piątek, 29 maja 2020 14:36

W Gnieźnie powstanie nowy dom dziecka

 
W Gnieźnie powstanie nowy dom dziecka fot. Rafał Wichniewicz

Do końca 2020 roku na terenie Gniezna ma powstać nowy budynek mieszczący dwa domy dziecka. Dotychczasowe placówki zlokalizowane w Trzemesznie oraz przy ul. Paczkowskiego w Gnieźnie mają przestać istnieć.

Nowe rozwiązanie, które przedstawił Powiat Gnieźnieński, jest podyktowane przepisami, które mówią wprost iż placówki tego typu powinny posiadać maksymalnie 14 podopiecznych. Obecnie w obu istniejących domach znajduje się 53 dzieci, ale już wkrótce wszystkie zmienią miejsce swojego zamieszkania. Nowa placówka ma zostać pobudowana na tyłach obecnego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wrzesińskiej, do którego dojazd będzie od strony ul. Konopnickiej. 

- Wszyscy wiedzą, że dzieci są umieszczane na wyrok sądu bądź z innych przyczyn, związanych z inną decyzją, wydawaną np. przez PCPR. Placówki od 2011 roku, bo tak mówi ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, wszystkie zarządy, które były w powiecie gnieźnieńskim powinny rozpocząć realizację tego zadania - że nie ma instytucjonalnych domów dziecka. Idziemy w kierunku Niemieckim, zachodnim, w którym dzieci powinny trafić do rodzin zastępczych lub wrócić do swoich rodzinnych domów, albo do adopcji - mówiła wicestarosta Anna Jung. Jak dodała, nie rozumie, jak można zarzucać złe intencje Zarządowi Powiatu Gnieźnieńskiego, związane z likwidacją domu dziecka w Trzemesznie: - Realizując postanowienie ustawodawcy, które musimy wykonać do grudnia 2020 roku, Zarząd przy bardzo merytorycznym wsparciu urzędników wojewody, za co mu bardzo dziękuję, gdyż spotkałam się z akceptacją naszych problemów i pomocą w ich rozwiązywaniu, postanowiliśmy iż postawimy dwa domy dziecka - mówiła.

Nowe dwa domy, które powstaną przy ul. Konopnickiej, mają pomieścić w sumie 28 dzieci - każde po 14 podopiecznych: - Część dzieci oczekuje na to, by wrócić do rodzin, bo to jest ciężka praca domów dziecka, którzy dbają o to, by dzieci czuły się dobrze. Część dzieci mam nadzieję iż trafi do rodzin zastępczych, ponieważ takie szkolenia odbywają się w naszym powiecie i takie rodziny są wyznaczone. Część dzieci usamodzielni się do grudnia 2020 roku. Pozostanie nam bardzo mała grupa dzieci i to jest kolejne rozwiązanie, które przygotowuje powiat gnieźnieński. Jeśli takie coś by miało miejsce, to tymczasowo pozostanie dom dziecka - przyznała dodając, że w razie zaistnienia takiej potrzeby, brana pod uwagę jest jeszcze jedna lokalizacja pod trzeci dom dziecka: - Nie będzie tam takich pokoi, jak pokój pedagoga, pracownika socjalnego czy dyrektora, ale typowo rodzinny dom. Dzieci będą wracały tak, jak my wracamy do swojego domu. Trzeci dom jest przewidywany tylko i wyłącznie z jednego powodu, gdyby się okazało, że jakieś dziecko w ciągu systemu usamodzielnienia się, nagle się okaże iż psycholog lub dyrektor stwierdzi iż dziecko nie może się usamodzielnić. 

Przetarg na wykonanie inwestycji ma zostać ogłoszony w ciągu miesiąca - każdy z nich ma zostać zlokalizowany na działkach każda po 900 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa budynków ma wynosić około 220-240 metrów kwadratowych. Powiat Gnieźnieński na to zadanie planuje przeznaczyć około 1,5 mln złotych - zakłada się iż nowe obiekty będą z gotowej konstrukcji szkieletowej. Nowe domy dziecka mają podlegać Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie. Dotychczasowe placówki przy ul. Paczkowskiego w Gnieźnie oraz obiekt w Trzemesznie docelowo mają zostać sprzedane.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Wyrazy współczucia piątek, 26 czerwca 2020 08:58 napisane przez Wyrazy współczucia

  Po 3lipca br.poznamy nowego zastępcę dyrektora PCPR-u. Nowemu (już)wybranemu dyrektorowi życzymy samych sukcesów w byciu MARIONETKĄ starosty Gruszczyńskiego i w-ce starościny Jung.Powodzenia w podejmowaniu decyzji i byciu sobą

 • Link do komentarza Prośba do Pana Makohońskiego i Pani Szalaty piątek, 12 czerwca 2020 20:28 napisane przez Prośba do Pana Makohońskiego i Pani Szalaty

  Miejsce przy ul.Konopnickiej na tyłach DPS-u w Gniežnie -starosta nazywa luksusowym?!To jakaś kpina z tych dzieci z domów dziecka.Przecież starosta wysyła je w bardzo obskurne miejsce ,tam nawet porządnej drogi nie ma ,nie mówiąc o chodniku. Do tego lokalizacja na kontrowersyjnym Tajwanie!!(wiadomo o co chodzi

 • Link do komentarza Za 30srebrników sobota, 06 czerwca 2020 09:08 napisane przez Za 30srebrników

  Wczorajsza konferencja zarzadu to obłuda i hipokryzja!!Co to za dyrektorzy,którzy nie mają odwagi cywilnej powiedzieć przy staroście prawdy?!Tylko przytakują!! Nie zadają konkretnych pytań. Owszem dobro dzieci jest ważne,a gdzie w tym wszystkim dobro pracowników? To drugie pytanie nie wybrzmiało na wczorajszej konferencji!!

 • Link do komentarza rodzic wtorek, 02 czerwca 2020 16:29 napisane przez rodzic

  urzędas, parafrazując klasyka, zawsze będą dzieci, których nikt nie będzie chciał

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 02 czerwca 2020 12:38 napisane przez urzędas

  "rodzicu" dwa domy dziecka pod jedna dyrekcją to nic innego, jak hipokryzja i omijanie przepisów. W konsekwencji jest to jeden dom dziecka tylko w dwóch sąsiednich budynkach, a efekt wychowawczy ten sam. Na pewno nie przysposabiający dzieci do życia w rodzinie. Te dzieci z domów dziecka zostają okaleczone psychicznie do końca życia. Dlatego dziwić się należy władzom powiatowym, że nie rozumieją tej wielkiej traumy i zamiast na serio zabrać się do szukania i szkolenia zastępczych rodzin, decydują się na na jak najgorsze wyjście. Czyżby chodziło o zapewnienie etatów dla swoich?

 • Link do komentarza rodzic poniedziałek, 01 czerwca 2020 11:09 napisane przez rodzic

  Dobry krok w kierunku poprawy sytuacji. Dwa domy dziecka pod PCPR-em to oszczędność na pensjach dla dyrektorów, których już nie potrzeba. Dwa domy dziecka w jednym miejscu to oszczędność na starych, nierentownych budynkach w Trzemesznie i przy Paczkowskiego. W tym drugim ostatnio było zwarcie instalacji elektrycznej. Wierzę, że uda się całkowicie je zlikwidować prędzej czy później, bo każde dziecko musi mieć rodzinę.

 • Link do komentarza Małżeństwo poniedziałek, 01 czerwca 2020 09:28 napisane przez Małżeństwo

  Chętnie zaopiekujemy się (adopcja),ale małym (od roku do 3lat)dzieckiem z takiego domu .Nie możemy mieć własnych dzieci.Gdzie mamy się zgłosić?Podajcie proszę numer tel.

 • Link do komentarza nauczyciel niedziela, 31 maja 2020 19:34 napisane przez nauczyciel

  Ad. Jadwiga-to jak widać jeden z wielu powodów, by nie budować kolejnych domów dziecka. Na całym cywilizowanym świecie odchodzi się od takich instytucji, no ale Polska jak zwykle jest w ogonie postępu. Czy naprawdę w tym powiatowym wydziale oświaty czy opieki społecznej nie ma światłych ludzi?

 • Link do komentarza Jadwiga sobota, 30 maja 2020 12:07 napisane przez Jadwiga

  Mam wrażenie, że na ul. Paczkowskiego dzieci nie są pod właściwą opieką kilku chłopaków minimum 15 lat jak korzysta z boiska to ostro przeklinaja!

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 30 maja 2020 11:37 napisane przez Jam_Jest

  Ciekawe komu zostaną powierzone obowiązki pieczy nad pensjonariuszami ww. domów dziecka? Mam tylko cichą nadzieję, że nie zakonnicom i księżom.

 • Link do komentarza pedagog sobota, 30 maja 2020 00:07 napisane przez pedagog

  To jest bardzo zła wiadomość. Zamiast zająć się na poważnie dziećmi, które nie posiadają rodziców, lub ich rodzice sa pozbawieni praw rodzicielskich, funduje się tym dzieciom kolejna traumę w postaci kolejnych domów, które nijak maja się do życia w rodzinie. Zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez ustawę w instytucjonalnej pieczy od roku 2020 nie powinny znajdować się w takich placówkach dzieci młodsze niż 10-letnie. No i limit rzeczywiście 14 dzieci, no to sobie powiat wymyślił, że będą to dwa budynki obok siebie, każde po 14 dzieci. Nie kwestionując dobrej woli, doświadczenia i podsiadanego wykształcenia opiekunów w Domach Dziecka trzeba z całą stanowczością podkreślić, ze lokowanie dzieci w takich domach to najgorsze wyjście. I niestety najdroższe. Dlatego powiat, zamiast topić kolejne pieniądze w substancję, która w zasadzie nie powinna istnieć, powinien dołożyć wszelkich starań, by dzieci te były umieszczane w rodzinach zastępczych. Tylko w ten sposób należy dać dzieciom możliwość rozwoju i wzrastania w takim kole ratunkowym, jakim są takie zastępcze rodziny. Dodać trzeba, ze koszt dziecka w rodzinie zastępczej wynosi mniej niż połowa tego, którą przeznacza się na tradycyjne Domy Dziecka . Zarząd Powiatu biorąc więc pod uwagę dobro dzieci, a także finanse, których jak wiemy wiecznie brakuje, zatem powinien dołożyć wielu starań, by zmienić tę niepopularną i niekorzystną dla tych dzieci decyzję. A budowa takiego domu w sąsiedztwie domu opieki dla seniorów, jest z góry skazana na niepowodzenie z tak wielu powodów, ze omówienie ich przekracza ramy komentarza.

 • Link do komentarza Slawek piątek, 29 maja 2020 19:33 napisane przez Slawek

  Lepiej zniszczyć to co już jest ???

 • Link do komentarza NTL piątek, 29 maja 2020 14:57 napisane przez NTL

  TYM BARDZIEJ NA STARYM BOISKU STELLI POWINNY POWSTAĆ TERENY ZIELONE/REKREACYJNE!!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane