Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 lutego 2021 12:39

„Sytuacja w dużej mierze zależy od nas samych”

 

Sanepid zamierza kontynuować kontrole obiektów handlowych i zakładów pracy. Przedstawiciel PSSE podtrzymuje, że obostrzenia pomogły w ograniczeniu wzrostu liczby zakażeń.

Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna podsumowała ostatni czas w naszym regionie pod kątem zakażeń koronawirusem. 

- Liczba aktywnych, nowych zakażeń zmniejsza się. W ubiegłym tygodniu mieliśmy 139 aktywnych zakażeń. Jeżeli chodzi o zgony, to niestety liczba utrzymuje się nam na dużym poziomie - 11 zgonów, o 5 zgonów więcej niż we wcześniejszym tygodniu - przyznała Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego Sanepidu. Jak jednak przyznaje, spadki nie oznaczają iż sytuacja faktycznie ulega poprawie na tyle, by można było mówić o wygaszaniu epidemii: - Jak widzimy wiele krajów Europy ma tą trzecią falę, gdzie odnotowują bardzo duży wzrost zakażeń. Jeśli chodzi o Polskę, to rzeczywiście dzisiaj mamy mniej zakażeń, jednak liczba osób hospitalizowanych, przebywających pod respiratorem i zgonów, jest ciągle wciąż wysoka. Dlatego też rząd i minister zdrowia w porozumieniu ze specjalistami chorób zakaźnych, wirusologami i specjalistami zdrowia publicznego, podejmują te działania, dotyczące poluzowania tych obostrzeń, ale sytuacja w dużej mierze zależy od nas samych. Dzięki tym obostrzeniom nie mamy sytuacji, która jest chociażby w Portugalii, gdzie załamał się ten system opieki zdrowotnej. Ta trzecia fala, której się baliśmy, efekty naszych zachowań w święta, to jednak dało efekt - przyznała, wskazując na mniejszą liczbę zakażeń. Jak dodała, zasadnym jest utrzymanie obostrzeń jeszcze przez pewien czas.

Od 1 lutego ponownie otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych czy muzea. Sanepid zamierza dalej sprawdzać, czy w tego typu obiektach, jak i zakładach pracy, przestrzegane są zasady higieny: - W ubiegłym tygodniu wykonaliśmy 61 kontroli na terenie powiatu gnieźnieńskiego w różnych miejscach. Kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości, a w jednym przypadku stwierdziliśmy, gdzie wszczęto postępowanie, ale generalnie osoby prowadzące działalność stosują się do tych obostrzeń, za co bardzo dziękuję. 

Gnieźnieński Sanepid nie ma także żadnych sygnałów, by którykolwiek z punktów gastronomicznych w naszym powiecie zamierzał lub już otworzył swoją działalność dla klientów mimo narzuconych obostrzeń.

 

1 komentarz