czwartek, 11 lutego 2021 09:42

Dębówiec już na zawsze pozostanie... Dębówcem

 

We wrześniu ub. roku informowaliśmy o nietypowych konsultacjach społecznych, które zostały zorganizowane w gminie Gniezno. Mieszkańcy sołectwa mieli zdecydować, jak chcą, by nazywała się ich miejscowość.

Krótko po wakacjach 2020 roku Urząd Gminy Gniezno zorganizował konsultacje społeczne, które zostały skierowane do mieszkańców Dębówca lub Dębowca. Brakujące "ó" stało się właśnie administracyjnym elementem sporu, bowiem to właśnie dwie różne nazwy funkcjonują w przestrzeni publicznej - na mapach, dokumentach itp. Aby zapobiec zamieszaniu, jakie powoduje taka sytuacja przy różnych okazjach, zdecydowano iż mieszkańcy muszą zdecydować o ostatecznej wersji nazwy tej wsi.

Nazwa "Dębowiec" figurowała w rozporządzeniu MSWiA z października 2019 roku, ale była też powielonym błędem, który w dokumentach pojawia się od dawna. Tymczasem wszyscy mają w swoich dowodach osobistych i na co dzień używają określenia "Dębówiec". - Nazwa ta stosowana była od lat. Znajduje się ona w księgach wieczystych, aktach stanu cywilnego i dowodach osobistych. W związku jednak z wymienionym na wstępie rozporządzeniem jej stosowanie jest nieprawidłowe. Prowadzi to do problemów w bankach czy innych instytucjach, gdyż zdarza się, że nazwa Dębówiec nie jest akceptowana. Niezadowoleni są też mieszkańcy wsi, którzy od dawna przyzwyczajeni do nazwy Dębówiec nie widzą podstaw do nagłego stosowanie nazwy Dębowiec - czytaliśmy we wrześniu w uzasadnieniu zarządzenia Wójta Gminy Gniezno. 

W toku konsultacji społecznych, które przeprowadzono w kolejnych tygodniach mieszkańcy zdecydowali iż ich wieś powinna nosić nazwę "Dębówiec". Za takim rozwiązaniem, które wydawało się być oczywiste, opowiedziało się 108 osób na 108 biorących udział w ankiecie (w sumie było ich 113, przy czym trzy uznano za nieważne, a 2 mieszkańców złożyło ankiety w formie pisemnej i elektronicznej). 

W związku z powyższym w ostatnich tygodniach Gmina Gniezno dopełniła formalności, zgłaszając za zgodą Rady Gminy wniosek do MSWiA za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Dębowiec na Dębówiec.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Mieszkanka Dębówca piątek, 12 lutego 2021 22:08 napisane przez Mieszkanka Dębówca

    Nie zawdzięczamy zmiany nazwy na poprawną żadnemu z urzędów tylko długiej i monotonnej walce mieszkańców Dębówca z urzędnikami którzy popełnili błąd i dopuścili do nagłej zmiany nazwy. Błąd był powielany ponieważ komuś nie chciało sie wpisać "ó" lub źle przepisał nazwę miejscowości.

  • Link do komentarza mirek czwartek, 11 lutego 2021 12:42 napisane przez mirek

    szkoda tylko że dotyczy samej nazwy,bo wycinka potężnych drzew to zmieniła to miejsce,wolałbym by przyroda mnie tam przyciągała a nie literka ó czy o,ktoś perfidnie nas zwodzi to co tam sie dzieje i nie tylko tam to jakaś szalona bezmyślność, kto to powstrzyma?????

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane