środa, 31 marca 2021 13:51

Właściciele firm i sklepów przeciwko zmianom na ul. Warszawskiej

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w rejonie ul. Warszawskiej i Farnej opowiadają się przeciwko zmianom, które proponuje Urząd Miejski.

Przedstawiciele różnych branż, prowadzący swoje sklepy w ciągu ul. Warszawskiej i Farnej, w tym tygodniu złożyli pismo do Magistratu, w którym przedstawiają swoje stanowisko w sprawie planów wprowadzenia zmian w układzie drogowym (ograniczenia liczby miejsc postojowych i wprowadzenia kontrapasu dla rowerów). W swoim piśmie proszą o ponowne przeanalizowanie całego projektu, który ich zdaniem zaszkodzi przedsiębiorczości.

- Projekt ten ograniczy w sposób istotny miejsca parkingowe na jednej z głównych ulic handlowych miasta Gniezna. Ograniczenie tych miejsc jest dla nas handlowców przysłowiowym gwoździem do trumny. Funkcjonujemy dzięki klientom, którzy w większości docierają do nas z różnych miejsc Gniezna i okolic własnymi autami i chcą zaparkować jak najbliżej docelowego sklepu. Nie mając takiej możliwości będą rezygnować z przyjazdu do centrum miasta - czytamy w piśmie od przedsiębiorców.

Jak dalej wskazują, brak miejsc postojowych będzie dla nich oznaczać problem z rozładunkiem dla dostawców oraz kurierów: - Tym bardziej że sporo miejsc jest zajętych przez mieszkańców. Przy ul. Warszawskiej zlokalizowane są sklepy do których dostawy towarów realizowane są samochodami ciężarowymi - piszą w piśmie i dalej pytają czy jest sens robienia ścieżki rowerowej na tej drodze, który uważają za nietrafiony. - Już sam remont drogi ograniczy nam obroty do minimum a każdy z nas zakontraktował towar i będzie musiał za niego zapłacić a planowana droga rowerowa z czasem stanie się tylko punktem na mapie Gniezna dla ludzi planujących wycieczki rowerowe a nie dla potencjalnych klientów - twierdzą.

Jak wskazują przedsiębiorcy, projektowane zmiany planuje się realizować w czasie, kiedy wszyscy walczą o utrzymanie w trudnym momencie dla gospodarki: - Powstanie drogi rowerowe przy jednoczesnym ograniczeniu miejsc parkingowych spowoduje jeszcze większy spadek obrotów. Będziemy zmuszeni zwalniać pracowników a w ostateczności zamykać sklepy - piszą, zwracając się z apelem o zarzucenie całego projektu zmiany organizacji ruchu na ulicy Warszawskiej i Farnej.

Pod apelem podpisało się ponad 30 właścicieli firm i sklepów. Same uwagi w ramach konsultacji społecznych mogą być zgłaszane do Urzędu Miejskiego do 9 kwietnia br.

13 komentarzy

 • Link do komentarza klient wtorek, 06 kwietnia 2021 14:45 napisane przez klient

  Do pana (pani) "O" Zgadzam się z jednym, na ulicach typu Warszawska nie powinno być ani jednego miejsca do parkowania. Ulica ta powinna być deptakiem, choć mogłyby po niej wolno przejeżdżać samochody ( i oczywiście rowery, bez tam żadnych kontrapasów!) Nadać tej ulicy ( jezdnia) przyzwoity wygląd np. odporną i mocną kostką no i w całości zgadzam się z "seniorem", że należy w trybie natychmiastowym zmienić wygląd witryn sklepowych, ale też wielu wnętrz handlowych. Byłem niedawno z żoną na tej ulicy w poszukiwaniu pewnego towaru, z litości nie podam, jaki asortyment. Wchodząc do sklepu przeraziliśmy się, ciemno i zimno ( oszczędność światła i ogrzewania!), na regałach towar pamietający czasy chyba lat dziewięćdziesiątych, i bez żadnej odpowiedniej rozmiarówki. Można zrozumieć handlowców, ze boją się zamawiać na bieżąco nowy asortyment, że pandemia, ze ciężkie czasy ale widok tego, co na półkach spowodował, ze kolejni klienci będą uciekali z takich sklepów, gdzie pieprz rośnie. Bo, albo zmieni się mentalność handlowców, albo po prostu zbankrutują na własne życzenie.

 • Link do komentarza O wtorek, 06 kwietnia 2021 11:13 napisane przez O

  30 sklepikarzy przeciw, reszta miasta za. Auta należy wypędzić z centrum. Nie jesteśmy Poznaniem czy Warszawą, żeby z komunikacją był kłopot. Są autobusy, rowery. No i w końcu można też iść pieszo. Przejście z Winiar na drugi koniec miast PIECHOTĄ zajmuje 30 min. Takie mamy duże miasto ;)

 • Link do komentarza senior piątek, 02 kwietnia 2021 11:22 napisane przez senior

  Wczoraj około 19:30 jechałem ulicą Warszawską. To jest dramat. Nie zmieniono jeszcze automatyki świateł ulicznych, więc było ciemno. Moje spostrzeżenia: Ciemno, szaro, brudno, byle jak, żadnych reklam nad sklepami, witryny sklepowe jak za króla Ćwieczka. tylko rzędy samochodów w poprzek jezdni stały niezmiennie, jak stoją od lat. Na taką ulicę pies z kulawą nogą nie przyjdzie, choćby i jezdnia była ze złota. Handlowcy, jeżeli chcą być konkurencyjni w stosunku do wielkich galerii, to muszą zmienić wystrój sklepów albo witryn, które są jedyną zachętą dla klienta, by wejść do środka. Nie na darmo sklepy za Zachodzie z chwilą nadejścia cieplejszych dni sa szeroko otwarte chłonąc przez to każdego przechodnia, który chcąc nie chcąc zajrzy do sklepu. I jeżeli co dziesiąty z nich dokona zakupu, to znaczy, że jest już dobrze. Zatem, jeżeli tzw. "handlowcy" nie zmienią nawyków, jeżeli nadal w ich sklepach będą sprzedawczyniami panienki, które z łaski odezwą się ( lub nie) do klienta, jeżeli ich miny będą wskazywały, że klient jest intruzem ( a nadal często tak bywa), jeżeli nadal witryny sklepowe będą przypominały przedwojenne sklepiki tylu ( ryż, mydło i powidło, to niech zapomną, że ich sklepy wzniosą się na wyżyny handlu. no i na koniec łyżka dziegciu dla gnieźnieńskiej władzy. Wprawdzie nie do Was szanowna władzo należy organizacja handlu i usług, ale możecie być stymulatorem dobrych zmian i w tym zakresie. Może spotkacie się z handlowcami? Może zaproponujecie im jakieś posunięcia dla dobra poprawy wizerunku miasta? Skwerki i parczki sa ważne, ale codzienne życie mieszkańców i obraz centrum miasta jest niemniej istotny dla całej naszej społeczności.

 • Link do komentarza ewangelista piątek, 02 kwietnia 2021 08:19 napisane przez ewangelista

  Wojtku . Nie próbuj naśladować głupoty prostego tłumu,

  Jeżeli Bóg dał ci rozum, to rób użytek z rozumu.

  Na przekór inteligentnej wulgarnych mędrców armii,

  Niech wiara twa szuka rozumu, a rozum prawdą się karmi.

  Niech nie zachwieje tobą dyskurs przewrotnie mętny,

  Bo szatan nie ma mądrości jest tylko inteligentny.

  Szatan jest księciem kłamstwa oraz artystą grzechu.

  Fałsz miesza pół na pół z prawdą, nie rezygnując z uśmiechu.

 • Link do komentarza Mix piątek, 02 kwietnia 2021 08:16 napisane przez Mix

  WOJTEK Krawczyk ?! Ty robiłeś te badania na które się powołujesz? Nie kpij sobie z ludzi ! Bo to nie grzecznie !

 • Link do komentarza marek czwartek, 01 kwietnia 2021 20:15 napisane przez marek

  @Aga: fajną logikę reprezentujesz. Pamiętaj, że to są ludzie i ich miejsca pracy. To są polskie pieniądze, które napędzają gospodarkę. To są pieniądze, z których wypłacany jest socjal dla tych co się lenią.

 • Link do komentarza Kuba czwartek, 01 kwietnia 2021 16:15 napisane przez Kuba

  @Aga - po sklepach się nie chodzi. Do sklepów się wchodzi :)

 • Link do komentarza szofer środa, 31 marca 2021 21:06 napisane przez szofer

  Handlowcom, polecam walkę o miejsca do parkowania na Warszawskiej, ale z wyraźnie określonym limitem czasowym np. najwyżej do dwóch godzin, a potem wysoka podwyżka. Inaczej to klientów tam i tak nie będzie, bo te miejsca do parkowania zajmą mieszkańcy, którzy stoją tam dzień i noc, a pozostałe będą zajęte przez pracujących w okolicy handlowców i pracowników innych firm. Dla klienta więc i tak miejsca praktycznie nie będzie. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego Tomasz Budasz nie wprowadzi wzorem innych miast w Polsce i w Europie parkowania czasowego, które w znakomity sposób reguluje możliwość parkowania wielu chętnym na danym terenie.

 • Link do komentarza Aga środa, 31 marca 2021 20:04 napisane przez Aga

  Kto chodzi po sklepach w dobie Internetu i pandemii?

 • Link do komentarza Joanna środa, 31 marca 2021 18:30 napisane przez Joanna

  Niestety władze miasta myślą tylko o turystyce zapominając o lokalnych przedsiębiorcach. Centrum miasta miało zostać obudzone a tymczasem straszy pustymi lokalami, bo nie dość że ciężko zaparkować to jeszcze zostały podniesione ceny za parkowanie. Handel w mieście umiera a tymczasem planowany jest remont jednej z głównych ulic i zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Obudźcie się Panowie i wyjdźcie na spacer do Centrum. Zza biurka nie da się ocenić potrzeb mieszkańców. Nie samą turystyką miasto żyje.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski środa, 31 marca 2021 15:25 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Kto głosował na Budasza i bande POpaprańców, teraz ma do myślenia.

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 31 marca 2021 15:22 napisane przez rezigiusz

  Przykro mi to stwierdzić ale jak "Trzej Muszkieterowie" (notabene tylko jeden z nich wybrany w wyborach) coś postanowią to możecie się nawet do latarni przykuć i nic to nie da.

  Oni maja w pompie przedsiębiorców. Im ma się zgadzać to co zakłada "lewacka ideologia ekologii" bo wszak sami codziennie dojeżdżają rowerami do pracy.

  Popatrzcie na umierający MOK na remont 17 mln zyla wydają bo wszak siedzibę Loży Masońskiej trza odrestaurowć.

  Ciekawe kto do tego MOKu będzie chodził bo szopka z "katarem" zaplanowana jest do 2024/25 tak aby ludzi na maksa zmęczyć i żeby przyjęli późniejszy tzw Nowy Ład jako wybawienie

 • Link do komentarza Wojtek środa, 31 marca 2021 14:42 napisane przez Wojtek

  Aż boli, jak ludzie są krótkowzroczni. Wszystkie badania wskazują, że zwiększenie stref pieszych/rowerowych, nawet kosztem usunięcia miejsc parkingowych bezpośrednio na ulicy, powoduje zwiększenie obrotów sklepów przy tych ulicach się znajdujących.
  Ale w Gnieźnie "przedsiębiorcy" mentalność cały czas rodem z lat '90 mają, albo jeszcze gorzej, z PRL

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane