piątek, 26 czerwca 2020 08:29

Cięższy ponad normę i z magnesem na tachografie

 
Cięższy ponad normę i z magnesem na tachografie źródło: WITD

Nieuczciwy, niebezpieczny i naruszający wiele przepisów transport ujawnili inspektorzy ITD z Gniezna przy okazji jednej z kontroli na drodze ekspresowej S5.

Krajowy przewóz towaru, realizowany w bardzo wczesnych godzinach porannych 24 czerwca (około godziny 3), nie był idealną porą na łamanie przepisów. O tej porze bowiem został on zatrzymany przez gnieźnieński oddział Wielkopolskiego Inspektoratu Transportu Drogowego do kontroli przy wagach ustawionych przy S5. Pojazd członowy polskiego przewoźnika okazał się bardzo nienormatywny.

Jak się okazało, w dwóch kontenerach znajdowały się tkaniny i worki z granulatem. Kierowca wyjechał z Gdańska w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego ciągnikiem siodłowym z naczepą o rzeczywistej masie całkowitej 48,25 tony, obliczonej już po uwzględnieniu korekcji wyniku pomiaru. Przy dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton dawało to przekroczenie dozwolonej masy o ponad 20 procent. Ważenia dokonano w warunkach, w jakich kontrolowany pojazd poruszał się po drodze publicznej w momencie zatrzymania, czyli z podniesioną pierwszą osią naczepy.

Wszczęte zostaną dwa postępowania administracyjne wobec przedsiębiorcy. Pierwsze z Ustawy prawo o ruchu drogowym na kwotę 15000 złotych, bowiem realizowany był przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Z kolei z Ustawy o transporcie drogowym na kwotę 12000 złotych za: podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia - magnesu, dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, których dopuszczalna masa całkowita została przekroczona, co najmniej 20 procent, przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy.

Kierowca natomiast został ukarany z Ustawy prawo o ruchu drogowym mandatem w wysokości 300 złotych za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i mandatem z Ustawy o transporcie drogowym w sumie na kwotę 2250 złotych za nierejestrowanie za pomocą tachografu na wykresówce wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, nieokazanie zaświadczenia o działalności, nieumieszczenie na wykresówce wymaganych wpisów dotyczących liczby kilometrów przed rozpoczęciem dziennego czasu prowadzenia pojazdu.

Inspektorzy z Wielkopolski skierowali pojazd na parking strzeżony wyznaczony przez starostę. Pilotował go pojazd z parkingu ze względu na przekroczone dopuszczalne parametry wagowe oraz brak możliwości przeładunku pojazdu i doprowadzenia go do normatywności na punkcie kontrolnym. Została też powiadomiona policja i prokuratura o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przyłożeniem magnesu.

źródło: WITD

7 komentarzy

 • Link do komentarza Kierowca niedziela, 28 czerwca 2020 15:38 napisane przez Kierowca

  Dobrze, że ta ITD jest w Gnieźnie. Chyba jedyni, którym chce się pracować.

 • Link do komentarza X niedziela, 28 czerwca 2020 07:54 napisane przez X

  @Leniu - myślę, że jesteś jednak raczej kierowcĄ niż kierowcOM
  @Janusz - kierowca zawodowy nie ma żadnej licencji. Ma ją firma, która wykonuje usługę transportu. Kierowca zawodowy ma kurs na przewóz rzeczy/osób. Tego się nie odbiera, co najwyżej policja może skierować takiego delikwenta na ponowne badania lekarskie i odbycie takiego kursu wcześniej, niż wynika to z terminu zawartego w prawie jazdy. Proszę więc nie pisać bzdur, tylko zapoznać się z tematem.

 • Link do komentarza Janusz sobota, 27 czerwca 2020 18:52 napisane przez Janusz

  Prawojazdy to nie ale licencje i wtedy ma prawo jazdy bez możliwości wykonywania zawodu

 • Link do komentarza Kristofer sobota, 27 czerwca 2020 12:58 napisane przez Kristofer

  Panie Leniu, a może nikt? Nie leń się.

 • Link do komentarza Serwisant sobota, 27 czerwca 2020 09:27 napisane przez Serwisant

  Funkcjonariusze albo nie dopełnili wszystkich obowiązków albo nie wszystko zostało tu napisane, ponieważ w takiej sytuacji do tego pojazdu powinna zostać wezwana policja ze względu na fałszowanie stanu drogomierza za co w tej chwili podlega pod paragraf.

 • Link do komentarza Rafal piątek, 26 czerwca 2020 20:24 napisane przez Rafal

  Te kary to jakaś słaba komedia,minimum 10000 dla szofera,i utrata prawa jazdy,a pracodawcy zatrzymanie licencji i kara min 50000

 • Link do komentarza Leniu piątek, 26 czerwca 2020 15:40 napisane przez Leniu

  Wystarczy wprowadzić przepisy że za jazdę na magnesie lub wyłączniku będzie zatrzymane prawo jazdy i myślę że nigt by się nie odważył też jestem kierowcom zawodowym

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane