piątek, 05 marca 2021 11:22

Jeszcze jest czas na decyzję o wyborze szkoły

 

Już za kilka tygodni rozpocznie się nabór do szkół ponadpodstawowych. Teraz uczniowie ostatnich klas "podstawówek" mają czas na to, by wybrać dalszy kierunek swojej edukacji.

Tak jak w ubiegłym roku szkoły nie mają możliwości zorganizowania swoich drzwi otwartych. Jeszcze w lutym 2020 roku odbyły się targi edukacyjne, które przyciągnęły tłumy zainteresowanych, ale teraz również ich przeprowadzenie nie wchodzi w rachubę. Dlatego licea i szkoły zawodowe będą kłaść nacisk na promocję przede wszystkim w sieci - tak, by każdy kandydat mógł dotrzeć do oferty placówki i się z nią zapoznać.

- Mamy świetną kadrę, jeśli chodzi o przygotowanie, mamy coraz lepszą infrastrukturę. Dla szkolnictwa zawodowego w ostatnich latach stworzyliśmy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Mamy naprawdę silne argumenty, obok szkolnictwa zawodowego, żeby przyciągać młodzież do naszych placówek. Chcę jednak wyartykułować, że nasze placówki to nie tylko i wyłącznie jednostki, które podlegają bezpośrednio pod powiat gnieźnieński, ale też jako nasze traktujemy te, które są jednostkami prywatnymi - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, dodając iż trzeba się dostosowywać do potrzeb rynku edukacyjnego: - Nie buduje się pozycji jednostek oświatowych na zasadzie, że jedne się preferuje, a o drugich się zapomina. Chcemy natomiast ten stan rzeczy osiągać, jeśli chodzi o jednostki związane z samorządem, poprzez przede wszystkim kadrę, infrastrukturę i budowanie dobrych relacji z jednostkami niepublicznymi i chyba się to nam naprawdę udaje - mówił, dodając iż w zakresie szkolnictwa zawodowego należy wychodzić naprzeciwko potrzebom rynku pracy. 

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się w maju br. do tego czasu przyszli absolwenci szkół podstawowych mają czas na wybór swojej dalszej ścieżki edukacyjnej. - Marzec powinien być dla uczniów, rodziców, koleżeństwa, rodzeństwa takim czasem na zapoznanie się z ofertą rynku edukacyjnego w powiecie gnieźnieńskim. Będziemy zachęcali wszystkich absolwentów klasy ósmej, by odwiedzali po pierwsze profile szkół ponadpodstawowych w naszym mieście, strony internetowe, fanpage - tak jak rok temu, pandemia sprawiła, że niestety nie mamy bardzo dobrej praktyki, jaką były drzwi otwarte, gdzie uczeń mógł razem z rodzicem, znajomymi odwiedzić szkołę stacjonarnie, porozmawiać z nauczycielami, zobaczyć budynek, jak się prezentuje i ma ofertę - przekazał Łukasz Kaszyński, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym. Jak dalej dodał, szkoły przygotowują się do promocji w formie zdalnej, a do tych działań angażują się również uczniowie.

- Droga młodzieży, bardzo was serdecznie zapraszamy do naszych szkół, jak i szkół zawodowych, ponieważ staramy się, aby to kształcenie zawodowe w szkołach branżowych nie zamykało dalszej drogi. Jest to taki startup do pracy zawodowej i wejścia na rynek pracy, ale pamiętajcie, że po szkole zawodowej możecie kontynuować kształcenie w szkołach branżowych drugiego stopnia - mówiła Ewa Załęska z Wydziału Edukacji i Sportu.

W ofercie szkolnej znajduje się także klasa sportowa w III Liceum Ogólnokształcącym. Jak przekazał Tomasz Pokładecki z Wydziału Edukacji i Sportu, jest to odpowiedź na takie zapotrzebowanie: - Była to bardzo ważna moim zdaniem decyzja i Zarząd przychylił się do prośby środowiska sportowego, żeby taka klasa powstała. Idąc tym tropem i torem, postanowiliśmy w tym roku ponownie otworzyć klasę sportową o profilu piłki ręcznej i piłki nożnej. W oparciu o współpracę z klubem Mieszko Gniezno oraz MKS PR utworzyliśmy taką klasę i będzie trwał do niej nabór - jest on na innych zasadach, bo odbywa się od 17 do 31 maja, a więc dość krótko - przyznał, dodając iż po tym odbywać się będą testy sprawnościowe. Jak dalej dodał Tomasz Pokładecki, na prośbę rodziców, w III Liceum Ogólnokształcącym utworzony zostanie oddział integracyjny o profilu ogólnym, umożliwiający dzieciom z niepełnosprawnościami na kontynuację nauki na tym poziomie edukacji. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane