wtorek, 13 kwietnia 2021 14:25

Upamiętnili rocznicę mordu na Wschodzie

 
Upamiętnili rocznicę mordu na Wschodzie źródło: Powiat Gniezno

Po raz kolejny w zupełnie innej formie przebiega rocznica zbrodni, dokonanej przez sowietów na polskich oficerach w 1940 roku.

Dziś przypada 81. rocznica rozpoczęcia zaplanowanego mordu na tysiącach przedstawicieli polskiej inteligencji, urzędników, policjantów, zawodowych żołnierzy, księży oraz innych profesji, którzy w obliczu wybuchu wojny zostali zmobilizowani w szeregi Wojska Polskiego i trafili do sowieckiej niewoli. Ludobójstwo, dokonane na polskich oficerach, przez lata PRL-u było przedstawiane w kłamliwej formie i jedynie podziemna prasa oraz publikacje wydawane na Zachodzie, przedstawiały prawdziwy przebieg tej zbrodni. 

Co roku z tej okazji odbywają się uroczystości, które skupiają się przy tablicy umieszczonej przy kościele pw. św. Trójcy oraz pomniku w Parku Miejskim, upamiętniającym pomordowanych gnieźnieńskich policjantów, spoczywających na nieludzkiej ziemi. Po raz drugi uroczystości ograniczyły się jedynie do skromnej formy - delegacje poszczególnych instytucji oraz samorządu złożyły kwiaty i znicze indywidualnie.

zdjęcia: Powiat Gniezno, KPP Gniezno, Urząd Miejski

1 komentarz

  • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 13 kwietnia 2021 18:17 napisane przez mieszkaniec

    Za bardzo indywidualnie to nie było. Ważny jest lans. Czy nie wystarczyłoby pokazać pomnik, no może z przedstawicielami policji?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane