Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 lipca 2020 10:40

Zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna

 
Zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna fot. Jerzy Dąbrowski / zdjęcie nadesłane

Jeszcze w ubiegłym roku obchodził swoje 107 urodziny - zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna, wieloletni nauczyciel w gnieźnieńskich szkołach, Edmund Śmielecki.

Urodził się 20 października 1912 roku w Gnieźnie, jako syn Bronisława i Teofilii. W 1935 roku ukończył państwowe seminarium nauczycielskie w Wągrowcu i od 1936 roku przez dwa lata pracował w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej Męskiej w Gnieźnie. W 1938 roku przeniósł się do podobnej placówki w Lesznie, ale czas tej pracy przerwała II wojna światowa, którą spędził w warsztatach mechanicznych gnieźnieńskiej cukrowni. Na kilka tygodni przed zakończeniem działań wojennych, w kwietniu 1945 roku ożenił się i podjął pracę w odtworzonej szkole zawodowej w Gnieźnie. Przez kilka lat dokształcał się i pracował jako nauczyciel rysunku technicznego w placówkach w Miłosławiu, Turku, a krótko był także dyrektorem szkoły zawodowej w Kaliszu. W 1953 roku powrócił do Gniezna, gdzie został nauczycielem Zasadniczej Szkoły Metalowo-Elektrycznej,znanej później jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a obecnie Zespół Szkół Technicznych przy ul. Cieszkowskiego.

W jeszcze w październiku ub. roku pan Edmund obchodził swoje 107 urodziny - o solenizancie wciąż pamiętało wiele osób z dawnego grona pedagogicznego. Choć na emeryturę przeszedł niemal 47 lat temu, to mimo swojego wieku długo cieszył się dobrym zdrowiem i pogodą ducha.  

7 komentarzy