Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 28 grudnia 2020 10:37

Szczepienia personelu szpitala już w najbliższych dniach

 

W poniedziałek dyrekcja Szpitala Pomnik Chrztu Polski poinformowała o aktualnej sytuacji w lecznicy oraz planowanym rozpoczęciu szczepień pracowników. Mieszkańcy powiatu będą mogli to zrobić najdalej za miesiąc.

Jak co tydzień przedstawiciele placówek medycznych działających przy ul. św. Jana oraz 3 Maja poinformowali o aktualnej sytuacji w szpitalu. Obecnie na oddziale zakaźnym znajduje się 41 osób, a od ostatniego poniedziałku odnotowano zgon 10 osób. Aktualnie zajęte są także dwa respiratory, przeznaczone specjalnie na tę jednostkę. - 8 osób z personelu medycznego przebywa się na izolacji. Pojawiają się drobne ogniska m.in. na kardiologii, internie A i pediatrii - przekazał Grzegorz Sieńczewski, dyrektor lecznicy.

Jak dodał dalej dyrektor, w najbliższym czasie do Gniezna dotrą szczepionki dla pracowników placówki, którzy są ujęci w pierwszym etapie tych działań: - Pierwsze szczepionki dla personelu medycznego i osób pracujących w szpitalu będą na przestrzeni kilku dni i będziemy mogli szczepić personel. Co do szczepienia całej populacji to nie mamy jeszcze informacji, kiedy będzie mogło to nastąpić. Przypominamy i informujemy o tym, bo takie obawy się pojawiają, że szczepionki i szczepienie będzie dobrowolne, natomiast nieodpowiedzialnym ze strony szpitala byłoby, gdyby do takiej akcji nie przystąpił - mówił Grzegorz Sieńczewski.

- Mechanizm działania tej szczepionki jest oczywiście bardzo nowy i nawet dość awagardowy, ale tego typu szczepionki na rynku, co prawda w małych ilościach, ale jako szczepionki przeciwko określonym nowotworom, szczepionki genetyczne były używane. Nie niosły ze sobą żadnego większego ryzyka niż tradycyjne szczepienia i tak naprawdę jest to jedyna metoda, która pozwoli nam na opanowanie tej choroby - przekazał Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Jak dalej dodał: - Na początek szczepiony jest personel medyczny i okołomedyczny, na to państwo przygotowało harmonogram w styczniu i obecnie mamy zapisane 450 personelu medycznego szpitalnego i praktycznie drugą taką liczbę z personelu okołomedycznego, pozaszpitalnego, tj. lekarzach pracujących w indywidualnych praktykach, aptekach i innych podmiotach medycznych - informował Mateusz Hen.

Na koniec przyznano, że obecnie 80% personelu znajduje się na liście zapisanych do szczepień, co jest dość wysokim odsetkiem. Mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego będą mogli zacząć się szczepić pod koniec stycznia lub na początku lutego 2021 roku.

7 komentarzy