Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 maja 2020 10:37

Restauratorzy zapłacą mniej za ogródki

 

W związku z trudnościami przy prowadzeniu działalności przez bary, restauracje i inne lokale posiadające uliczne ogródki, wprowadzona zostanie obniżka cen za zajęcie pasa drogowego.

To ukłon w stronę właścicieli lokali gastronomicznych, działających w centrum Gniezna. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że wszystkie te obiekty były zamknięte przez dwa miesiące, a ich działalność ograniczała się jedynie do wydawania posiłków na wynos lub z dowozem. Odmrażanie gospodarki spowodowało, że od 18 maja lokale te mogą funkcjonować, choć na określonych zasadach i z zapewnieniem wielu obostrzeń sanitarnych. Z opóźnieniem również na terenie śródmieścia zaczęły pojawiać się ogródki przed tego typu przybytkami, w których już teraz pojawiają się pierwsi klienci. 

Od dłuższego czasu właściciele lokali posiadający ogródki na Rynku, ul. Tumskiej czy ul. Chrobrego musieli ponosić opłaty w wysokości 40 groszy za metr kwadratowy zajętego pasa jezdni. Od początku czerwca stawka ta zostanie obniżona: - Jest taka propozycja, żeby z 40 groszy, które normalnie by obowiązywały w tym czasie za zajęcie pasa drogowego pod ogródek, było to 10 groszy - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny podczas Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Jak dodał, nie ma możliwości przyjęcia stawki 0 złotych: - Jest to opłata administracyjna, która musi być nałożona. 

Projekt uchwały otrzymał pozytywną opinię w trakcie komisji i najpewniej zostanie przyjęty na najbliższej sesji, zaplanowanej w przyszłym tygodniu. Uchwała wejdzie w życie jeszcze w czerwcu br.

5 komentarzy