Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 września 2020 14:43

Niepełnosprawni uczcili Dzień Godności

  mnopr
Niepełnosprawni uczcili Dzień Godności zdjęcie nadesłane

Podopieczni ŚDS „Dom Tęcza”, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie MAKI w Gnieźnie uczcili Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W tym roku ich święto z powodu pandemii wyglądało zupełnie inaczej. Na świecie Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 5 maja, jednak teraz różne placówki i stowarzyszenia świętowały na swój sposób.

Dotychczas gnieźnieńskie stowarzyszenie obchodziło to święto w znacznie szerszym gronie, spotykając się ze społeczeństwem. Osoby niepełnosprawne z zaprzyjaźnionych ośrodków poprzez wytwory sztuki pokazywały swoje życie, prawa oraz marzenia by w ten sposób edukować osoby pełnosprawne.

Poprzez takie działania następowała integracja, a osoby niepełnosprawne opowiadały jak chcą być traktowane i jakie mają prawa. Następowało przełamanie barier i łamanie stereotypów. Trzeba bowiem pamiętać, że święto to powstało aby pokazać solidarność z osobami z zaburzeniami intelektualnymi, a także uświadamiać społeczeństwo o potrzebach tych osób oraz problemach z jakimi przychodzi im się zmierzyć we współczesnym świecie. Co roku z tej okazji odbywały się marsze, sympozja i panele dyskusyjne, jednak w trosce o bezpieczeństwo, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnej formy na rzecz pokazania solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunami w sieci, za pośrednictwem portali społecznościowych.

W tym roku roku podopieczni „Domu Tęcza” dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wzięli udział w konkursie na plakat, którego temat brzmi „Jestem niepełnosprawny, chciałbym...”.Konkurs odbył się na portalu społecznościowym Facebook ośrodka, a każdy internauta mógł zagłosować dając polubienie zdjęciu z plakatem, który był według niego najlepszy. Warto dodać, że w wykonanie plakatu włączyli się rodziny osób niepełnosprawnych.

Na swoich pracach dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną przedstawiały czym jest niepełnosprawność, miały za zadanie przekazać jak chcą być traktowane przez innych ludzi oraz, że przez swoją inność nie są gorsi. Takie działania mają za zadanie zdobycie pełnej akceptacji przez społeczeństwo. W konkursie zostały wyłonione 3 miejsca oraz wyróżnienie. Nagrody i upominki dla zwycięzców zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Wyniki konkursu :

1 miejsce: Mateusz Bekasiński

2 miejsce: Paulina Kowalska

3 miejsce: Dominik Pędrak

Wyróżnienie: Natalia Budzyńska

Galeria