czwartek, 11 lutego 2021 12:16

Zaufała „policjantowi” - przelała pieniądze, podała kody i straciła 88 tys. złotych!

 

Oszustowi, podającemu się za funkcjonariusza policji, skutecznie udało się przekonać 42-letnią gnieźniankę że ratuje swoje konto bankowe przed hakerem. 

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu i modyfikowaniu sposobów, aby szybko wzbogacać się kosztem innych ludzi. Przestępcy dzwonią do różnych osób, a ostatnio zaczęli dzwonić nawet do gnieźnieńskich gabinetów.

Z kolejnym przypadkiem policjanci mieli do czynienia w środę, 10 lutego 2021 roku. - Tego dnia do 42-letniej gnieźnianki na firmowy telefon zadzwonił oszust podając się za policjanta biura śledczego. W tym czasie kobieta prowadziła samochód i rozmawiała za pomocą zestawu głośnomówiącego. Przestępca poinformował kobietę, że rozpracowują siatkę hakerską, która próbuje przejąć pieniądze zgromadzone na jej koncie. Mężczyzna był tak bardzo przekonujący, że 42-latka uwierzyła w tę historię i przelała 48 tysięcy złotych na wskazane przez dzwoniącego konto - informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno.

To jednak nie wystarczyło wyrachowanemu przestępcy. Oszust, tuż po otrzymaniu przelewu, poprosił kobietę o kody autoryzacyjne, które... otrzymał. W efekcie zaciągnął na 42-latkę kredyt w wysokości ponad 40 tysięcy złotych. Nieświadoma niczego kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępców dopiero w momencie, gdy wpisała w wyszukiwarkę "wyłudzenie na CBŚ".

Policja przestrzega! Nie bądźmy łatwowierni, o mechanizmach działania oszustów rozmawiajmy z naszymi krewnymi i znajomymi. W żadnym wypadku nie wolno podawać danych przez telefon i pamiętajmy - prawdziwa policja w takich sytuacjach nie dzwoni! Nie dokonujmy żadnych zleconych przelewów na konta innych osób lub instytucji.

8 komentarzy

 • Link do komentarza pytacz piątek, 12 lutego 2021 12:07 napisane przez pytacz

  Czy tylko mi się zdaje, że w sporej części to kobiety ulegają tego typu różnym oszustom?

 • Link do komentarza .... piątek, 12 lutego 2021 10:28 napisane przez ....

  takich to nie sieją, sami się rodzą

 • Link do komentarza imię piątek, 12 lutego 2021 08:36 napisane przez imię

  jakim cudem tacy naiwni ludzie potrafią prowadzić interesy to ja nie wiem.....

 • Link do komentarza Yemplariusz czwartek, 11 lutego 2021 19:28 napisane przez Yemplariusz

  Tu już nie ma czego żałować, a tylko się śmiać.

 • Link do komentarza Oli czwartek, 11 lutego 2021 16:43 napisane przez Oli

  I nie rozmawiajmy przez telefon w czasie jazdy

 • Link do komentarza Radek czwartek, 11 lutego 2021 16:34 napisane przez Radek

  I zaufaj potem policji. ...

 • Link do komentarza Endriu czwartek, 11 lutego 2021 15:03 napisane przez Endriu

  Dobrze jak ktoś jest głupi to tak ma.ha hahaaa

 • Link do komentarza Koniu czwartek, 11 lutego 2021 14:30 napisane przez Koniu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane