wtorek, 23 lutego 2021 07:48

Nadleśnictwo ostrzega przed nieetycznym zbieractwem poroża

  mnopr
Nadleśnictwo ostrzega przed nieetycznym zbieractwem poroża zdjęcie nadesłane

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt.

Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom zbierania tzw. zrzutów. Tak nazywa się poroże, zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, a niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się nawet trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety część osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Najprawdopodobniej chciwość zbieraczy była przyczyną ostatniej tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków, 15 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności - przyznał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży - także na terenie Nadleśnictwa Gniezno. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Artur Szyszko wtorek, 23 lutego 2021 16:48 napisane przez Artur Szyszko

  Tak prawda przyjeżdżam z Dani na polowania do nas robione som nagonki A zwłaszcza na jelenie

 • Link do komentarza Jacek Czerkies wtorek, 23 lutego 2021 16:04 napisane przez Jacek Czerkies

  Proponuje przyjrzeć się nieetycznym mysliwym i przestać tuszowac ich szeroko pojęte klusownictwo, chyba ze chodzi o kolejny zakaz wejscia do lasu aby mogli robić co chcą...
  Poluje 20 lat i niestety takie mam odczucia...

 • Link do komentarza Miro wtorek, 23 lutego 2021 12:54 napisane przez Miro

  Należy zabronić zbierania poroży. Tylko członkowie PZL lesnicy powinni mieć prawo zbierać poroza i odpłat nie oddawać do skupu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane