sobota, 16 stycznia 2021 11:29

Policja ostrzega przed fałszywymi linkami do usług wysyłki OLX

 

Gnieźnieńscy policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi przyjęli w ostatnim czasie kilka zgłoszeń dotyczących oszustw od osób, które wystawiały na sprzedaż różne przedmioty na OLX.

Przestępstwo to polega na tym, że przestępca przez komunikator kontaktuje się z pokrzywdzonym i proponuje żeby dokończyć realizację transakcji przez serwis OLX podsyłając potencjalnej ofierze link do strony potwierdzającej wpłatę i umożliwiającej pobranie pieniędzy. Ofiara jest jednocześnie instruowana, co po kolei należy wykonać.

Sprawca wskazuje, by zrealizować płatność konieczne jest podanie numeru karty płatniczej, kodu CVV oraz terminu ważności karty.  Co ciekawe, żeby transakcja mogła być wykonana, na koncie bankowym ofiary muszą być środki i niekiedy należy wskazać w jakiej wysokości, rzekomo celem uwiarygodnienia właściciela konta. Mało tego pokrzywdzony dokonuje wpłaty na konto techniczne w wysokości wartości przedmiotu, który chce sprzedać. Pieniądze po kilku minutach mają zostać zwrócone, co nigdy nie następuje.

Sprawca, posiadając wszystkie dane dotyczące karty, dokonuje płatności na terenie Ukrainy. Pokrzywdzony podając dane z karty narusza regulamin określony przez bank, co jest podstawą do nieuwzględnienia reklamacji.

źródło: KPP Gniezno

1 komentarz

  • Link do komentarza radkosky niedziela, 17 stycznia 2021 00:57 napisane przez radkosky

    Szkoda że OLXma to w pompie i nie robi z tym nic.
    Dokładnie tydzień temu zgłaszałem tą sytuację. Nic nie zrobili...
    Pamiętajcie NIE PODAWAJCIE danych CVV i... tyle.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane