Wydrukuj tę stronę
środa, 17 lutego 2021 17:40

Kolejna osoba straciła 40 tys. złotych metodą „na policjanta”

 

Od początku br. na terenie powiatu gnieźnieńskiego odnotowano przypadki oszustw dokonywanych w szczególności na osobach starszych. Niestety coraz częściej dochodzi również do zdarzeń, gdzie pokrzywdzonymi są osoby młodsze.

W ostatnim czasie oszuści w dużym stopniu wykorzystują tzw. „metodę na policjanta”. Dzwonią do wytypowanych wcześniej osób podszywając się pod prawdziwych funkcjonariuszy, najczęściej Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas rozmowy potrafią być bardzo przekonujący, wprowadzając w błąd swoje ofiary sugerując, że prowadzą policyjną akcję, która zmierza do zatrzymania przestępców. Każą wykonywać polecenia np. wydania pieniędzy, jeśli mamy gotówkę w domu, bądź pójścia do banku i wypłaty oszczędności, dzięki czemu uda się zatrzymać sprawców na gorącym uczynku i uratować nasze pieniądze. Może się również zdarzyć, że przestępcy podszywający się pod policjantów czy pracowników banku powiedzą, że natychmiast należy przelać pieniądze na wskazany przez nich numer konta, bo ktoś chce się włamać na nasze konto bankowe.

W miniony wtorek 16 lutego mieszkanka Gniezna poinformowała policjantów, że padła ofiarą oszustów podających się za policjantów. Osobiście, w umówionym miejscu przekazała im 40 tysięcy złotych. To już kolejny taki przypadek w ostatnim czasie - kilka dni temu jedna z gnieźnianek przelała oszustom 48 tys. złotych, a potem podała kody bankowe, na które wzięto na nią kredyty o wartości 40 tys. złotych. Kobieta zorientowała się dopiero po fakcie, że nie rozmawiała z prawdziwymi policjantami, ale padła ofiarą złodziei.

Często żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszuści w trakcie rozmowy proszą żeby nie rozłączając się wybrać numer alarmowy i potwierdzić, że są prawdziwymi policjantami. Wtedy w słuchawce odzywa wspólnik przestępcy i potwierdza, że to prawda i taki funkcjonariusz prowadzi właśnie akcje przeciwko oszustom. Pamiętajmy, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy.

- Tak naprawdę ilu przestępców tyle różnych sposobów i pomysłów na próbę oszukania niewinnych ludzi i wyłudzenia od nich pieniędzy. Oszuści mogą próbować podszywać się także pod naszych bliskich, prokuratora, pracownika banku i innych instytucji. Dlatego też zachowajmy czujność, a każda tego typu sytuacja niech wzbudzi naszą podejrzliwość. Zakończmy rozmowę i bezzwłocznie poinformujmy o tym policjantów - informuje asp. sztab. Anna Osińska oficer prasowy KPP Gniezno i przypomina, że policja nigdy nie prowadzi działań w taki sposób, jak powyższy i nigdy nie dzwoni prosząc o przekazanie pieniędzy.

2 komentarzy