środa, 27 stycznia 2021 14:51

Licea i technika z Gniezna w rankingu Perspektyw

 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która co roku przygotowuje listę rankingową polskich liceów i techników, opublikowała najnowsze zestawienie. Sprawdziliśmy na jakim miejscu znalazły się gnieźnieńskie placówki.

Ranking Perspektywy co roku jest brany pod uwagę przede wszystkim przez dyrekcje i nauczycieli szkół, mogących w ten sposób poszczycić się miejscem zajętym w tym ogólnokrajowym zestawieniu. W tegorocznej edycji sprawdzone zostały wyniki polskich szkół średnich (oprócz zawodowych), a na bazie tej analizy sporządzono listę najlepszych 1000 liceów i 500 techników.

W rankingu liceów pod uwagę brane są wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i dodatkowych (45%), a ponadto rezultaty osiągnięte podczas olimpiad (25%).

Wśród liceów z Gniezna najwyżej uplasowało się (po raz pierwszy w rankingu) Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium, które zajęło 275 miejsce (na 500) ze wskaźnikiem 48,91. W skali wojewódzkiej Milenium zajęło 18 miejsce w Wielkopolsce. 

Jako kolejna szkoła uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które zajęło 372 miejsce z wynikiem 45,61. Tym samym I LO poprawiło nieco swój poprzedni wynik. W 2020 roku I LO zajęło 380 miejsce, a rok wcześniej – 460. Niemniej placówka działająca przy ul. Kostrzewskiego obecna jest w rankingu od lat. W skali wojewódzkiej I LO zajęło w tym roku 32 miejsce.

442 miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki, które osiągnęło wskaźnik 43,68. "Piętnastka" spadła na tej liście z zajętego w ubiegłym roku 349 miejsca, a wspomnieć należy iż w 2019 roku zajmowała także 437 miejsce. W skali wojewódzkiej znajduje się na 37 miejscu. 

Poza rankingiem ogólnym, ale ujętym w wojewódzkim zestawieniu, znalazło się III LO im. Jana III Sobieskiego, które zajęło 90 miejsce w Wielkopolsce. 

Liceum Milenium, I LO i II LO mogą liczyć na otrzymanie w tym roku tytułu "Srebrnej Szkoły 2021" przyznawanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy

Wśród techników do rankingu trafił Zespół Szkół Ekonomicznych (dawniej ZSEO), który w tym roku zajął 318 miejsce (w 2020 roku było to 442 miejsce), a w skali wojewódzkiej jest na 25 miejscu. Ponadto w ogólnym zestawieniu pojawiło się także technikum Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych plasujące się na 496 miejscu (do tej pory poza rankingiem) - w skali wojewódzkiej jest na 42 miejscu. Obie placówki mogą liczyć na tytuł "Brązowej Szkoły 2021".

3 komentarzy

  • Link do komentarza Piotr czwartek, 28 stycznia 2021 11:13 napisane przez Piotr

    Powolny upadek "piętnastki", niegdyś najlepszego gnieźnieńskiego liceum, zaczął się za czasów dyrektora Andrzejewskiego. Potem nastąpiło przyspieszenie. Dziś II LO szoruje po dnie.

  • Link do komentarza Kleopatra środa, 27 stycznia 2021 18:32 napisane przez Kleopatra

    Szkoda, że żadna ze szkół gnieźnieńskich nie mieści się w pierwszej połowie szkół polskich. Wszystkie jak widać z podanych liczb, wypuszczają absolwentów przygotowanych mniej niż w 50 % do dalszej, wyższej edukacji.

  • Link do komentarza qter środa, 27 stycznia 2021 16:15 napisane przez qter

    Te "sukcesy", to zapewne efekt strajku nauczycieli i ich protestu na Rynku oraz udziału postępowej młodzieży w akcji czerwonego pioruna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022