poniedziałek, 01 marca 2021 12:51

Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

 

W poniedziałkowe południe mieszkańcy Gniezna i przybyłe delegacje wspólnie złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym z okazji przypadającego tego dnia święta.

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rok temu jeszcze odbywały się w tradycyjnej formule, tym razem ograniczyły się tylko do krótkiego spotkania przy tablicy znajdującej się na murze kościoła farnego w Gnieźnie. 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Tym, którzy walczyli z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - mówiła Maria Wichniewicz z Klubu Gazety Polskiej, dodając: - Dziś, gdy po upływie kilkudziesięciu lat od tamtych wydarzeń możemy już o tym mówić i pisać, robimy to w imię obowiązku wobec tych, którzy zostali wymordowani i zamęczeni w łagrach i więzieniach, także wobec ich rodzin, które przez dekady musiały żyć z piętnem „wyklętych”.

Następnie wszystkie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą poświęconą bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego. Następnie ks. Maciej Lisiecki odmówił krótką modlitwę w intencji zmarłych i pomordowanych. 

Przy tej okazji zaproszono także wszystkich do odwiedzenia wystawy filatelistycznej, poświęconej powyższej tematyce, która znajduje się w siedzibie Informacji Turystycznej w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego - wejście od ul. Rzeźnickiej. 

1 komentarz

  • Link do komentarza wilk poniedziałek, 01 marca 2021 15:33 napisane przez wilk

    Bandyci czerwoni oprawcy i kolaboranci bolszewickiego terroru,do dziś nie osądzeni i skazani!!! Dla nich powinna być druga NORYMBERGA !!! W czasach PRL- wielu z nich robiło kariery w polityce,wojsku,kulturze,dziennikarstwie,nauce itp.Dziś ich dzieci,drugie pokolenie oprawców zajmują podobne stanowiska i mają się dobrze,a rodziny żołnierzy NIEZŁOMNYCH nadal szukają grobów swoich bliskich,bohaterów czasów okupacji !!! Czy to jest sprawiedliwe???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane