poniedziałek, 26 października 2020 17:46

Abp Wojciech Polak zwrócił się z apelem

 

Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski zwrócił się z apelem o uspokojenie nastrojów i nie podsycanie konfliktów, a także poszanowanie świątyń.

Prymas Polski zwrócił się z prośbą o to, by nie eskalować konfliktu, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy, jak przekazał, tak bardzo potrzeba międzypokoleniowej i narodowej solidarności oraz jedności. Przypomnijmy iż wczoraj przed Pałacem Prymasowskim odbyła się manifestacja około 400 osób.

- Przeżywamy trudny czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych. Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscem pojednania - mówi abp Wojciech Polak w apelu, który opublikowany został na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej.

- Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni - mówi na koniec Prymas Polski.

 

24 komentarzy

 • Link do komentarza Elisabeth wtorek, 27 października 2020 21:25 napisane przez Elisabeth

  Życie ludzkie nie kończy się tu na ziemi. Trzeba pamiętać, że co dajemy to do nas wraca. Zgoda na zabijanie dzieci jest zgodą na swoją śmierć wieczną. Strajkujący muszą się opamiętać. W czasie pandemii zginął 1mln ludzi. W czasie aborcji 34 miliony. Prymas jest ojcem duchowym Polski. Nie słuchasz ojca marny z ciebie syn czy córka

 • Link do komentarza Obywatel RP wtorek, 27 października 2020 20:40 napisane przez Obywatel RP

  Katolicy sami do tego doprowadzili - niech w końcu przestaną się wtryniać w świeckie sprawy świeckich obywateli, to nikt nie będzie nic do nich miał. I jeszcze inne sprawy pomniejsze : Czy ja biegam.po kościołach z dynią i cukierkami? Czy puszczam koło kościoła muzykę z auta na cały regulator? Ano nie. A po moim bloku latają małolaty w przebraniu i dzwonią po mieszkaniach że " ksiądz idzie", a hałasliwe odgłosy z kościoła puszczane głosnikami na całą okolicę, że okna nie można otworzyć.. Polska jest dla wszystkich , ale niektórym trudno się z tym pogodzić, i dziwią się że ktoś walczy o swoje prawa.

 • Link do komentarza Paulina wtorek, 27 października 2020 14:07 napisane przez Paulina

  idiotyczne wystąpienie- było sobie darować

 • Link do komentarza Beha wtorek, 27 października 2020 13:24 napisane przez Beha

  Modlę się za Kościół i podziwiam spokój i opanowanie biskupów. Bardzo przykre co sie teraz dzieje, pamiętajmy wkład kościoła w obalenie komuny, duzo siły

 • Link do komentarza wilk wtorek, 27 października 2020 12:55 napisane przez wilk

  Nazistki ze znakiem oddziałów SS powinny być natychmiast kasowane i do pierdla !!! Tutaj jest Polska i żadne faszystowskie symbole nie przejdą,jeśli chcecie zabijać dzieci nienarodzone to wypad z Polski do Berlina,tam już od czasów Hitlera można to robić !!!!!

 • Link do komentarza też wierzący wtorek, 27 października 2020 12:17 napisane przez też wierzący

  ad Wierzący
  Nie strasz facet piekłem,bo tam wpadają tylko tacy jak ty obłudnicy.

 • Link do komentarza Regi wtorek, 27 października 2020 11:21 napisane przez Regi

  Kościół nie ingeruje w wasze łóżkowe sprawy. Robicie co chcecie. Jak wam jest zła Polska i chrześcijańskie wychowanie to droga wolna i won do innych państw świata . Tam będziecie mieć wszystko na życzenie . Kościół ,księża i katolicy od przeszło 1000 lat istnieje i będzie w Polsce istniał . Zostawcie nas w spokoju, zajmijcie się praca. Gdzie wasze matki!!!! Zagnać to towarzystwo do łomów , niech poczują co to ciężka praca a nie lekka ręka tylko do brania. Episkopat proszę o stanowcze podejście do tej sprawy . Pozamykać na ten czas kościoły . Uważajcie na Siebie .

 • Link do komentarza Pelacha wtorek, 27 października 2020 10:41 napisane przez Pelacha

  Ludzie,czy wy wierzycie, że dadzą nam świętować po chrześcijańsku Boże Narodzenie? Zamkną nas w chatach jak na Wielkanoc! Zabronią spotykać się w rodzinie itd Zapomnieliście już???

 • Link do komentarza Wohna wtorek, 27 października 2020 10:40 napisane przez Wohna

  Jest jeszcze nadzieja w narodzie. Kościół wszedł w politykę już dawno temu więc to takie miejsce do protestów jak każde inne. Wy sobie siedźcie w tym burdelu jaki nam zgotowali, ake ja nie zamierzam się poddać bez walki. Sumienie mam czyste jak łza, bo walczę o wolność dla 38 milionów ludzi, jak nie dziś to kiedy? Jak odbiorą nam wszystkie prawa?

 • Link do komentarza Martyna wtorek, 27 października 2020 08:38 napisane przez Martyna

  Jak kościół ingeruje w politykę to jest ok.
  Ale jak polityka ingeruje w życie kościoła to już be.
  Z ambony wiecznie słychać o polityce a teraz zdziwienie ze strajk wchodzi na ambonę.

 • Link do komentarza rozsądek wtorek, 27 października 2020 07:26 napisane przez rozsądek

  Prymas zrobił pierwszy krok. Drugi krok musi zrobić Premier. Polsce potrzebny jest teraz spokój. I to aż do Bożego Narodzenia. Epidemie da się pokonać tylko wtedy jak ludzie przestaną manifestować. W przeciwnym wypadku na gwiazdkę zamiast radości w domach, będzie płacz po osobach, które nagle odeszły. A poza tym globalna sytuacja ( strajki na Białorusi) też potrzebują dobrego przykładu. Łukaszenka nie może dostać do ręki dodatkowej broni w postaci brutalnych interwencji policji w Polsce. Bo wtedy Łukaszenka przeciwko Białorusinom wyprowadzi na ulice czołgi. I będzie tam tak, jak w Chinach 15 lat temu. Panie Premierze nie drukuj w monitorze wyroku Trybunału konstytucyjnego. Nie teraz !

 • Link do komentarza Miras wtorek, 27 października 2020 00:47 napisane przez Miras

  Wszystko przez PiS jest poprzewracane kościoła broni ONR i inne bojówki narodowców.Katolicy odchodzą od kościoła,o prawach kobiet decydują przypadkowi ludzie,prezydent milczy a policja pałuje swoje żony i matki.ale rozpierducha .I do tego jeszcze Covid i strajk rolników i zapaść w służbie zdrowia ...

 • Link do komentarza qwertz wtorek, 27 października 2020 00:07 napisane przez qwertz

  Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Proszę zaprzestać wchodzenia z buciorami w prywatne życie wszystkich Polaków, nawet tych niewierzących.

 • Link do komentarza Pgn poniedziałek, 26 października 2020 23:38 napisane przez Pgn

  Dokładnie:
  Wzajemny szacunek!!!
  Kultura zachowania i wyrażania swoich poglądów!!!

 • Link do komentarza Wierzący poniedziałek, 26 października 2020 22:02 napisane przez Wierzący

  Ja gdybym był Prymasem to podczas tych protestów bym wyszedł na balkon i rzucił klątwę na tych całych lewackich demonstrantów. Za takie zachowanie to grozi im piekło, więc niech się nawrócą. Powinni założyć wory pokutne i odbyć ulicami Gniezna pochód pokutny za swoje grzechy.

 • Link do komentarza Credo poniedziałek, 26 października 2020 21:39 napisane przez Credo

  Dziecko poczęte nigdy nie jest agresorem, nigdy nie jest intruzem. Jan Paweł II Święty

 • Link do komentarza tylda poniedziałek, 26 października 2020 21:12 napisane przez tylda

  Rewizyty w kościołach wynikają z faktu, że Kościół katolicki przez lata wchodził do domu kobietom i zaglądał pod kołdrę. Kościół na własne życzenie zaangażował się w walkę polityczną i teraz musi liczyć się z odpowiedzią.

 • Link do komentarza wizjoner poniedziałek, 26 października 2020 20:54 napisane przez wizjoner

  Polska potrzebuje natychmiast spokoju ! I to za wszelką cenę ! Inaczej wirus zdziesiątkuje nasz polski naród. Przez błąd "czasowy" Trybunału Konstytucyjnego rząd nie ma wyjścia. Premier musi się wstrzymać z drukowaniem wyroku Trybunału. Jednocześnie sejm musi odłożyć na dłużej uchwałę w sprawie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. W obecnej chwili gdy pandemia zbiera coraz większe żniwo Polacy muszą zostać w domu. Muszą do minimum ograniczyć swoje kontakty nawet w rodzinie. Do Bożego Narodzenia w państwie polskim musi być spokój. Nie czas teraz, by państwo polskie było świętsze od papieża !

 • Link do komentarza Radek poniedziałek, 26 października 2020 20:48 napisane przez Radek

  Końca waść, wstydu oszczędz...

 • Link do komentarza Suweren poniedziałek, 26 października 2020 20:38 napisane przez Suweren

  Rzad specjalnie ruszyl ten temat by wywołać domowa wojne i mogło legalnie wejsc wojsko i to nie nasze a zagraniczne. A druga strona jest odwrócenie uwag od ustaw covidowych na szkodę wolności obywatelskich.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane