wtorek, 20 października 2020 13:32

Zmarł bp Bogdan Wojtuś

 

We wtorek 20 października w godzinach południowych zmarł bp. senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Miał 83 lata.

Biskup senior Bogdan Wojtuś od soboty był hospitalizowany - miał potwierdzoną obecność koronawirusa, a jego stan był określany jako ciężki. O zgonie kapłana poinformowała we wtorkowe wczesne popołudnie Kuria Metropolitalna. Termin pogrzebu nie jest jeszcze znany.


Bp Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 roku w Łąsku Wielkim niedaleko Bydgoszczy. W latach 1951 - 1955 kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim, skąd po uzyskaniu świadectwa dojrzałości dostał się do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wyświęcony został 20 maja 1961 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, ówczesnego Prymasa Polski. Następnie studiował na KUL, gdzie uzyskał stopień doktora. 

Od 1961 roku był wikarym w parafii św. Mikołaja w Czeszewie, a od 1964 roku św. Marcina w Jarocinie. Od 1971 roku w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, zajmował się duszpasterstwem służby zdrowia i rodzin. Od 1975 roku wykładał również na PWSD w Gnieźnie, prowadząc wykłady z teologii moralnej i spowiednictwa, a w latach 1982-1988 sprawował funkcję rektora seminarium. 

24 września 1988 roku papież Jan Paweł II nominował go na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej - święcenia biskupie przyjął 8 października 1988 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski. W tym samym roku został wikariuszem generalnym archidiecezji. Brał udział w przygotowaniach do uroczystości milenijnych, przypadających w latach 1997 - 2000. Był współzaangażowany w działania na rzecz przywrócenia tytułu Prymasa Polski arcybiskupom gnieźnieńskim, co nastąpiło w 2009 roku. We wrześniu 2012 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację ze sprawowania funkcji biskupa pomocniczego. Mimo to, jako biskup senior, wciąż aktywnie brał udział w życiu Kościoła na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Zmarł w wieku 83 lat.

2 komentarzy

  • Link do komentarza mjj środa, 21 października 2020 00:03 napisane przez mjj

    Dobry Jezu a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

  • Link do komentarza Marek Bartkowicz wtorek, 20 października 2020 15:48 napisane przez Marek Bartkowicz

    Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
    Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane