piątek, 11 września 2020 11:27

Dębowiec czy Dębówiec? Mieszkańcy muszą zdecydować

 
Dębowiec czy Dębówiec? Mieszkańcy muszą zdecydować źródło: Google Street View

Swoje domy mają w Dębówcu, ale według ministerialnego rozporządzenia, jest to Dębowiec. Teraz mieszkańcy muszą zdecydować ostatecznie, jak chcą, by administracyjnie nazywano ich wieś.

Urząd Gminy Gniezno poinformował o konsultacjach społecznych, które mają się odbyć w drugiej połowie września. Temat jest nietypowy, bowiem chodzi o to, jak ostatecznie ma zostać nazwana miejscowość, w której mieszka kilkaset osób - Dębowiec czy Dębówiec. Nawet mapy nawigacyjne są w tej sprawie niejasne, bowiem w wielu przypadkach wyświetla się raz jedna, a raz druga nazwa. Na starych, przedwojennych mapach regionu figuruje przeważnie nazwa Dębowiec, a na pochodzącej z 1803 roku - Dembowiec. Skąd wziął się obecny problem z "ó"?

- Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2019 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz. U. z 2019 r., poz. 2360 z późn. zm.) ustalony został wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce. W Wykazie tym umieszczono nazwę  Dębowiec dla wsi położonej w gminie Gniezno, w  powiecie Gnieźnieńskim w Wielkopolsce. Przyjęta nazwa, to jest Dębowiec, nie odpowiada tradycyjnej nazwie wsi, a mianowicie Dębówiec. Nazwa ta stosowana była od lat. Znajduje się ona w księgach wieczystych, aktach stanu cywilnego i dowodach osobistych. W związku jednak z wymienionym na wstępie rozporządzeniem jej stosowanie jest nieprawidłowe. Prowadzi to do problemów w bankach czy innych instytucjach, gdyż zdarza się, że nazwa Dębówiec nie jest akceptowana. Niezadowoleni są też mieszkańcy wsi, którzy od dawna przyzwyczajeni do nazwy Dębówiec nie widzą podstaw do nagłego stosowanie nazwy Dębowiec - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia Wójta Gminy Gniezno. 

Konsultacje społeczne mają za zadanie wybranie przez mieszkańców, czy wieś ma się nazywać Dębowiec czy Dębówiec. Dopiero po wybraniu określonej z nich przez większość osób, Rada Gminy będzie wnioskowała do MSWiA o zmianę urzędowej nazwy miejscowości.

Same konsultacje zostaną przeprowadzone w terminie od 14 do 28 września br. w formie ankiety pisemnej, której wzór stanowi załącznik do zarządzenia - muszą one zostać przesłane do Urzędu Gminy Gniezno pocztą, pocztą elektroniczną, jak i mogą być przekazane bezpośrednio do urzędu (także za pośrednictwem sołtysa). Ankieta oraz treść zarządzenia dostępne są poniżej w załącznikach.

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Majomir piątek, 11 września 2020 22:32 napisane przez Majomir

    Jezioro Buczek czy Byczek

  • Link do komentarza Stach piątek, 11 września 2020 11:37 napisane przez Stach

    Od jak dawna żyję na tym świecie, wszyscy mówią Dębówiec piszac przez ó zamknięte i niech tak zostanie!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane