wtorek, 21 lipca 2020 15:08

Dostała SMS-a z koniecznością dopłaty do przesyłki. Straciła kilka tysięcy

 
Dostała SMS-a z koniecznością dopłaty do przesyłki. Straciła kilka tysięcy archiwum redakcji

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Tym razem internetowi oszuści podszyli się pod firmę kurierską i wysyłali SMS-a z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty za nadwagę przesyłki.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli wysłał lub oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Wczoraj ofiarą takiego oszustwa padła 28-letnia mieszkanka gminy Łubowo, która otrzymała wiadomość SMS z prośbą o dopłatę za nadwagę przesyłki. Kobieta kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelała „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych!

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

źródło: KPP Gniezno

4 komentarzy

 • Link do komentarza Pini czwartek, 23 lipca 2020 18:58 napisane przez Pini

  Też dostałem takiego smsa po nadaniu paczki w jednej z popularnych firm. Oszuści mieli numer telefonu i wiedzieli że została nadana paczka...Ktoś przekazuje dane osobowe...? Gdzie ich ochrona i rodo.

 • Link do komentarza gość wtorek, 21 lipca 2020 21:05 napisane przez gość

  Policja powinna się zabrać za takich oszustów.sama 15 lipca dostałam takiego smsa z numeru GG9045IN więc ostrzegam.ja raczej jestem ostrożna ale niejeden się nabierze.

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 21 lipca 2020 16:12 napisane przez rezigiusz

  Trzeba mieć "siano w głowie" ( nie chcę nikogo obrażać ) aby klikać w linki w SMS-ach i podać login i hasło dokonta bankowego.

  Ludzie ocknijcie się nikt Was za 1 zł do Sądu nie poda a po drugie trzeba trochę myśleć.

  Do tego sugeruje aby konto bankowe tak ustawić aby przelewy autoryzować SMS-em lub przez aplikacje , a nie że nawet powiadomień.ludzie ustawiają a później "płacz i zgrzytanie zębów"

 • Link do komentarza Pani wtorek, 21 lipca 2020 15:57 napisane przez Pani

  Nie trzymać dużych oszczędności na koncie z którego robi się płatności i nie będzie problemu ....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane