poniedziałek, 06 lipca 2020 15:05

Wielkopolski Rolnik Roku jest z powiatu gnieźnieńskiego

  mn
Wielkopolski Rolnik Roku jest z powiatu gnieźnieńskiego zdjęcie nadesłane

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił zwycięzców XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Wśród laureatów przedsięwzięcia są rolnicy z terenu powiatu gnieźnieńskiego - państwo Dorota i Roman Długi z Gniewkowa w gminie Kiszkowo.

Zwyczajowo wyniki konkursu prezentowane są podczas uroczystej gali wręczenia nagród, jednakże z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne finałowa gala konkursu odbędzie się w przyszłym roku.

Z laureatami XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019, spotkał się starosta Piotr Gruszczyński oraz Zbigniew Stajkowski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku jest największym przedsięwzięciem w regionie promującym wielkopolskie rolnictwo. Na przestrzeni 19 lat trwania konkursu, uczestniczyło w nim ponad 1200 rolników z całej wielkopolski, a nagrodę główną - statuetkę Siewcy otrzymało 185 producentów rolnych. W konkursie mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Na laureatów konkursu czeka statuetka Siewcy oraz nagroda finansowa. Oceny gospodarstw dokonuje specjalnie powołana Kapituła Konkursu. Ocenie podlega m.in. organizacja pracy gospodarstw, osiągany efekt ekonomiczny, perspektywy rozwoju, a także ich infrastruktura, wyposażenie i estetyka. W końcowym etapie konkursu, Kapituła wskazuje 20 nominowanych podmiotów, spośród których 10 otrzymuje tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku.

Państwo Dorota i Roman Długi prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 180 ha w miejscowości Gniewkowo, gmina Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz produkcji ekologicznych brykietów opałowych z agrobiomasy niedrzewnej. W ramach Gminnego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej i programu Czyste Powietrze gospodarstwo promuje Odnawialne Źródła Energii i produkuje brykiety ze słomy i trawy na cele grzewcze oraz bytowe. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada własną linię do produkcji brykietów w technologii BIOMASSER. Gospodarstwo współpracuje z wielkopolskimi szkołami, uczelniami i instytucjami naukowymi w zakresie odbywania praktyk i staży oraz wykonywania badań naukowo-rozwojowych w dziedzinie wykorzystania agrobiomasy dla Odnawialnych Źródeł Energii, ochrony środowiska naturalnego oraz klimatu. W gospodarstwie odbywają się prezentacje technologii BIOMASSER dla licznie odwiedzających gospodarstwo gości z kraju i zagranicy. Pan Roman Długi został powołany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w skład Forum Inteligentnych Specjalizacji w grupie Biosurowce, co pozwala wraz z innymi przedsiębiorcami i naukowcami wpływać na rozwój Wielkopolski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane