środa, 16 września 2020 09:17

Na nic petycje i prośby - parking będzie płatny

 

Mieszkańcy rejonu ul. Konikowo i Pocztowej zdecydowali się zaprotestować przeciwko planom wprowadzenia odpłatności na parkingu przy ich domach. Prezydent i część radnych dała im jednak jednoznaczną odpowiedź.

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że wybudowany cztery lata temu parking u zbiegu ul. Konikowo i Pocztowej, będzie płatny. Dawniej nieuporządkowany skwer z chaotycznie stawianymi pojazdami, zamienił się w uporządkowany plac postojowy dla 39 pojazdów. Wówczas też informowano, że będzie on bezpłatny i ogólnodostępny dla mieszkańców. W tym roku jednak pojawiła się informacja (podana przez nasz serwis), że Urząd Miejski planuje jednak wprowadzić odpłatność w tym miejscu - to wzbudziło sprzeciw osób z pobliskich domów wielorodzinnych.

- Decyzja "oszlabanowania" parkingu jest podyktowana przeniesieniem wielu instytucji do budynku po dawnym gimnazjum i ma na celu zwiększenie rotacji aut. Budzi to jednak nasz sprzeciw oraz zastrzeżenia - czytamy w petycji, która została wystosowana na początku sierpnia do Prezydenta Miasta Gniezna oraz radnych. W jej treści mieszkańcy wskazują na szereg czynników, które ich zdaniem spowodują tylko kolejne problemy, jakie już występują, wraz ze wzrostem ruchu samochodowego. Ten zaś ma być większy, bo w dawnym budynku powstało już przedszkole, otwarty zostanie żłobek, ale znaleźć mają swoją siedzibę także: Straż Miejska, monitoring, Strefa Płatnego Parkowania, Rada Osiedla Konikowo oraz część siedziby MOPS. Wraz z nimi pojawiać się będą kolejni petenci, a na miejsce dojeżdżać muszą także pracownicy. - Hasło wiszące na banerach przy inwestycji w roku 2016 brzmiało "Zmieniamy się dla Was". Czy chęć uprzywilejowania Straży Miejskiej oraz Strefy Płatnego Parkowania miejscami postojowymi - a co za tym idzie odebranie ich mieszkańcom tej okolicy spowoduje zmianę na lepsze dla obywatela czy tylko dla wspomnianych instytucji? To mieszkaniec miasta jest tym ogniwem, które czerpać powinno garściami z inwestycji realizowanych z podatków, które opłaca - zawarto w piśmie. Ponadto wskazali w nim na fakt, że samochody wjeżdżające na parking będą powodowały zatory zatrzymując się przed szlabanami. Dodatkowo zaproponowano, by utworzyć też miejsca postojowe w formie zatoczki od strony boiska, gdzie i tak stawiane są pojazdy.

Petycja do władz miasta, które kończy się apelem: - Chcemy mówić, że Nasz Prezydent słucha swoich Mieszkańców i to dla nich i z nimi stanowi wspólnotę Pierwszej Stolicy Polski - Nowoczesngo, słuchającego swoich mieszkańców Gniezna! Wysoka Rado Miasta! Wybrani przez obywateli, z założenia dla obywateli! Nie zapominajcie o ludziach, których reprezentujecie w czasie prac na rzecz Miasta!

W odpowiedzi, którą na początku września br. prezydent Tomasz Budasz skierował do mieszkańców, czytamy m.in.: - Naturalnym skutkiem przeniesienia do przedmiotowego obiektu wszystkich ww. (instytucji - przyp. red.) będzie wzmożony ruch samochodowy w tym rejonie i potrzeba większej rotacji miejsc parkingowych. Sami wspomnieli Państwo w swoim piśmie, zarówno o potrzebie takiej rotacji, jak również o tym, iż obecnie część wymienionych powyżej jednostek nie zapewniała miejsc postojowych swoim klientom w ich dotychczasowych lokalizacjach. Innymi słowy, przeniesienie do nowej lokalizacji miejskich instytucji wymaga przestrzeni do swobodnego, czasowego parkowania i jest bez wątpienia zasadne. Tym bardziej, że miejsca parkingowe w przedmiotowej lokalizacji dedykowane mają być przecież korzystającym z usług tych instytucji mieszkańcom miasta Gniezna. Dlatego zdecydowaliśmy się z jednej strony wprowadzić pobór opłat za postój na wspomnianym parkingu, a z drugiej zapewnić dodatkowe miejsca parkingowe od strony dawnych koszar (ul. Jana III Sobieskiego). 

Dalej prezydent wyjaśnił iż postój na parkingu będzie obowiązywać jedynie w dni robocze w godzinach funkcjonowania ww. jednostek, tj. od 7:00 i nie dłużej niż do 17:00. Dodatkowo pierwsze 30 minut nie będzie wiązało się z żadnymi opłatami. Dodatkowo wprowadzony zostanie abonament umożliwiający parkowanie przez mieszkańców jedynie dwóch domów - ul. Pocztowa 20 i ul. Konikowo 2: - Nieruchomości te powstały bowiem w okresie, gdy nie obowiązywał jeszcze normatyw przeliczeniowy dla nowopowstających budynków, który gwarantuje obecnie miejsca parkingowe w przeliczeniu na lokale mieszkalne znajdujące się w danej nieruchomości - wyjaśnia prezydent w piśmie. Dodano, że abonament nie będzie dotyczył budynku przy ul. Pocztowej 18a, pobudowanego kilka lat temu, gdyż: - (...) dla tej nieruchomości zastosowanie miał już ww. normatyw, zakładający na etapie budowy lokalizację stanowisk postojowych dla samochodów osobowych w granicach działki budowlanej (...). Dalej włodarz dodał, że dogodnym miejscem postojowym jest także plac na terenie koszar przy ul. Sobieskiego. 

Tymczasem kilka dni temu odbyło się posiedzenie Komisji Skarg i Wniosków, działającej przy Radzie Miasta. Na nim to pojawiła się kwestia ww. petycji, ale także przybyli przedstawiciele mieszkańców, którzy prosili o możliwość wykupienia abonamentów także przez osoby zamieszkujące przy ul. Pocztowej 18a. Dodali, że tylko część z nich (w sumie 15 mieszkań) zdecydowała się na dodatkowy wykup miejsca postojowego w budynku, a pozostali korzystali z parkingu przy ul. Konikowo. Mimo to, obecny na posiedzeniu wiceprezydent Michał Powałowski odparł iż mieszkańcy będą mogli parkować bezpłatnie po godzinie 17:00 do 7:00, a dodatkowo istnieje możliwość darmowego parkowania na terenie dawnych koszar, gdzie ma prowadzić przejście od strony przedszkola przy ul. Pocztowej. Ponadto wskazał na miejsca postojowe, które mają się pojawić po wybudowaniu centrum przesiadkowego obok dworca kolejowego. Mieszkańców jednak takie informacje nie zadowoliły.

Ostatecznie radni obecni na komisji (Jan Budzyński, Tadeusz Purol i Andrzej Wdzięczny) odrzucili złożoną petycję.

 

14 komentarzy

 • Link do komentarza Rota niedziela, 20 września 2020 18:21 napisane przez Rota

  Nie wszędzie są płatne miejsca parkingowe. Na osiedlach, przy dworcu, przedłużenie ul. Wawrzyńca przy dawnym skwerze obok remontowanego mostu itp. Każdy mieszkaniec chce parkować blisko swojego domu, ten który dojeżdża może przyjechać komunikacja miejska . Z dworca żabi skok do dawnej szkoły na Pocztowej . Domy które tu stoją kilkadziesiąt lat były i są prywatna własnością a nie za 10 % . Uważam ze faworyzuje się urzędowych wybrańców ,którzy są opłacani z naszych podatków . Dawniej petenci musieli sobie radzić bo tam również nie było miejsca do parkowania. Szkoda ze wcześniej nasi urzędnicy tego nie dostrzegli tylko teraz naszym kosztem.

 • Link do komentarza Pasażer czwartek, 17 września 2020 12:03 napisane przez Pasażer

  A może od ulicy Marcinkowskiego do Przedszkola na Konikowo też zróbmy strefę parkowania. Co Pan na to panie prezydencie może mały parking pod pańskimi oknami zróbmy.

 • Link do komentarza Bernadetta czwartek, 17 września 2020 07:10 napisane przez Bernadetta

  Za tym budynkiem przedszkola jest wielki teren dawnej jednostki wojskowej. Czy Urząd Miasta n ie może wynająć część i tego terenu na parking i nie może zrobić furtki na ten teren z boiska szkoły nr 4 ? Przecież o to aż się prosi !

 • Link do komentarza Ela czwartek, 17 września 2020 07:06 napisane przez Ela

  Ktoś kto zaplanował umieszczenie aż tylu instytucji w gmachu dawnej szkoły powinien planując coś takiego pomyśleć również o tym, czy dla tych instytucji będzie dostateczna ilość miejsc postojowych?

 • Link do komentarza realista czwartek, 17 września 2020 07:03 napisane przez realista

  A TE SZOPY - NIBY GARAŻE na zapleczu budynku dawnej szkoły, to dalej tam zostaną ????? Przecież w miejscu tych garaży mogłoby parkować DWA RAZY więcej samochodów niż jest tych garaży !!

 • Link do komentarza Student czwartek, 17 września 2020 06:59 napisane przez Student

  Pieniądze się znajdą tylko należy zlikwidować Straż miejską. Miasto pod rządami Budasza jest z roku na rok coraz brudniejsze. Nie dbają o porządek to po co ten twór trzymać i go finansować z pieniędzy podatników.

 • Link do komentarza leon czwartek, 17 września 2020 00:07 napisane przez leon

  Ciekawa sytuacja i kilka konfliktujących racji. Generalnie miejsca parkingowe wszędzie kosztują, ale ludzie chcieliby za darmo. Z drugiej strony miasto rozpycha się łokciami. Co to znaczy "rotacja miejsc"? Gdzie niby mają się przenieść dotychczas stojące tam auta?

  Trzeba uciekać na wieś

 • Link do komentarza Zenon środa, 16 września 2020 19:18 napisane przez Zenon

  Bardzo dobrze miasto robi. Dba o mieszkańców, wszystkich, a nie waskiej grupy wygodnikow z pocztowej co chcą parkować za darmo.

 • Link do komentarza kierowca środa, 16 września 2020 17:23 napisane przez kierowca

  W starej szkole na ul.poxztowej bedzie teraz strefa parkowajia, straz miejska, mops, przedszkole i jeszcze ktos ma pytania dlaczego bedzie platny parking? A co do mieszkańców to kemping zajmujący 2 stanowiska i bus, który tez zajmuje 2 stanowiska to powinny z tamtad zniknąć w trynie natychmiastowym

 • Link do komentarza Ona42 środa, 16 września 2020 17:02 napisane przez Ona42

  Tylko że nikt nie zna zdania developera.

 • Link do komentarza Rita środa, 16 września 2020 16:35 napisane przez Rita

  Parking pod oknami, przeciążona ulica Konikowo. Współczucia dla zadymionych mieszkańców tej okolicy. Wyobrażam sobie jaki tam jest hałas . To się nie liczy dla rządzących tylko ich interes. Dlaczego tym nie zainteresuje się ochrona środowiska!!!!!

 • Link do komentarza mj środa, 16 września 2020 14:04 napisane przez mj

  Miasto generalnie ma problem z parkingami - przy Liliowej - odkąd powstały bloki z inwestycji "Liliowe Pole" - mieszkańcy bloków: TBS i Liliowa 7 nie mają gdzie aut parkować ponieważ nowi lokatorzy zajmują cały parking. Mimo, że developer dla swoich mieszkańców zrobił parking kilkaset metrów dalej. Nikomu nie chce się jeździć. Mieszkańcy Liliowej poprosili miasto o możliwość wykupienia miejsca parkingowego - i cisza. Władze miejskie cały czas myślą. ...

 • Link do komentarza wdowiec środa, 16 września 2020 12:30 napisane przez wdowiec

  Mieszkańcy Konikowo chcieliby mieszkania za 10 % i do tego pewne i własne miejsca parkingowe przed oknem najlepiej na 2-3 samochody. I oczywiście za nasze, miejskie pieniądze. A ci z peryferiów, co do miasta przyjechać chcą coś załatwić, niech stawiają np. koło wodociągów i niech suną na piechotę, bo jaśnie państwo z centrum musi mieć wszystko za darmo i z wygodami. Dobrze, ze ten parking jest płatny i jeszcze niech będzie płatny koło cmentarza św, Krzyża, bo w poniedziałek na odpust o 12:00 już o 11: 00 nie było wolnego miejsca. Czyli wniosek prosty - to nie jest parking dla odwiedzających cmentarz i na pogrzeby, a dla mieszkańców Żuławy i Świętokrzyskiej i Rybnej, bo teraz te ulice sa płatne, no to dawaj na parking bezpłatny.

 • Link do komentarza misiakisia środa, 16 września 2020 09:32 napisane przez misiakisia

  Cóż MPK musi mieć czym zarządzać aby Szef Magistratu mógł ich dokapitalizować aby nie upadli.

  Wszak to spółka miejska (oczko w glowie) Szefa Magistratu która będzie zarządzać kilkoma parkingami płatnymi w mieście.

  Ciekawe czy z racji mniejszej ilości wozokilometrów z racji nowego rozkładu jazdy autobusów UM będzie mniej płacił za świadczone usługi MPK bo to jest bardzo ciekawa kwestia bo żeby nie okazało sie że jest mniej kursów a kasa ta sama płynie do MPK.

  Cóż proszę pamiętać Szanowni Mieszkańcy iż najważniejsza jest w tym mieście "urzędnicza rasa panów" ,znajomi,koledzy a następnie mieszkańcy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane