Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 stycznia 2021 12:21

Rozpoczęło się szczepienie populacji

 

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego rozpoczęło się szczepienie pierwszych osób spoza "grupy zero". Szpital ma otrzymywać 210 dawek tygodniowo.

Obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Pomnik Chrztu Polski znajduje się 31 osób na 45 miejsc. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano także 3 zgony. Jednocześnie placówka rozpoczęła kolejną serię szczepień dla personelu medycznego oraz pierwsze dawki trafią do osób starszych z grupy pierwszej.

- Z grupy zero zaszczepiliśmy ponad tysiąc osób osób, a drugą dawkę mogło otrzymać około 200 osób. Dzisiaj zaczniemy szczepić seniorów, a szpital jako węzłowy otrzymał 210 dawek. Te dawki przeznaczymy dla seniorów w tym tygodniu - przekazał Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. 

- Będziemy dostawać 210 szczepionek tygodniowo. Na razie jest to bardzo mało, ale taką informację mamy iż taka liczba będzie się utrzymywać do końca marca. Taką mamy informację, że na taką ilość średnio tygodniowo mamy planować - przyznał Grzegorz Sieńczewski, dyrektor szpitala.

Mateusz Hen dodał: - Trzecia fala jest za granicą i to bardzo blisko, a historia pokazuje, że taka sama sytuacja miała miejsce na przykład w marcu. Też patrzeliśmy z niedowierzaniem na to, co się dzieje w Lombardii i też z pewnym opóźnieniem, ale dotarło to do nas. Oddziały zakaźne mają dość duże obłożenie, mamy kilka wolnych miejsc, aczkolwiek mamy pacjentów w dużo cięższym stanie. Jest ich mniej, ale są to pacjenci, którzy cierpią z powodu duszności i dużo ciężej przechodzą tą chorobę. 

4 komentarzy