czwartek, 25 marca 2021 15:51

Wielkanoc w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej

 

Tegoroczna Wielkanoc będzie drugą, obchodzoną w tak wyjątkowych okolicznościach. Abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego.

Ubiegłoroczne święta Wielkiej Nocy były szczególne pod wieloma względami. Nie inaczej będzie teraz, zwłaszcza w związku z zaostrzeniem obostrzeń, które mają obowiązywać od najbliższej soboty - w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (do tej pory 1 osoba na 15 metrów kwadratowych). To oznacza więc redukcję liczby wiernych, którzy będą wpuszczani do świątyni.

- W związku z zaostrzeniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych jeszcze raz wszystkich bardzo proszę o ich szczegółowe przestrzeganie i zawieszenie na drzwiach świątyń zaktualizowanej informacji dotyczącej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii - informuje Prymas Polski.

W rozporządzeniu abp Wojciech Polak przypomniał o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w mszach świętych, zarówno niedzielnych, jak i świątecznych. Jak jednak wskazał: - W ciągu dnia kościoły winny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczną "święconkę" parafie muszą organizować na zewnątrz kościoła: - Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów można zorganizować, ale jedynie przy kościołach, na otwartym terenie z zachowaniem norm sanitarnych. Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin - informuje abp Wojciech Polak. Wskazał jednak, że jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, można przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. 

Szczegóły obchodów Wielkiego Tygodnia zawarte zostały na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej. Zmiany w nabożeństwach obejmować będą szczególnie, charakterystyczne momenty celebracji każdego kolejnego dnia Wielkiego Tygodnia - od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocy.

5 komentarzy

 • Link do komentarza ZYGMUNT poniedziałek, 29 marca 2021 09:02 napisane przez ZYGMUNT

  Żenada . Masz rację. Bo rodzice tych dzieci prowadząc je na place zabaw zapominają, że dzieci też roznoszą wirusa i że na tych placach zabaw wirus z ich dzieci przeniesie się na dzieci z innych rodzin . A potem te dzieci z innych rodzin zakażą swoje babcie i dziadków w domach DO KTÓRYCH PO ZABAWIE WRÓCĄ. Rząd Polski chciał zatrzymać przenoszenie wirusa przez dzieci na inne dzieci w przedszkolach i żłobkach, bo tam razem gromadzi się najwięcej dzieci z rożnych domów i środowisk. Rząd w ten sposób chciał uniknąć rozprzestrzeniania się zarazy także tą drogą - droga przez dzieci. Dlatego Rząd pozamykał przedszkola i żłobki. Ale nierozsądni rodzice tych dzieci nie potrafili tego zrozumieć, że wirusy są nie widzialne !! I że wejdą do ich rodzin na dzieciach a potem z nich przejdą na ich sędziwych ojców i matki. Właśnie przez własne wnuki dziadkowie i osoby słabsze w rodzinie mogą umrzeć. Dla tego proszę młode mamy i tatusiów. Nie prowadźcie na razie dzieci na place zabaw . Idźcie z nimi na spacery do parku czy do lasu ale nie pozwólcie zbliżać się swoim dzieciom do innych dzieci !

 • Link do komentarza ZENADA sobota, 27 marca 2021 15:29 napisane przez ZENADA

  Wiecie co spowodowały zamknięte żłobki i przedszkola....ze te same dzieci wraz z rodzicami biegają po placach zabaw bez maseczka.gdzie tu logika???

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT piątek, 26 marca 2021 14:05 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Jest cudowna, słoneczna pogoda. Temperatura na dworze pozwala chodzić w samej koszuli. Może wobec tego zorganizować ołtarze polowe przed kościołami ? Wtedy każdy uczestnik nabożeństwa rezurekcyjnego będzie mógł stanąć jak daleko chce, od innych uczestników uroczystości. Na przykład u Franciszkanów rezurekcyjny ołtarz można by ustawić na Rynku na podwyższeniu przed dawną informacją turystyczną . Wtedy na Rynku daleko od siebie stanęło by nawet 500 ludzi. To samo można zrobić przed katedrą ustawiając ołtarz na rezurekcję na podwyższeniu przy pomniku Bolesława Chrobrego lub na balkonie prymasowskim . A i parafia Błogosławionego Bogumiła może ustawić ołtarz na wyniesionym wejściu do kościoła. Tam jest nawet dach betonowy. A wierni mogli by wtedy stanąć na wielkim placu postojowym przed kościołem . W takiej polowej mszy mogłoby wtedy wziąć udział aż 1000 osób, stojących po 5 metrów jeden od drugiego. Kwestia tylko dobrego nagłośnienia tych placów. I żeby nie padał deszcz !.

 • Link do komentarza Realista piątek, 26 marca 2021 06:10 napisane przez Realista

  Parafianin, pójście na mszę w w dzisiejszych pandemicznych czasach może być twym ostatnim ...Siedź w domu, włącz transmisję online i weź odpowiedzialność chrześcijańską za inne życia!

 • Link do komentarza parafianin czwartek, 25 marca 2021 16:13 napisane przez parafianin

  Rozumie się, ze nie będzie mszy odprawianych równocześnie przez kilku księży tylko każdy z nich będzie odprawiał mszę samodzielnie tak, by przez cały dzień może co godzinę były msze, które umożliwią większej liczbie wiernych uczestnictwo w nabożeństwach? Gniezno ma tylu księży, a przecież w sytuacjach wyjątkowych każdy może odprawiać po 3, a nawet 4 msze dziennie, więc dla nikogo nie powinno zabraknąć miejsca w kościele w to największe święto kościelne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane