sobota, 13 marca 2021 14:03

Lokomotywa powróciła do Gniezna

 

Po prawie trzech latach nieobecności do Gniezna powróciła lokomotywa spalinowa Lxd2, która w tym czasie była wypożyczona do Środy Wielkopolskiej.

Nietypowy transport przyjechał do Gniezna w miniony piątek w południe. W tym samym miejscu, gdzie w kwietniu 2018 roku lokomotywa została załadowana na lawetę, tym razem została z niej zdjęta i postawiona na swoich macierzystych torach. 

Lokomotywa Lxd2 jest jedną z trzech, które posiada Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. W ruchu jednak jest tylko jedna, toteż trzy lata temu zapadła decyzja o wykorzystaniu zainteresowania Towarzystwa Przyjaciół Kolei Średzkiej "Bana" i wypożyczenia ich do Środy Wielkopolskiej. Tam lokomotywa wspierała miejscowe przejazdy na wąskim torze, który obsługiwał regularne przejazdy turystyczne. 

Ważący 32 tony spalinowóz został przywieziony na lawecie na ul. Grabskiego (wjazd do dawnej cukrowni) i za pomocą dźwigów zdjęty i postawiony na torach, skąd maszynista Krzysztof Bamber przemanewrował lokomotywę "pod dach" na stację GKW.

1 komentarz

  • Link do komentarza obserwator niedziela, 14 marca 2021 13:05 napisane przez obserwator

    Smiechu warte,po co tam wrocila,kolej waskotorowa nie przynosi zadnych korzysci dla miasta,maszynista Bamber wprowadzil ja bo nie mial kto tego zrobic,smutny widok:(

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane