czwartek, 06 sierpnia 2020 11:36

Przez Rynek nie przejedziemy już samochodem. Zaplanowano konsultacje

 

W nieodległym czasie należy spodziewać się zmian w organizacji ruchu w centrum miasta. Docelowo zamknięty ma zostać przejazd samochodów przez Rynek.

O tym, żeby całkowicie zamknąć możliwość jazdy samochodem przez główny plac miasta, zastanawiano się jeszcze w latach 90. kiedy planowano modernizację tej części centrum. Wówczas jednak zdecydowano, że należy zachować możliwość przedostawania się z ul. Dąbrówki w kierunku ul. Farnej, a drogę tę wyznaczono w odnowionej nawierzchni rynku.

Intensyfikacja ruchu samochodowego dziś jest jednak przyczyną ciągłej degradacji nawierzchni na tym odcinku. Dodatkowo wielu kierowców nie stosuje się do obowiązującego znaku D-40 "strefa zamieszkania", oznaczającego obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym w każdym przypadku. Osobną kwestią pozostaje także parkowanie w południowej części placu, gdzie mimo obowiązującego zakazu, jest ono nagminnie łamane. Dlatego rozpoczęły się prace nad zmianą tej sytuacji, która ma docelowo spowodować całkowite wyłączenie ruchu samochodowego na Rynku.

Faktycznie, od kilkunastu miesięcy w Urzędzie Miejskim trwają wstępne prace nad koncepcją zmian w układzie ruchu w ścisłym centrum Gniezna. Głównym celem zmian miałoby być właśnie, wzorem wielu innych miast turystycznych, docelowe wyłączenie z ruchu kołowego zabytkowego Rynku - udało się nam dowiedzieć w Urzędzie Miejskim. Z naszych ustaleń wynika, że prace nad zmianami obejmą także inne ulice, w tym także ul. Warszawską, na której ma zostać zmieniony sposób komunikacji i ma powstać kontrapas dla rowerów, o czym informowaliśmy kilka tygodni temu (zobacz więcej: Ulicę Warszawską czekają zmiany). Docelowo ruch z ul. Dąbrówki mógłby się kierować jedynie przez ul. Franciszkańską.

W sprawie zmian proponowanych dla centrum będą mogli się wypowiedzieć mieszkańcy: W drugiej połowie sierpnia rozpoczniemy zbieranie opinii i pomysłów od mieszkańców, co potrwa do końca września. Następnie, po ich analizie, przeprowadzone zostanie spotkanie z mieszkańcami w celu omówienia opracowanych założeń. Ewentualny dalszy harmonogram prac uzależniony będzie od wyników pierwszego etapu konsultacji. Szczegółów w sprawie ewentualnych zmian w układzie komunikacyjnym można się więc spodziewać w najbliższym czasie.

 

35 komentarzy

 • Link do komentarza Tomasz Kowalski czwartek, 27 sierpnia 2020 16:40 napisane przez Tomasz Kowalski

  Sierpień się kończy a konsultacji nie ma. Czyżby niewypał albo bano się je zorganizować? gdzie jest SOS dla Gniezna? Halo?

 • Link do komentarza Rota czwartek, 13 sierpnia 2020 20:42 napisane przez Rota

  Magistrat robi co chce. Z ulicy na Konikowo ,która była brukowa teraz jest przelotowa.Jadą ciągiem samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze, motory itp. Nikt nad tym nie panuje. Mieszkańcy są zakopceni spalinami, hałas nie do wytrzymania, wiekowe na całej trasie domy się trzęsą i siadają. Szerokość ulicy taki sam jak przed laty tylko położono asfalt . Szkoda ze jedne ulice się zamyka a inne mimo dawnych gabarytów robi przelotowymi. Światła dla pieszych za zakrętem ,podczas słonecznych dni mało widoczne . Gdzie jest policja, za parkowani e mandaty a za szybkość w centrum miasta !!!! Mieszkańcy centrum musza mieć możliwość dojazdu do swoich domów, kościoła Farnego itp . Łapać tych którzy tam szarżują i przyjeżdzają do kafejek. Należy myśleć o mieszkańcach całego centrum niech maja godne warunki życia.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 12 sierpnia 2020 16:03 napisane przez Koryfeusz

  Fabio, czytaj ze zrozumieniem. Gdyby kierowcy nie robili w tym miejscu problemów, to by takiej dyskusji nie było. To jest Rynek i tu są szczególne zasady zachowania się w ruchu drogowym. Jeśli myślisz inaczej to źle myślisz.

 • Link do komentarza Hmmm wtorek, 11 sierpnia 2020 12:06 napisane przez Hmmm

  Masakra-już Rynek jest pustynia ,wszystko tu umiera i teraz umrze do końca ...zamknijcie całe Gniezno,będzie jeszcze więcej upadłości i pustostanów .Jesli władza podąża za innymi europejskimi miastami to musi wiedzieć .,ze tam są parkingi podziemne na rynkach i turyści wynurzają się z nich i stad są tam są.
  W Gnieźnie turysta wysiada na parkingu obok katedry,zwiedza katedre i wyjeżdża z Gniezna ...tyle ic w Gnieźnie..

 • Link do komentarza Fabio wtorek, 11 sierpnia 2020 10:39 napisane przez Fabio

  Dziwna i niezrozumiała postawa niejakiego koryfeusza. Fakt, że niektórzy kierowcy sobie kpią i nie zwalniają prędkości na Rynku stanowi według niego podstawę do zamknięcia tego jedynego sensownego przejazdu przez centrum miasta. Otóż panie Koryfeusz, idąc tokiem Pańskiej logiki należy pozamykać wszelkie drogi, w tym autostrady, bowiem niektórzy kierowcy, a to jadą pod prąd, a to nie przestrzegają szybkości, a to mają w głowie jakieś używki. No to pozamykać i spokój. A Panu odebrać internet, bo głupoty to też nie powinny się tutaj mieć miejsca.

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 10 sierpnia 2020 23:43 napisane przez Koryfeusz

  Nie rozumiem kierowców, którzy nie widzą czym jest strefa zamieszkania. Nie dziwię się temu, że jest rozważany pomysł, by Rynek wyłączyć z ruchu samochodowego całkowicie. Wiele razy widziałem kierowców, którzy pieszym nie ustępowali pierwszeństwa, albo trąbili na nich. Ci kierowcy potem będą pewnie narzekać, że przez Rynek nie mogą przejechać. To trzeba było prawidłowo się zachowywać. Wtedy może nikt by nie rozważał tego pomysłu.

 • Link do komentarza Zbyszek poniedziałek, 10 sierpnia 2020 21:11 napisane przez Zbyszek

  Podzielam opinię Jarom: ulica Franciszkańska nie gwarantuje swobodnego przejazdu już teraz, a co dopiero po wyłączeniu Rynku z ruchu kołowego. Ulica jest wyjątkowo wąska, kostka nierówna, jezdnia ma progi zwalniające na wysokości Sądu Rej., bardzo i wąskie ostre zakręty przy SR oraz w ulicę Podgórną. Do tego dochodzi przejazd przez najbardziej uczęszczany turystycznie i pieszo deptak ulicy Tumskiej: niebezpieczeństwo kolizji oraz wypadków z udziałem pieszych (w tym dzieci) i rowerzystów gwarantowane!
  O ulicy św. Wawrzyńca i Słomiance jak wyżej (p. Jarom).
  To zdecydowanie zły pomysł powzięty bez merytorycznej analizy za i przeciw.
  Przejazd przez Rynek można utrudnić, ale nie zamykać. Można np. bardziej zadbać o bezpieczeństwo ruchu pieszych, wyraźnie oznaczyć przejście lub stworzyć śluzę, itp.
  A jeśli parkowanie pojazdów i nie stosowanie się kierowców do znaków drogowych leży u podstaw tego pomysłu, to jeszcze gorzej. Straż Miejska oraz Policja z łatwością mogą wyeliminować te zjawiska, ale tego prostu nie robią - odpuszczają, bo byłoby to dla nich zbyt uciążliwe...

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 10 sierpnia 2020 07:08 napisane przez Marek

  Pomysł do zaakceptowania, ale wyłącznie na trzy letnie miesiąc. : .czerwiec lipiec i sierpień. Wtedy tylko w jest trochę więcej turystów . Przez pozostałą część roku, Rynek powinien pozostać przejezdny dla samochodów osobowych.

 • Link do komentarza Nemo niedziela, 09 sierpnia 2020 22:03 napisane przez Nemo

  Jak widać nareszcie ludzie otwierają oczy widząc to mistrzostwo świata w wykonaniu tej gnieźnieńskiej władzy. Po nich tylko potop! Z wąskiej, nota bene bardzo brzydkiej jednostronnie i zaniedbanej przez ratuszowych władców ulicy Franciszkańskiej te gnieźnieńskie orły chcą zrobić przelotową arterię na miarę XXI wieku! Już kiedyś ktoś napisał, że jest tak źle, bo do rządzenia pchają się politycy, którzy może czego innego nie potrafią. Czy w ogóle jest tam jakiś sensowny inżynier w tym urzędzie? Sądząc po tym, co się dzieje w Gnieźnie, należy wątpić.

 • Link do komentarza jarom niedziela, 09 sierpnia 2020 11:15 napisane przez jarom

  Co trzeba mieć w głowie żeby wpaść na taki pomysł. Franciszkańska szerokości stołu kuchennego. Potem wjazd na Wawrzyńca, gdzie większość budynków i tak się rysuje, następnie zjazd na Słomiankę będąc na odcinku podporządkowanym a więc korki do Franciszkańskiej. Dalej to już bym radził jechać w kierunku Dziekanki może tam coś pomogą pomysłodawcą. Ręce opadają. Ciekawe ile energii w ten pomysł włożył radny Dzionek?

 • Link do komentarza zniesmaczony@o2.pl niedziela, 09 sierpnia 2020 01:18 napisane przez zniesmaczony@o2.pl

  Problemem są pseudo-działacze "kulturalno-oświatowi", którzy z centrum najchętniej zrobiliby skansen. Co tam mają oglądać turyści, katedrę na 1h zwiedzania?

 • Link do komentarza Mariusz sobota, 08 sierpnia 2020 22:50 napisane przez Mariusz

  ad. Marek - co tobie tak śmierdzi? Samochody, które są przecież badane i na ogół zdecydowana większość nie ma śmierdzących spalin? A nie śmierdzą tobie psie kupy i gołębie odchody? A nie przeszkadzają tobie łażące po nocach w centrum szczury wyjadające resztki po niezjedzonym pokarmie rzucanym przez ludzi gołębiom? Rynek nie był od parkowania tylko od koniecznego przejazdu, bo innego w zasadzie nie ma. Ale to jest tak, jak urzędnicy zamiast fachowców biorą się za kwestie, na których się nie znają.

 • Link do komentarza Marek sobota, 08 sierpnia 2020 20:51 napisane przez Marek

  na Rynku przed ulicą Chrobrego powinno być długie 30 metrowe wyniesienie spowalniające . Takie wyniesienie zmusiło by kierowców do przepuszczania pieszych idących z Rynku w kierunku ulicy Chrobrego ! Bo Ci piesi maja bezwzględne pierwszeństwo a kierowcy o tym ciągle zapominają !

 • Link do komentarza Kiniu sobota, 08 sierpnia 2020 20:36 napisane przez Kiniu

  Gdyby Policja i Straż Miejska wykonywałaby swoje obowiązki rzetelnie nie byłoby żadnych problemów. Jeżdżą jak święte krowy i ciężko dupy ruszyć aby wysiąść że swego auta i powlepiac trochę mandatów to nie byłoby żadnych problemów na mieście. A tak jest to co jest. Zobaczymy od poniedziałku jak zamkną wiadukt. Będą jeździć i pokazywać że coś robią.

 • Link do komentarza Anna sobota, 08 sierpnia 2020 11:00 napisane przez Anna

  Witam, weszłam tu ponownie aby przeczytać spokojnie za i przeciw.... i tak spoglądam na to zdjęcie i widzę jak tłum ludzi- turystów przedziera się między tymi autami... Ile tam Gnieznian stoi na tym naszym Rynku???? no Endriu musisz iśc na około bo nie wydostaniesz się z Rynku przy tym ruchu aut i turystów.....

 • Link do komentarza Gnieźnieński Patryjota sobota, 08 sierpnia 2020 10:00 napisane przez Gnieźnieński Patryjota

  Woda na młyn dla GALERII,Biedronek,Kaufladow,Ludlow a tragedia dla sklepikarzy,właścicieli kamienic i rodzimego niewielkiego kapitalu!!! Pomysł władz rodem z filmu Bareji "Miś": bo trzeba coś robić żeby za coś brać pieniądze!!!! Niech Ci mądrzy włodarze naszego miasta zlikwidują całkowicie podatki od nieruchomości zapyziałego centrum Gniezna a opodatkują galerie i sieci handlowe kapitału zagranicznego żeby mogli utrzymywać swoje tłuste tyłki!!!

 • Link do komentarza kierowca sobota, 08 sierpnia 2020 09:16 napisane przez kierowca

  Endriu, dla spacerowiczów jest park i Wenecja, a Rynek z przejazdem dla aut osobowych jest koniecznie potrzebny dla płynności ruchu komunikacyjnego w tym mieście. To kolejny niewypał rządzącej w Gnieznie drużyny Budasza. Czy naprawdę tak trudno jest szefowi tej drużyny zmobilizować Straż Miejską, której jest w końcu szefem, do pilnowania porządku i przestrzegania porządków w mieście? A jeżeli to przekracza możliwości zakreślone prawem, które powinien znać każdy siedzący na stołku szefa gminy, no to znaczy, że władza jest niewydolna.

 • Link do komentarza senior sobota, 08 sierpnia 2020 00:35 napisane przez senior

  Budzik budzi miasto czy usypia? Ulica Franciszkańska to taka zaczarowana uliczka, wąska, nie przystosowana w ogóle do zwiększonego ruchu, który nota bene będzie zagrażał starej świątyni! I ten niezwykle ostry zakręt przy sądzie. Już niejednokrotnie śnieżnymi zimami był świadkiem ekwilibrystycznych jazd kierowców. Przecięta dzisiaj Tumska będzie arteria przelotową także z niezwykle wzmożonym ruchem samochodowym, bo przecież którędyś trzeba jednak do wielu punktów w Gnieźnie dotrzeć. Warszawska od Fary do Moniuszki umrze na amen. Już dzisiaj ledwo dyszy. Komu takie projekty robią burzę w mózgach trudno pojąć. Fakt, ze dochodzi do "degradacji" nawierzchni na Rynku nie może być powodem zamknięcia tej jedynie normalnej trasy przejazd Skoro degraduje się nawierzchnia, to trzeba wykonać taką, by się nie "degradowała"!!! Innym podawanym powodem jest to, że kierowcy nie stosują się na Rynku do obowiązujących przepisów. Z tego wynika jeden wniosek. Władza w Gnieźnie po prostu nie radzi sobie z przekraczającymi prawo, zatem chce ukarać całe społeczeństwo. Jak długo gnieźnianie będą musieli znosić taką indolencję władz w wielu zwykłych, życiowych prostych sprawach?

 • Link do komentarza tomaszek piątek, 07 sierpnia 2020 23:42 napisane przez tomaszek

  Jaka włdza takie pomysły ......Najlepszy przykład mamy przy teatrze kupa betonu zresztą z tago słyną pełowcy terz rozwalą do reszty rynek i będą dumni jak pawie..... Szkoda pisać takich wybraliście więc teraz pokutujcie za wybór pełowców

 • Link do komentarza MGO piątek, 07 sierpnia 2020 20:40 napisane przez MGO

  Chciałbym zauważyć, że kierowcy skracajacy sobie drogę skracając w prawo z ulicy Biskupinskiej przed światłami też nie stosują się do znaku D-40. I jakoś nie widać żeby Magistrat się tą sprawą przejął. Może dlatego, że cała sytuacja spowodowana jest wdrożonym przez Nich "usprawnieniem wyjazdu z osiedla".

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane