Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 grudnia 2020 11:16

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gniezna

 

Ogień zapalony na Ziemi Świętej w niedzielne południe dotarło do Gniezna, gdzie zostało przekazane całej archidiecezji. Wierni wspólnie modlili się o pokój na świecie.

Gnieźnieńscy harcerze, którzy przejęli przed kilkoma dniami ogień z Betlejem, przekazali je duchowieństwu, władzom samorządowym i mieszkańcom miasta na mszy świętej, odprawionej w katedrze. Już po raz kolejny światło przebyło daleką drogę, by nieść wszystkim hasło pokoju. Do tego też nawiązywał w swojej homilii abp Wojciech Polak Prymas Polski, który sprawował nabożeństwo w bazylice.

- Jest to z jednej strony znak nadziei, że w świecie, jak idziś przeżywamy wobec pozamykanych granic, lęków, obaw, ten znak jedności, to światełko zapalone tam przy żłobie Chrystusa, przekracza granice i dociera do nas. Jest to także znak naszej gotowości, do powiedzenia Bogu "Tak". Bardzo wam dziękuję drogie druhny i druhowie za waszą obecność tutaj, za ten dar światła z Betlejem. Ono nam mówi, że idą święta, że wkrótce Boże Narodzenie. Przynosicie to Betlejemskie Światło jednak nie po to, by nam wskazać drogę do Betlejem, ale żeby nam przypomnieć, że z Betlejem wyszło światło, które daje moc, by tak jak Maryja mówić "Oto my, słudzy Pana, niech nam się stanie" - mówił abp Wojciech Polak.

Po wspólnej modlitwie przedstawiciele gnieźnieńskiego hufca przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Prymasowi oraz wręczyli jubileuszowy medal z okazji 30. rocznicy istnienia tej wyjątkowej inicjatywy. Następnie Światło wręczono także prezydentowi Gniezna oraz drużynom harcerskim, które zaniosą je dalej do innych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, skąd także trafi do domów.

 

Galeria

3 komentarzy