miłosierny i po wyznaniu wiary i pokucie wybaczy mu grzechy

 • Link do komentarza Rafał B. poniedziałek, 18 maja 2020 14:34 napisane przez Rafał B.

  Od tych, którzy z ambon pouczają i moralizują, wymaga się dużo więcej... Stąd kulturalna, acz wymowna postawa tzw. staczy jest jak najbardziej na miejscu!

 • Link do komentarza paczę poniedziałek, 18 maja 2020 12:29 napisane przez paczę

  Brawa dla tych dwojga z transparentem!

 • Link do komentarza Radek poniedziałek, 18 maja 2020 10:02 napisane przez Radek

  Kler i tak ma to gdzieś i brudu będzie chował.... Krzyżacy tez mordowali w imię Pana.

 • Link do komentarza chrześcijanin poniedziałek, 18 maja 2020 07:13 napisane przez chrześcijanin

  Cieszy na pewno jedno. Nie ważne czy jest to młodzież lewicowa czy prawicowa . Ważne , że zrobili to w sposób kulturalny ! I tak właśnie powinno się prezentować swoje poglądy. Chwała demokracji ! Do kogo ten spokojny przekaz miał dotrzeć to na pewno dotarł !

 • Link do komentarza znawca poniedziałek, 18 maja 2020 07:08 napisane przez znawca

  To nie jest Siedziba Kurii tylko Pałac Arcybiskupa Prymasa Polski !!

 • Link do komentarza tomaszek poniedziałek, 18 maja 2020 01:41 napisane przez tomaszek

  Tadziu do komuni chodzisz i przeciw kościołowi idziesz protestować???

 • Link do komentarza Janek poniedziałek, 18 maja 2020 00:51 napisane przez Janek

  W końcu cała ta sodoma i gomora może ujrzy światło dzienne i państwo przestanie ją współfinansować ( i nie myślę tu o "państwie" Januszu i Grażynie którzy mogą sobie płacic, utrzymywać kogo chcą). Wstyd, żenada. Szkoda tylko tych dzieci, które wierząc dorosłym wycierającym sobie usta zasadami moralnymi , świętoszkowatymi formułkami i miłosierdziem w bezwzgledny sposób zostaly wykorzystane i wykopane "za bramę" jak śmiecie.....A to tylko wierzchołek tej góry lodowej. Papieżem nie zostaje nikt nieinteligentny i niewyksztalcony ....resztę dopowiedzcie sobie sami.

 • Link do komentarza pytajnik niedziela, 17 maja 2020 23:45 napisane przez pytajnik

  To takie same mądrale, jak te sprzed Sądu czy w innym czasie na gnieźnieńskim Rynku. Jakaś nowa moda z tymi zniczami, które służą zapalaniu ku czci zmarłych na cmentarzach, a oni urządzają jakieś happeningi. Moi kochani stacze, to wasze środowiska są za aborcją, za homoseksualnymi związkami i innymi zboczeniami. Ale wy widzicie tylko księży. Dlaczego nie protestujecie przed środowiskami aktorów, nauczycieli, trenerów i innych zawodów, wśród których ta plaga naprawdę ma o wiele większe rozmiary?

 • Link do komentarza Nie popsujecie Urodzin Lewaki niedziela, 17 maja 2020 23:19 napisane przez Nie popsujecie Urodzin Lewaki

  Nie wiedzialem, że Poseł Tadeusz T. to młodzież.....no tak On Zawsze Z Ludzi.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 17 maja 2020 22:25 napisane przez mieszkaniec

  a czy to nie środowiska lewicowe podpisały konkordat ?

 • Link do komentarza Czytelnik niedziela, 17 maja 2020 22:21 napisane przez Czytelnik

  Ale obłuda, co tam robi poseł Tomaszewski, przyszedł pod Kościół, jak jego kandydat na prezydenta Polski jest o innej orientacji seksualnej. O co w tym wszystkim chodzi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane