czwartek, 28 stycznia 2021 10:48

Coraz mniej wiernych w kościołach archidiecezji. Co przyniesie 2020 rok?

 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań, przeprowadzonych w kościołach w 2019 roku. Dane co roku podawane są z opóźnieniem, ale i tak pozwalają śledzić religijność wiernych.

Co roku ISKK publikuje statystyki życia religijnego Polaków. Obecne dane pochodzące za 2019 rok potwierdzają trend, znany większości od dawna - wiernych ubywa, tak samo jak i kapłanów. Podobnie jest także w archidiecezji gnieźnieńskiej. 

Liczenie wiernych w kościołach w całym kraju miało miejsce w październiku 2019 roku i archidiecezja gnieźnieńska wywiązała się ze zbierania tych danych w 98,2%.

Jak wynika ze statystyk, w tym okresie w mszach świętych uczestniczyło 35,4% wiernych, co oznaczało spadek o 1,6% w stosunku do 2018 roku. Ubytek jest znaczący, jeśli spojrzymy z perspektywy czasu - jeszcze w 2000 roku w mszach świętych uczestniczyło 51,1% wiernych. Jednocześnie w 2019 roku do komunii przystąpiło 16,2% uczestniczących w nabożeństwach, a więc mniej o 0,7% niż w roku poprzednim. W skali kraju w mszach uczestniczyło w 2019 roku 36,9% wiernych, a do komunii przystąpiło 16,7%, co pokazuje iż w archidiecezji gnieźnieńskiej odsetek ten jest niższy od ogólnego wyniku w kraju.

W 2019 roku na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej posługiwało duszpastersko 408 księży - w 2018 roku było ich 413. Także w tym przypadku spadek utrzymuje się od lat - w 2014 roku posługiwało 431 kapłanów. Liczba alumnów w seminariach duchownych utrzymuje się na podobnym poziomie - było ich 37, a rok wcześniej 38. W 2014 roku było ich jednak 45, a w 2011 roku aż 67.

Spadek widoczny jest także w udzielonych sakramentach. Chrztów w 2019 roku udzielono 7702, podczas gdy rok wcześniej było ich 8328. Dane te współgrają zresztą ze spadkiem liczby urodzeń, który notowany jest w całym kraju. Nieco inaczej należy patrzeć na liczbę uczestników pierwszej Komunii świętej, których w 2018 roku było 10 447, a w 2019 roku tylko 3436 - to efekt zmian w rocznikach przystąpienia do tego sakramentu. Podobna dysproporcja jest w przypadku bierzmowania - w 2018 roku odnotowano 6479 udzielonych sakramentów, a w 2019 - 10 784. 

Najbardziej zauważalny spadek występuje jednak w przypadku małżeństw - w 2019 roku udzielono ich 2678, podczas gdy rok wcześniej było ich 2935. Jest więc ich mniej o 8,75%. 

Ponadto według danych ISKK na terenie archidiecezji działa jeden dom samotnej matki, który w 2019 roku obejmował pomocą 34 osoby. Na lekcje religii uczęszczało 83,8% uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Średnio w kraju jest to 87,6, a archidiecezja gnieźnieńska jest w pierwszej dziesiątce diecezji. 

Co przyniesie 2020 rok? Przed ISKK trudne zadanie, gdyż ubiegłoroczne liczenie przypadło na czas pandemii i ograniczenia liczby wiernych w kościołach. W ciągu roku pojawiły się też skandale, które zatrząsnęły Kościołem, przez co oszacowanie kolejnego wyniku może być trudne do określenia w tej chwili. Patrząc jednak na dotychczasową tendencję, należy wciąż ostrożnie przypuszczać, że będzie ona spadkowa, choć jak niejednokrotnie już wskazywano - nie oznacza to zupełnego osłabienia wiary u wciąż pozostających w Kościele wiernych.

 

20 komentarzy

 • Link do komentarza Maks niedziela, 31 stycznia 2021 11:31 napisane przez Maks

  Co kościółkowi obrońcy nieskazitelnego kleru jedynie dziś śmieszą...

 • Link do komentarza MaX sobota, 30 stycznia 2021 08:27 napisane przez MaX

  micio . Ta grupa młodych mężczyzn chodzących w czarnych, brązowych lub białych sutannach jest najprzyzwoitsza w Polsce ( licząc procentowo szkaradne wyjątki ) . A brzydkie wyjątki znajdą się w każdej grupie społecznej w naszym kraju. Proszę więc drogi micio, nie wrzucaj wszystkich księży i zakonników do jednego worka !! Doceń tych młodych księży, którzy poświęcili swoje życie na to, by inni z ich otoczenia mogli brać z nich dobry przykład uczciwości, pracowitości i szlachetności. Bo z kogo nasza młodzież ma brać dobry przykład jak nie ze swoich rówieśników, którzy nie szaleją po pubach, dyskotekach i barach !? Nie zażywają też narkotyków pokazując , że można bez nich żyć !

 • Link do komentarza Julian sobota, 30 stycznia 2021 00:39 napisane przez Julian

  Naucz się czytać śmieszku.

 • Link do komentarza Zdzisław piątek, 29 stycznia 2021 13:52 napisane przez Zdzisław

  Ludziska !!! A kto i kogo zmusza by chodził do kościoła ? Kto i kogo zmusza by chował swojego zmarłego na cmentarzu w Gnieźnie? We Wrześni też jest cmentarz. Kto i kogo zmusza do kupowania Trumny z dębowych desek i ze złotymi okuciami ?Kto i kogo zmusza do zamawiania aż pięciu wielkich wieńcy za 1000 złotych? Kto i kogo zmusza do robienia pogrzebin dla 80 osób i to w najdroższej restauracji ?No Kto !!? Ludziska sami niepotrzebnie wydajecie tak wielkie pieniądze a później w mediach wielkie lamenty !!! Obudźcie się i przestańcie słuchać tego Pijarowskiego wycia dawnych PZPR owców, SLD owców , a teraz PO wców. Gdyby taki prezydent Gniezna -Budasz Czy Grobelny z SLD chciał rzeczywiście żebyście mniej płacili za pochówek na cmentarzu już dawno by zbudował komunalny cmentarz. Ale PO i SLD wcale tego nie chcą!! Tylko was mamią i okłamują, że taki cmentarz zbudują. I tak mamią Was od 20 lat !

 • Link do komentarza emeryt piątek, 29 stycznia 2021 12:23 napisane przez emeryt

  A ja mam nieśmiałe pytanie do kurii, co oznaczają tzw. msze wspólne, w których sa intencje nieraz i kilkudziesięciu osób? Czy to jest dopuszczalne? Jak wysyłałem na misje na msze odprawiane przez misjonarzy też wspólne to ksiądz mnie zganił i powiedział, ze nie ma czegoś takiego, jak msze wieczyste za członków spierających misje.. No to jak to naprawdę jest?

 • Link do komentarza senior piątek, 29 stycznia 2021 11:06 napisane przez senior

  micio, gadasz, jak zdarta płyta. Mowa jest o Kościele, a nie o przypadkach godnych potępienia w każdej grupie społecznej. Jakoś nie wydzierasz się, gdy mowa o nauczycielach, trenerach, ba, o wielkiej liczbie pedalskich aktorów, o których wiadomo, że polują na nieletnich . Te grupy Tobie jakoś nie przeszkadzają, bo do szkoły chodzić musisz, na pewno do kina i na jakieś inne spektakle uczęszczasz i nie widzisz zła w tych środowiskach? Nie podoba ci się jedna parafia, wybieraj inną. Masz do wyboru i koloru. A do kościoła idzie się na spotkanie z żywym Chrystusem niezależnie od sympatii dla jakiegokolwiek księdza. I bym raczej przestrzegał przed gloryfikowaniem jakiegoś proboszcza, bo akurat nie wszyscy maja podobne zdanie, jak Mariola.

 • Link do komentarza micio piątek, 29 stycznia 2021 09:10 napisane przez micio

  Jak ludzie widza jak kler tuszuje przypadki pedofili wśród księży to każdego bierze obrzydzenie do tej grupy mężczyzn... Szkoda że czarne owce rzutują na resztę księży którzy są ok... No ale to wina "szefostwa" ze nie potrafiła, nie chcą jednym cieciem rozprawić się ze zboczeńcami (ręka rękę myje)

 • Link do komentarza Rafal piątek, 29 stycznia 2021 09:01 napisane przez Rafal

  Co za brednie wypisuje pan Jarosław. I po co kłamie ludzi. Nie rozumiem.

 • Link do komentarza Mariola piątek, 29 stycznia 2021 07:34 napisane przez Mariola

  Nie pieprzcie głupot !! W kościele Bł. Bogumiła księża nawet składki nie zbierają w czasie mszy świętych. Wszystko w parafii jest teraz utrzymywane z wolnych datków jakie wierni wrzucają albo nie wrzucają do koszyczka po każdej mszy świętej. Prawdziwe co łaska . Nie jest tego dużo, to prawda. ale i czasy są ciężkie. ale każdy świadomy parafianin wie, że jego księża też są ludźmi i muszą coś jeść i muszą opłacać rachunki za prąd i za gaz . I Ten nasz proboszcz od błogosławionego Bogumiła pod tym względem jest najlepszym proboszczem na świecie ! A tak przy okazji drodzy parafianie, jak będziecie kiedyś mieli w portfelu wolne 10 złotych, to też czasami wrzućcie do koszyczka po mszy świętej.

 • Link do komentarza Grażyna czwartek, 28 stycznia 2021 21:21 napisane przez Grażyna

  do jaroslawa - jak chcesz na pogrzebie wycie jakiegoś nieprofesjonalnego chórku, to płać. Mi tego nie potrzeba, a pogrzeb mojego ojca kosztował dokładnie ze wszystkim płatnościami i księdzem 5300 złotych. A ludzie muszą mieć trąby, śpiewy, wieńców kupa, a za życia jednego kwiata zmarłemu nie kupili!

 • Link do komentarza Sli czwartek, 28 stycznia 2021 20:16 napisane przez Sli

  Opodatkować ich tak samo jak kazdą inna działalność. Nie sotować z budżetu panstwa. Zobaczymy czy przetrwają.

 • Link do komentarza Nicola czwartek, 28 stycznia 2021 19:34 napisane przez Nicola

   jarosławl - utrzymanie cmentarza kosztuje to fakt, ludziom /kopaczom grobu, posługującym np. w kaplicy też/ zapłacić też trzeba - kolejny fakt, niestety śmieci nanoszone na cmentarze same go nie opuszczają, za to też trzeba zapłacić - prywatnym lub miejskim spółkom od śmieci.... - tu czy PiS czy PO nie ma znaczenia, nie łudź się, że na komunalnym cmentarzu by Ci rozłożyli na raty - spróbuj zorganizować pogrzeb na raty np. na Junikowie w Poznaniu.... inna sprawą jest postawa kapłanów bez wiary, którzy mimo, że znają trudna sytuację swoich parafian nie potrafią pochylić się nad ich sytuacją i zaniechać pobrania tzw. ofiary...

 • Link do komentarza Batman czwartek, 28 stycznia 2021 16:36 napisane przez Batman

  Czarni to mafia
  Ziemi majątku budowli to 1/3 Polski do nich należy!
  Dziwię ze ze masa ludzi wierzy w tych złodziei i finansuje te bandę

 • Link do komentarza Jerzy czwartek, 28 stycznia 2021 16:33 napisane przez Jerzy

  @jaroslawl - bzdury piszesz, pogrzeb nie kosztuje 12 tysięcy złotych. Wprawdzie z tytułu renty każdy trzymuje 4 tysiące, a do tego jest przecież jeszcze ubezpieczenie, który prawie każdy opłaca, więc przyzwoity pogrzeb zrobisz w Gnieźnie za 6 tysięcy. Poza tym, zanim wpadniesz w sidła naganiaczy sprzed szpitala, to najpierw sprawdź w zakładzie pogrzebowym, ile co kosztuje w innych zakładach i porównaj, bo wtedy naprawdę zapłacisz frycowe.

 • Link do komentarza Radek czwartek, 28 stycznia 2021 16:21 napisane przez Radek

  Jakoś nie żal....

 • Link do komentarza Marko czwartek, 28 stycznia 2021 15:32 napisane przez Marko

  Pedofila, pycha, bizancjum, przytulanie pieniędzy publicznych, brak szacunku do wiernych, już niedługo będą puste.

 • Link do komentarza Nina czwartek, 28 stycznia 2021 13:18 napisane przez Nina

  Katolik modli się do Boga a nie do księdza , księża musza z czegoś utrzymać kościół i siebie. Nasz proboszcz pochował już wiele osób bez opłat lub za minimalna kwotę . Nie nalezy wkładać wszystkich do jednego worka. Mniejsza liczba osób w kościele to skutek wychowania wyniesiony z domu i swobody życia . ,, Jak trwoga to do Boga „

 • Link do komentarza Realista czwartek, 28 stycznia 2021 12:59 napisane przez Realista

  I będzie ludzi w kościołach jeszcze mniej... Nie można już ufać instytucji, która zblatowała się z pisowskimi kołtunami! Po pandemii będzie pustawo,bo młodzi nie czują potrzeby chodzenia do kościoła, a starsi wymrą. Ot prawda.

 • Link do komentarza jarosławl czwartek, 28 stycznia 2021 12:11 napisane przez jarosławl

  Ludzie uciekają od opłat narzucanych przez księży. 4 000zł to zasiłek pogrzebowy, a gdy ksiądz dołoży swoje opłaty wówczas wychodzi 12 000 zł. Skąd ludzie mają wziąć na to? Prawie każdy zakład pogrzebowy idzie na ugodę i rozkłada płatności wg. możliwości klienta. Ksiądz niestety żąda gotówki, od ręki. Opłata kancelaryjna, wystrój kościoła, roboczogodziny osób posługujących,itp. Ci ludzie nawet grama wstydu nie mają. i takim ludziom PiS liże podogonie.

 • Link do komentarza Katolik czwartek, 28 stycznia 2021 11:05 napisane przez Katolik

  Niestety to sami księża pracują na to żeby skutecznie zniechęcać wiernych do kościoła. Przed upadkiem idzie pycha, a przed ruiną wyniosłość ducha . Przykre ale prawdziwe.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane