poniedziałek, 20 lipca 2020 11:04

Idea muzeum w Parowozowni wciąż w sferze marzeń

 

Minął ponad rok od ostatniej publicznej wypowiedzi na temat przyszłości gnieźnieńskiej parowozowni. Pomysł wciąż nie doczekał się żadnej wiążącej decyzji, a ministerstwo udziela wymijającej odpowiedzi.

W kwietniu ub. roku informowaliśmy o dość nieoczekiwanej wypowiedzi prezesa PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego. W wypowiedzi opublikowanej przez serwis Rynek Kolejowy przyznał, że eksponaty z dawnego muzeum kolejnictwa w Warszawie mogłyby zasilić Narodowe Muzeum Kolejnictwa. To, jak wówczas przekazał, jego zdaniem mogłoby się znaleźć w Gnieźnie.

- Prezes PKP przypomina inicjatywę powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Byłoby to naturalne miejsce dla pozostałych eksponatów. Jak mówi prezes, rozważane są różne lokalizacje, ale największe szanse mają tereny byłej lokomotywowni w Gnieźnie. – Znajduje się tam przepiękna hala wachlarzowa – przypomina - poinformował w kwietniu 2019 roku Rynek Kolejowy. Od tego czasu jednak w tej kwestii nie ruszyło nic.

W lutym br. poseł Tadeusz Tomaszewski skierował interpelację do marszałka Sejmu w tej sprawie, zapytując o to, czy została już podjęta decyzja odnośnie przyszłej lokalizacji Narodowego Muzeum Kolejnictwa oraz jaki jest stan realizacji tych planów. Odpowiedź na to pismo przyszła dopiero w ostatnich dniach i jest dość lakoniczna, gdyż nie zawiera żadnych konkretnych informacji.

- Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego znane są również inne propozycje lokalizacji muzeów o profilu kolejowym. Należy tu wymienić m.in. Pyskowice, Warszawę, Jaworzynę Śląską, Gryfice, Chabówkę, Tczew, Katowice, Lublin. Pragnę zadeklarować, że popieram ideę utworzenia muzeum, które prezentować będzie historię kolei na ziemiach polskich, jej rozwój i znaczenie dla postępu technicznego i gospodarczego Rzeczypospolitej.  Przedstawiony projekt wydaje się być bardzo interesujący, szczególnie w wymiarze lokalnym, dlatego, w mojej opinii, utworzeniem ww. muzeum powinny być zainteresowane w pierwszym rzędzie władze samorządowe - informuje w swojej odpowiedzi Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dalszej części MKiDN zawarł jedynie informacje o możliwości wsparcia finansowego instytucji muzealnych oraz przy przygotowywaniu statutu nowej instytucji. Ostatnie zdanie odpowiedzi dość jednoznacznie pokazuje, że póki co kwestia Narodowego Muzeum Kolejnictwa raczej pozostaje jedynie w fazie marzeń: - Wskazuję także, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest współorganizatorem Narodowego Muzeum Techniki, które z całą pewnością uwzględni w swojej wystawie stałej aspekt dziedzictwa kolejowego w Polsce. 

Jedyną nadzieją na to, że w powyższej sprawie nastąpi zwrot, jest uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów pokolejowych. W tej sprawie niedawno odbywały się konsultacje społeczne połączone ze spacerami, w trakcie których można było poznać zakres potencjalnej części muzealno-wystawienniczej, która zostałaby ulokowana w obiektach przy ul. Składowej. Przyjęcie MPZP dla tego obszaru pozwoliłoby ostatecznie ustalić, w jakiej części może ten teren zostać przeznaczony pod taką instytucję. Na uchwalenie planu trzeba jednak jeszcze poczekać.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Czy ktoś dba w Gnieźnie o kulturę techniczną? wtorek, 21 lipca 2020 08:48 napisane przez Czy ktoś dba w Gnieźnie o kulturę techniczną?

    Ciekawe jaka jest opinia profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Mirona Urbaniaka z Zakładu Historii Kultury Materialnej. Bowiem określił gnieźnieńską parowozownię jako: „największą chronioną wpisem do rejestru zabytków”. Ponoć miano teraz wykreślić pewne zapiski w łonie zabytkowej struktury tego obiektu.

  • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 20 lipca 2020 21:36 napisane przez Mieszkaniec

    Marzenia marzeniami, a za 2 lata już tego obiektu nie będzie. Jego stan jest katastrofalny. Jak samorząd taki jak Gniezna może przejąć taki obiekt i zrobić w nim muzeum. Co to za odpowiedź? przedszkolaka. Jak Gniezno może w tej kwestii konkurować z Warszawą, Wrocławiem lub Lublinem? No to macie fanatyczni wierzyciele PiSu. Pokazali jak można na nich liczyć.

  • Link do komentarza przewidujacy poniedziałek, 20 lipca 2020 12:31 napisane przez przewidujacy

    "Należy jeszcze poczekać" ? Jak długo? Az dach starych hal wachlarzowych runie ? Aż obrotnica zupełnie przerdzewieje ? Aż komin stojący przy hali wachlarzowej się przewróci na wiadukt Popiełuszki ? Aż całe te zabudowania z zabytku zamienią się w ruinę ? Jak długo to ma jeszcze czekać na swojego zbawcę ? Czeka już 20 lat. Ma czekać na sensowną decyzje kolejne 20 lat ?.. Już lepiej było to przeznaczyć na Galerię handlową, jak był jeszcze na to czas . To jest nim wybudowano galerię "PIASTOVA". Ktoś tu sobie z gnieźnianami równio ........... " pogrywa".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane