piątek, 23 października 2020 11:15

Gniezno i powiat z obostrzeniami strefy czerwonej

 

W piątkowe przedpołudnie podano do wiadomości o wprowadzeniu strefy czerwonej w całym kraju. Oznacza to zaostrzenie obostrzeń, które dotkną w zasadzie każdego.

Na konferencji zorganizowanej przez przedstawicieli rządu poinformowano, że powiaty dotychczas znajdujące się w strefie żółtej, w tym także powiat gnieźnieński, od najbliższej soboty trafi do strefy czerwonej. Sytuacja ta powoduje zmianę obostrzeń na te bardziej restrykcyjne. Jak poinformowano, wchodzą one w życie od soboty 24 października.

- Na moment obecny liczba łóżek zajętych przekroczyła 10 tys. a liczba dla COVID-19 jest 18 tys. Ten bufor cały czas jest, ale nas nas bardzo, bardzo niepokoi to tempo przyrostu. Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, o których zaraz powiem, będą miały swój skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli przekazać nieco lepsze informacje - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Następnie przedstawił on założenia strefy czerwonej, do której włączono także powiat gnieźnieński:

Edukacja, kultura i sport:

 • klasy 4-8 szkoły podstawowej uczyć się mają w trybie zdalnym. 
 • w godzinach 8:00 - 16:00 przemieszczanie się osób do 16 roku życia pod opieką dorosłego
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni
   

Gospodarka:

 • zawieszenie działania sanatoriów (możliwość dokończenia trwających turnusów)
 • lokale gastronomiczne i restauracje - zakaz działalności stacjonarnej, jedzenie tylko na wynos i dowóz (wstępnie obowiązywać ma dwa tygodnie)
 • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych
 • 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych
 • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
   

Życie społeczne:

 • ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza mama sobota, 24 października 2020 17:34 napisane przez mama

  Totalna bzdura..... od 8-16 nie przemieszcza się młodzież do 16 r ż. ok, a dzieci z klas 1-3 mają jechac z rodzicem do szkoły czy same wbrew zaleceniom....????? Dzieci dojeżdzają autobusem do szkół, więc jak z tym przemieszczaniem?

 • Link do komentarza Darko sobota, 24 października 2020 13:09 napisane przez Darko

  Marko, ty się odczep od kościoła!

 • Link do komentarza Sami znawcy sobota, 24 października 2020 09:59 napisane przez Sami znawcy

  No to jaki masz pomysł na zwalczenie tego wirusa ?

 • Link do komentarza syn sobota, 24 października 2020 09:49 napisane przez syn

  Tak niektórzy zwolennicy PO ciagle psioczą na ten rząd bo to Rząd PiS owski. Ale przecież mamy pandemie- dawniej nazywano to czarną śmiercią. Ludzie w tedy masowo szukali pomocy w kościołach i jeszcze szybciej się zarażali. Na szczęście obecnie więcej wiemy o wirusach i wiemy , ze by się bronić nie trzeba się do siebie zbliżać. A że ta pandemia przypadła akurat na czas rządów PiS u to przypadek. A, ze rząd robi to co robi to bądźmy mu wdzięczni. I nie narzekajmy i nie pomstujmy na niego jeżeli nie znamy szczegółów i detali , które wpłynęły na takie a nie inne decyzje tego rządu. Nie jesteś my lekarzami, nie mamy pojęcia jak wyglądają ostatnie chwile ludzi umierających w szpitalach. Nie wiemy co o sposobie zapobiegania roznoszenia się wirusa mówi nauka. A szeregowych polityków w TV, polsacie czy tvn w tych sprawach, nie warto w ogóle słuchać. Nie warto też w tych sprawach słuchać kolegów czy koleżanek w pracy bo oni też g.... wiedzą. Wierzmy że za chwilę się to szkaradztwo uspokoi i powrócimy do normalnego, spokojnego życia żywi !! A najważniejsze , że przed śmiercią obronimy tych najsłabszych . Nasze mamy, naszych ojców , naszych dziadków i nasze najukochańsze babcie !!

 • Link do komentarza Marko piątek, 23 października 2020 17:57 napisane przez Marko

  Na nic to wszystko jeżeli w kościołach nawet na 70 latkach wirus będzie się żywił.

 • Link do komentarza Zenon piątek, 23 października 2020 13:54 napisane przez Zenon

  Wreszcie młodzież przestanie się stadami gromadzić. Niech siedzą w domu i seniorzy to samo. Skończy się chodzenie małolatów na dyskoteki i gromadzenie się. Obostrzenia te są konieczne i trzeba przez to przejść. Policja powinna pilnować teraz by ludzie się nie gromadzili, zwłaszcza młodzież i seniorzy. Ci drudzy mają swoje godziny na zakupy i tylko w tym czasie powinni iść do sklepu jak muszą. Po zakupach niech zostaną w domach i się nie kręcą po mieście.

 • Link do komentarza tomw piątek, 23 października 2020 13:05 napisane przez tomw

  Działań rządu nie da się już komentować bez użycia słów wysoce nieformalnych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane