wtorek, 06 października 2020 09:13

Spółka jubilerska z Gniezna na celowniku prokuratury. Są aresztowania

 

Siedem osób zostało zatrzymanych w sprawie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która obracając złotem miała wyłudzić nawet 100 mln złotych. 

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Warszawie, która informuje iż pod koniec września br. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy, która działała w okresie od początku stycznia do połowy listopada 2016 roku między innymi na terenie Warszawy, Poznania i Gniezna.

Ustalenia śledczych z Wydziału II do Spraw Przestępczości - Finansowo Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazują, że w wyniku działań członków grupy popełniających przestępstwa karne i karne skarbowe doszło do wyłudzenia podatku od towarów i usług w łącznej kwocie szacowanej co najmniej na 100 milionów złotych. Zarzuty stawiane aż 14 podejrzanym, których zatrzymano w trakcie przeprowadzonej realizacji procesowej, obejmują wyłudzenie kwoty ponad 34 milionów złotych podatku od towarów i usług. 

Wśród zatrzymanych 7 mężczyzn jest między innymi prezes i wiceprezes zarządu jednej ze znanych spółek odgrywających wiodącą rolę w handlu złotem, która przez lata zajmowała się obrotem hurtowym złotem inwestycyjnym na rynku polskim oraz europejskim. Spółka była notowana na giełdzie, wykazywała wzrost obrotów sięgających kilkuset milionów złotych rocznie oraz była znaną marką na rynku klientów indywidualnych, pod firmą której prowadzono między innymi salony jubilerskie w galeriach handlowych na terenie Polski.

Jak informuje ogólnopolski serwis branżowy Business Insider, chodzi o spółkę zarejestrowaną w Gnieźnie. Jeszcze w 2016 uzyskała ona 683 miliony złotych przychodu i 22 miliony złotych zysku, po czym w kolejnych latach już stratę na poziomie 11 milionów złotych, która stopniowo narastała. W związku z ta sytuacją, która mocno odbijała się także na wizerunku spółki, zmieniono jej nazwę - obecnie znajduje się ona w likwidacji. 

- Jak wynika z ustaleń prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Warszawie ponadprzeciętne zyski osiągnięte w 2016r. nie były przypadkowe, a wynikały także z szeregu działań o charakterze przestępczym. Mechanizm wyłudzenia opierał się na pozorowaniu prowadzenia transakcji handlowych złotem inwestycyjnym oraz wyrobami jubilerskimi. W tym celu tworzono dokumentację księgową, która miała wprowadzać w błąd pracowników organów podatkowych, co do przebiegu zdarzeń gospodarczych, które jedynie pozorowano poprzez wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. W procederze wykorzystywano podmioty gospodarcze pełniące rolę tzw. „znikających podatników”, które nie odprowadzały do urzędu skarbowego należnego podatku VAT, a jednocześnie wystawiały faktury z naliczonym podatkiem VAT - informuje Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Warszawie i jak dalej dodaje: I tak – na początkowym etapie procederu - jedna ze spółek zarejestrowanych w Polsce dokonywała w Niemczech zakupu złotych sztabek, który jest oprocentowany zerową stawką podatku VAT. Następnie spółka - fikcyjnie - zamieniała sztabki na złotą biżuterię, którą wprowadzała w dalszy fikcyjny obrót z 23-procentową stawką podatku VAT. Ostatecznie nieistniejąca biżuteria trafiała do wspomnianej wcześniej spółki giełdowej, która fikcyjnie ją przetapiała i występowała o zwrot zapłaconego wcześniej 23-procentowego podatku VAT. W rzeczywistości do spółki trafiały zakupione wcześniej w Niemczech sztabki złota, które jako złoto częściowo zanieczyszczone było odsprzedawane na rynek niemiecki ze stawką VAT na poziomie 0 procent. Proceder wiązał się z obrotem sztabkami złota o wadze ponad 1,5 tony.

Za pomocą tzw. buforowych spółek, podejrzani tworzyli dokumentację, która miała uwiarygodnić przed organami skarbowymi zdarzenia gospodarcze. W transakcjach tych brały udział także podmioty gospodarcze, które deklarowały sprzedaż towarów za granicę i występowały do urzędu skarbowego o zwrot nienależnego podatku VAT. Stworzony przez podejrzanych łańcuch podmiotów gospodarczych służył udaremnieniu i utrudnieniu stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych uzyskiwanych w związku z procederem.

Jak informuje CBŚP, podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i prania pieniędzy, za co grozić im może kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu dwóch mężczyzn tymczasowo aresztowano z możliwością poręczenia majątkowego.

Czynności zatrzymania połączone były z przeszukaniami określonych miejsc na terenie kraju, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie oraz rzeczy, które mogą między innymi podlegać zajęciu dla zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym oraz przepadku. Aktualnie w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie status podejrzanych ma już 12 osób, w tym 4 obcokrajowców. Prokuratorzy nadal prowadzą działania, które pozwolą na ustalenie pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami.

 

33 komentarzy

 • Link do komentarza emeryt czwartek, 22 października 2020 13:28 napisane przez emeryt

  Na szczęście jest jeszcze jeden najwyższy sąd,przed którym każdy z nas stanie i tam nie będzie żadnej kancelarii adwokackiej.

 • Link do komentarza rufi10 środa, 21 października 2020 21:13 napisane przez rufi10

  @bobhaus No nie wiem, do tej pory w mieście nadal cisza. Tak więc włos z głowy im nie spadnie, zresztą panowie widoczni są w mieście, uśmiechnięci :) Ręka rękę myje...

 • Link do komentarza bobhaus poniedziałek, 19 października 2020 12:38 napisane przez bobhaus

  Oj będzie się działo.

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 13 października 2020 10:02 napisane przez czytelnik

  ad .bobhaus - złodzieje, którzy kradną miliony, zawsze mają na ewentualne ryzyko odłożoną kasę na dobrych adwokatów. A ci będą ich bronić do utraty tchu, w końcu z tego żyją. Kazdy ma prawo do obrony, a adwokaci korzystają z tego pełną gębą, w końcu od tego są. A, ze przepisali nieruchomości na inne podmioty? Są w naszym mieście inni, też znani cwaniacy, którzy uciekając przed windykacją długów zrobili tak samo. I co? Nic.

 • Link do komentarza rufi10 sobota, 10 października 2020 21:04 napisane przez rufi10

  @bobhaus - masz rację, sprawdziłem KW , 6 sierpnia nastąpiło przeniesienie notarialne własności w trybie Art. 453 KC. Dato in Solutum, nie wiem co to oznacza?
  Jednym słowem, pozamiatane??? Chyba...
  Wiadomo, Gniezno, zainteresowani pozamykali gęby a nasza lokalna telewizja TV Gniezno wczoraj na Rynku robiła sondę nt. maseczek :)
  Znaleźli temat zastępczy, za to bezpieczny :)

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 08 października 2020 23:09 napisane przez bobhaus

  Chcecie więcej? To bardzo proszę . Proszę sobie sprawdzić Księgę Wieczystą na portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste nr (RODO).
  Kliknąć na prawy przycisk o nazwie ,,Przeglądanie Zupełnej Treści KW,,
  Dział II tam wyjdzie o jaką spółkę chodzi. A najciekawsze jest to że 30 lipca 2020 złożono wniosek o zmiany właścicielskie nieruchomości ujawnionej w KW. A już 08 sierpnia 2020 dokonano zmiany właściciela w Dziale II KW. Też macie takie szybkie ścieżki w załatwianiu swych spraw w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Gnieźnie? Ja osobiście sądzę że działania Prokuratury w tej sprawie są operacją osłonową tej sprawy. Za chwilę umorzą by w przyszłości nikt nie podejmował na powrót tematu. Dlaczego tak sądzę? Proste pytanie wyjaśnia wszystko. Dlaczego prowadząc śledztwo w tej sprawie i spodziewanych aresztowaniach Zarządu spółki i innych osób .Prokuratura nie zabezpieczyła mienia Spółki że zdążono majątek przepisać na inne Spółki?? Czujecie bluesa?

 • Link do komentarza rufi10 czwartek, 08 października 2020 18:11 napisane przez rufi10

  No i pozamiatane, z dużej burzy mały deszcz.
  Wydawałoby się, że do miasta zawita telewizja, z Panią Jaworowicz, TVN24 z całą prawdą całą dobę będzie miał temat na kilka miesięcy.

  Temat umarł przykryty przez inne tzw. drobnicę, wszystko zostanie pozamiatane pod dywan, ręka rękę myje a zainteresowani zamiast siedzieć... chodzą, właściwie jeżdżą po mieście, śmiejąc się mieszkańcom w twarz :)

 • Link do komentarza szperacz czwartek, 08 października 2020 09:55 napisane przez szperacz

  Znany także z występów w Gnieźnie Piotr Ś. zajmował się zawodowo zmuszaniem lokatorów kamienic do wyprowadzek. Odcinał im gaz i wodę, zalewał mieszkania, rozbijał ściany. Z jego usług korzystali biznesmeni kupujący kamienice i poznański NeoBank. Sąd skazał Ś. na dwa lata więzienia, ale czyściciel od ponad roku unika odsiadki. (Piotr Zytnicki GW 28 lipiec 2020)

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 08 października 2020 00:28 napisane przez bobhaus

  Ad ,,czytelnik,, A czytelnik to twe nazwisko? Wystarczy poprosić Państwową Komisje Wyborczą o wykaz kandydatur Okręg Wyborczy Konin w wyborach do Sejmu z roku 2015.
  I prześledzić darczyńców na poszczególne komitety wyborcze. A wyjdzie nazwisko miejscowego kandydata .Zapisy z dokumentów PKW w Koninie to nie pomówienie. Ale jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą. Na miejscu byłego posła bym zaczął utyskiwać na stan zdrowia. Może się przydać . :)

 • Link do komentarza rufi10 środa, 07 października 2020 21:29 napisane przez rufi10

  Toż to afera na miarę Amber Gold a "miasto" milczy, jak zaklęte...

  Teraz po niewczasie wychodzi na jaw, gdzie był nadzór budowlany nad zdewastowanymi przez tych prezesów kamienicami!!! Gdzie straż miejska, gdzie był miejski konserwator zabytków, gdzie miejscy urzędnicy i urząd skarbowy? Kto i dlaczego pozwolił zorganizowanej grupie przestępczej spółki jubilerskiej na zrujnowanie całej gnieźnieńskiej starówki kosztem mieszkańców Gniezna?

  Po co kolejny deptak na ul. Rzeźnickiej, gdy tynk z kamienic-pustostanów będzie sypał się na głowy przechodniów? Czy odpowiedzialne za taki stan osoby nie widzą, nie widzieli i nie wiedzieli wcześniej o zorganizowanej grupie przestępczej i to niemal pod oknami ich urzędów???

 • Link do komentarza czytelnik środa, 07 października 2020 18:49 napisane przez czytelnik

  bobhaus, jak zwykle pomawiasz i nie stać ciebie na podanie konkretów i swojego nazwiska. Mielesz jęzorem tylko po to, by zasiać w społeczeństwie wątpliwość co do każdego kandydata do parlamentu.

 • Link do komentarza rufi10 środa, 07 października 2020 16:44 napisane przez rufi10

  Toż to afera na miarę Amber Gold a "miasto" milczy, jak zaklęte...

  Teraz po niewczasie wychodzi na jaw, gdzie był nadzór budowlany nad zdewastowanymi przez tych prezesów kamienicami!!! Gdzie straż miejska, gdzie był miejski konserwator zabytków, gdzie miejscy urzędnicy i urząd skarbowy? Kto i dlaczego pozwolił zorganizowanej grupie przestępczej spółki jubilerskiej na zrujnowanie całej gnieźnieńskiej starówki kosztem mieszkańców Gniezna?

  Po co kolejny deptak na ul. Rzeźnickiej, gdy tynk z kamienic-pustostanów będzie sypał się na głowy przechodniów? Czy odpowiedzialne za taki stan osoby nie widzą, nie widzieli i nie wiedzieli wcześniej o zorganizowanej grupie przestępczej i to niemal pod oknami ich urzędów???

 • Link do komentarza fgdftewdf środa, 07 października 2020 16:23 napisane przez fgdftewdf

  Czytać prawidłowo - napisano "śrubka, nie "Śrubka". Nadto "śrubka" to takie małe metalowe coś z gwintem !

 • Link do komentarza Regi wtorek, 06 października 2020 23:18 napisane przez Regi

  Wreszcie ktoś oczyści nasze miasto. Może prawdziwe nazwiska z Gniezna , które są z dziada , pradziada będą doceniane a nie ......

 • Link do komentarza Agnes wtorek, 06 października 2020 22:57 napisane przez Agnes

  Noo...Karma wraca !!! Takie dochody ;zarobki i mało mało mało- Bardzo dobrze

 • Link do komentarza lorenz wtorek, 06 października 2020 19:25 napisane przez lorenz

  firma jubilerska ktora powatala w 1920 roku miala siedzibe na ulicy marchlewskiego i zajmowala sie wulkanizacja dedek hahahaha

 • Link do komentarza Bolo wtorek, 06 października 2020 17:19 napisane przez Bolo

  "Przedsiębiorcy" Znając życie nic z tego nie wyjdzie. Ale budujące, że Ktoś czuwa.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 06 października 2020 17:09 napisane przez avalon

  Kamienice w Poznaniu i Gnieźnie + czyściciele kamienic - propozycja kolejnej kontroli Prokuratury.

 • Link do komentarza Piotr Śruba wtorek, 06 października 2020 16:29 napisane przez Piotr Śruba

  Frajer który podszywa się pod Śrubkę niech się 10razy zastanowi. W sieci nikt nie jest anonimowy parówko. Wkrótce pogadamy.

 • Link do komentarza zatroskany wtorek, 06 października 2020 15:52 napisane przez zatroskany

  No i znowu o Gnieźnie głośno. Skoro sami nie potrafimy go rozsławić, to jak widać czynią to za nas inni. Tylko czy o taką promocję nam chodzi?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane