Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 marca 2021 15:51

Wielkanoc w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej

 

Tegoroczna Wielkanoc będzie drugą, obchodzoną w tak wyjątkowych okolicznościach. Abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego.

Ubiegłoroczne święta Wielkiej Nocy były szczególne pod wieloma względami. Nie inaczej będzie teraz, zwłaszcza w związku z zaostrzeniem obostrzeń, które mają obowiązywać od najbliższej soboty - w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (do tej pory 1 osoba na 15 metrów kwadratowych). To oznacza więc redukcję liczby wiernych, którzy będą wpuszczani do świątyni.

- W związku z zaostrzeniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych jeszcze raz wszystkich bardzo proszę o ich szczegółowe przestrzeganie i zawieszenie na drzwiach świątyń zaktualizowanej informacji dotyczącej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii - informuje Prymas Polski.

W rozporządzeniu abp Wojciech Polak przypomniał o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w mszach świętych, zarówno niedzielnych, jak i świątecznych. Jak jednak wskazał: - W ciągu dnia kościoły winny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczną "święconkę" parafie muszą organizować na zewnątrz kościoła: - Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów można zorganizować, ale jedynie przy kościołach, na otwartym terenie z zachowaniem norm sanitarnych. Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin - informuje abp Wojciech Polak. Wskazał jednak, że jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, można przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. 

Szczegóły obchodów Wielkiego Tygodnia zawarte zostały na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej. Zmiany w nabożeństwach obejmować będą szczególnie, charakterystyczne momenty celebracji każdego kolejnego dnia Wielkiego Tygodnia - od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocy.

5 komentarzy