piątek, 05 marca 2021 09:06

Kliknął, wpisał kod i stracił 20 tys. złotych z konta

 

Sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj, bo oszuści znaleźli nowy sposób na przejęcie pieniędzy z konta bankowego.

Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Wykorzystują karty i aplikacje płatnicze Google Pay lub Apple Pay. Od pewnego czasu na adresy e-mail portal OLX wysyła wiadomości ostrzegające przed tego typu oszustwami. Warto zapoznać się i mieć w świadomości te metody, aby w razie potrzeby móc uchronić swoje oszczędności. Niedawno 43-latek z gminy Gniezno stracił w ten sposób ponad 20 tysięcy złotych. 

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ! Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger. To na pewno jest oszustwo. 

Jak wygląda cały proceder działania przestępców?

 • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. „Oszust  zastawia na Ciebie pułapkę”
 • Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. W tym momencie oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść.
 • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. W tej sytuacji oszust już Cię okrada - płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
 • Koniec. Twoje konto jest puste.

Jak uniknąć oszustwa i utraty pieniędzy?

 1. Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 2. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
 3. Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jeśli stałeś się ofiarą oszusta na którymkolwiek etapie, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. Następnie o wszystkim poinformuj Policję.

źródło: KPP Gniezno (opr.)

1 komentarz

 • Link do komentarza AMERYKA niedziela, 07 marca 2021 19:16 napisane przez AMERYKA

  Też miałem taki przypadek bank był czujny zareagował i sms z banku inaczej wyglądał jak zawsze przez WhatsApp się komunikować i użył znikające wiadomości

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane