piątek, 08 stycznia 2021 10:42

1,5 mln złotych z darowizn dla szpitala

 

Pomoc finansowa dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski, którą od wiosny dostarczono do placówki, wynosi 1,5 mln złotych. Poza tym nie brakowało wiele pomocy sprzętowej czy zaopatrzeniowej.

Do tej pory, od marca 2020 roku, na konto gnieźnieńskiego szpitala wpłynęły 230 darowizny od osób fizycznych, fundacji, stowarzyszeń i przedsiębiorców. Wsparcia udzieliły również gminy powiatu gnieźnieńskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a także Wielkopolski Urząd Wojewódzki. W sumie do obecnej chwili łączna kwota z darowizn oraz dotacji wyniosła 1 mln 502 745 złotych. 

- Chciałbym odnieść się do podmiotów, które bardzo mocno wsparły tę akcję, tak jak Fundacja na Rzecz Rozwoju Ochrony Zdrowia w Gnieźnie. Nie jestem upoważniony do mówienia o kwotach, ale mówimy tu o kwocie naprawdę bardzo istotnej. Z tego miejsca tej fundacji dziękujemy. To, co nas zaskoczyło w zeszłym roku, to środki, które wpłynęły z amerykańskiej fundacji The King Baudouin Foundation United NEW YORK. Było to dla nas miłe zaskoczenie, że pieniądze z tak dalekiego kraju z drugiej półkuli. Obok tych podmiotów chciałbym wymienić Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową, Kurkowe Bractwo Strzeleckie oraz panią Angelikę Daszkiewicz, która z własnej inicjatywy zorganizowała zbiórkę na portalu zrzutka.pl i chcę tej pani podziękować, bo ta kwota zasiliła konto w tak trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się szpital - przyznał starosta Piotr Gruszczyński. Jak dodał, informacja o zbiórce została przekazana także do samorządowców: - To jest też dla mnie specjalna okazja, żeby podziękować w zasadzie wszystkim klubom, za wyjątkiem PiS-u, który się w tę akcję się nie włączył. Włączyli się za to Koalicja dla Pierwszej Stolicy, Radni Rady Miejskiej Gminy Kłecko, członkowie Platformy Obywatelskiej w jednym i drugim samorządzie oraz członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ze wspomnianej kwoty 1,5 mln złotych szpital od marca 2020 roku wydał 870 620 złotych, za które to zakupiono 6 respiratorów (2 transportowe i 4 stacjonarne), a także aparat GeneXpert IV do wykonywania testów na obecność wirusa. Ponadto nabyto także maszynę do dekontaminacji, system termowizyjny, komorę laminarną oraz wiele innych niezbędnych rzeczy. 

- Ta sytuacja pandemii zaskoczyła nas wszystkich bardzo, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W pierwszym etapie tych środków zewnętrznych na walkę z pandemią było niewiele, zresztą nadal szpital musi radzić sobie sam i samemu próbować radzić sobie finansowo z pandemią - przyznał Grzegorz Sienczewski, dyrektor szpitala i jak dodał, lecznica cały czas może liczyć na pomoc zaopatrzeniową od wielu osób, firm czy instytucji: - Za to też bardzo wszystkim dziękuję, bo ta pomoc jest bardzo ogromna. Jak dodał dyrektor, do chwili obecnej szpital na walkę z koronawirusem przeznaczył 3 mln 555 tys. złotych. Ponadto na sprzęt ochrony osobistej kosztował już 1 mln 369 tys. złotych, urządzenia sanitarne budynków i obiektów 5132 złote, a dodatkowe wynagrodzenia personelu medycznego to kwota 1 mln 310 tys. złotych. Kwota ta wciąż rośnie: - To nie tylko związane jest ze wzrostem wynagrodzenia, ale także mamy braki personelu medycznego i personel przez całą pandemię chorował, przebywał na kwarantannie, osoby te trzeba było zastąpić, żeby można było funkcjonować. 

Jak dodał Grzegorz Sieńczewski, część środków planuje się przeznaczyć na zakup karetki: - Byłoby to uhonorowanie wszystkich darczyńców, aby była to rzecz, która pozostanie na wiele, wiele lat i będzie służyć mieszkańcom Gniezna. Musimy tylko przystąpić tylko do procedury przetargowej i wybrać odpowiedni sprzęt, by służył on jak najdłużej. 

Nadal jest możliwe dokonywanie wpłat, które pomogą gnieźnieńskiemu szpitalowi w walce z koronawirusem:

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie

Getin Bank 92 1560 0013 2070 4677 1000 0001

w tytule: Darowizna

2 komentarzy

  • Link do komentarza Obywatel niedziela, 10 stycznia 2021 01:29 napisane przez Obywatel

    Lepiej niech windę naprawią, bo korzystanie ze schodów przez osoby np. niewidome by dostac się do lekarza to jakaś kpina !

  • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 08 stycznia 2021 11:37 napisane przez Mieszkaniec

    PiS zamówił respiratory, ale jeszcze czekały.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane