piątek, 23 kwietnia 2021 13:17

Wysoki maszt koło domów? Mieszkańcy chcą protestować

 

Na os. Piekary w Gnieźnie ruszyła budowa wysokiego masztu telefonii komórkowej. Mieszkańcy pobliskich domów są zaskoczeni tą inwestycją i chcą przeciwko niej protestować.

Ul. Piekary, Rzemieślnicza i Chłopska zbiegają się na krawędzi obecnego os. Piekary. Dalej widać już tylko pola i zabudowę w rejonie ul. Żerniki. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na niemal całym tym obszarze przewidziana została zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Prawie, gdyż fragment przeznaczono pod zieleń, a jeszcze mniejszy pod usługi. Właśnie taki charakter ma część nieruchomości w rejonie skrzyżowania wspomnianych trzech ulic i to na niej ruszyła niedawno budowa.

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców, który poinformował o całej sprawie. Mieszkańcy są zaskoczeni takim obrotem sytuacji, gdyż o tym iż na ich osiedlu powstanie wysoki maszt dowiedzieli się przypadkiem - na podstawie tablicy informacyjnej. Jak udało się im ustalić, ma on mieć nawet ok. 50 metrów wysokości, ale bardziej ich bulwersuje to, że nikt nikogo nie pytał o zdanie.

- Tak szczerze powiem, kiedyś była mowa o jakichś wieżach, ale zupełnie dalej, nie tak blisko osiedla. To było tak z 15 lat temu. Teraz z zaskoczenia zaczyna się coś stawiać tak blisko nas - stwierdziła pani Krystyna, mieszkanka jednej z posesji w pobliżu budowy. Pozwolenie na inwestycję wydane miało zostać w 2020 roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Tymczasem w publicznym rejestrze decyzji takowa nie figuruje, ale jest za to inna - z 2019 roku i do tego oznaczona jako odmowna. 

Wątpliwości budzi także inna kwestia, dotycząca wspomnianego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami dokumentu uchwalonego przez Radę Miasta Gniezna we wrześniu 2006 roku dla os. Piekary §27 pkt 6. ust.5. mówi wprost iż w zakresie telekomunikacji ustala się "zakaz lokalizowania masztów telekomunikacyjnych z urządzeniami nadawczymi w obszarze całego planu". Ponadto dla obszaru 1U, którego dotyczy wspomniana działka, zawarto adnotację iż może na nim znajdować się zabudowa usługowo-handlowa o stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy, a także zabudowa pomocnicza dla funkcji podstawowej. Co również ważne - §12 pkt 2. ust. 1 mówi wprost iż należy "zabudowę kształtować harmonijnie w stosunku do istniejącego krajobrazu i zabudowy". O tym, że wysoki maszt nie wpisuje się ten zapis, nie trzeba przekonywać.

W związku z tymi działaniami mieszkańcy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod protestem, który zamierzają skierować do Starostwa Powiatowego. Jak twierdzą w jego treści, obawiają się iż wpłynie ona niekorzystnie na ich zdrowie, ale także na wartość posiadanych działek: - Nie rozumiemy jak można było podjąć taką decyzję bez konsultacji z nami i kimkolwiek. Stacja bazowa telefonii komórkowej to zbyt poważna sprawa, aby nas o tym nie informować. Powinny być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami nawet jeśli ten cały maszt jest na prywatnym gruncie - czytamy w piśmie, pod którym zebrano już kilkadziesiąt podpisów. Mieszkańcy nie ukrywają, że nie mają nic do rozwoju technologicznego i rozumieją, że takie inwestycje są potrzebne, ale ich zdaniem obecnie maszt powstaje za blisko zabudowy, a do tego całość odbywa się niejako "poza nimi".

W powyższej sprawie zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego o wyjaśnienia co do wydanej decyzji, zdaniem mieszkańców niespójnej z zapisami w treści MPZP. Do tematu wrócimy. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Miś wtorek, 27 kwietnia 2021 07:24 napisane przez Miś

  Hakuna. Społeczeństwo Piekar nie jest przeciwko masztom, które były by odpowiednio oddalone od siedzib ludzkich. Ale na Piekarach te odległości są zastraszająco małe !! Nie można aż tak ingerować w naturalne środowisko człowieka. Nie wiadomo co będzie z naszymi mózgami za kilka lat, jak będą tak codziennie poddawane promieniowaniu

 • Link do komentarza Hakunamatata niedziela, 25 kwietnia 2021 15:28 napisane przez Hakunamatata

  Prawda jest taka, że gdziekolwiek by taki maszt nie powstał, zawsze komuś będzie przeszkadzać, a najśmieszniejsze jest to, że zazwyczaj protestują ludzie, którzy narzekają na zasięg telefonii komórkowej ale korzystają z telefonu na co dzień. Jeżeli używasz komórki, nie protestuj, a jak chcesz protestować wyrzuć telefon.

 • Link do komentarza Łukasz niedziela, 25 kwietnia 2021 13:01 napisane przez Łukasz

  Szanowni Państwo, osoby zainteresowane tematyką stacji bazowych telefonii komórkowych oraz wymogów prawnych stawianym tym obiektom, zapraszam na moją stronę internetową: http://www.czyleko.pl

 • Link do komentarza Olo sobota, 24 kwietnia 2021 23:01 napisane przez Olo

  Niestety 2 tygodnie temu taki badziewny maszt postawili w Jankowie Dolnym koło Auto Sanok, 100m od kościoła, w pięknym krajobrazie jakim jest dolina. Protestowało 90% okolicznych mieszkańców... I co? I nic to nie dało bo odgórnie jest takie prawo. Kilka odwołań do Poznania było wysłanych bez skutecznie. Niestety znajdą się osoby, które chcą zarobić i udostępniają swoje nieruchomości. Można się dziwić, że ich sąsiedzi nie obchodzą i godzą się na takie maszty... Są różne miejsca, aby takie maszty stawiać np. w Lulkowie koło wysypiska śmieci, pod lasami z dala od zabudowań, a nie w centrum wsi czy osiedla.

 • Link do komentarza Bożena sobota, 24 kwietnia 2021 17:08 napisane przez Bożena

  Nik jeszcze teraz nie wie, jakie w przyszłości będą skutki tego promieniowania. A mogą być poważne. Dlatego lepiej chuchać na zimne, niż potem żałować , że się nie ruszyło du.... y.

 • Link do komentarza Agata sobota, 24 kwietnia 2021 12:07 napisane przez Agata

  Pisać wyżej do kogoś komu podlega wojewoda. Nie poddawać się! poprosić jakiegoś prawnika o pomoc. Zobaczcie co ci od masztów robią. Na wieżowcu na Orła Białego 12. Na początku jak chcieli pozwolenie to pisali mieszkańcom z tego wieżowca, że będzie tylko jedna mała antenka. A teraz na tym wieżowcu jest już dziesięć takich anten o mocy dziesięciokrotnie większej. Nik tego potem ludziska nie sprawdza. Nikt nad tym nie panuje. Robią co chcą a ludzi maja w du....... . Ale wiedzą na początku jak i z kim rozmawiać. Poszukajcie w internecie ludzi walczących w podobnej sprawie! Nie jeden już nimi wygrał ! Na Starostę i Prezydenta Miasta nie liczcie. Ich prawnicy są denni i Wam nie pomogą. Szukajcie sprzymierzeńców trochę dalej. A najlepiej w innym województwie, bo Wielkopolska to razem z Mazowszem ostoja PO-wców i SLD -owców. Stare dobre układy. Ich nie przeskoczycie.

 • Link do komentarza Marek sobota, 24 kwietnia 2021 10:12 napisane przez Marek

  Apeluję do mieszkańców Gniezna o podjęcie skutecznych działań związanych z tą inwestycją. Wojewoda, który wydał taką decyzję to moim zdaniem ten od słynnego zamku. Nie jest już na ww. stanowisku.

 • Link do komentarza Rabiał sobota, 24 kwietnia 2021 07:51 napisane przez Rabiał

  Naprawdę to ustrojstwo powstaje kilka metrów od najbliższej posesji...

 • Link do komentarza Aleksandra piątek, 23 kwietnia 2021 22:32 napisane przez Aleksandra

  No bardzo dobrze ludziska. Protestujcie i się nie poddawajcie! Z dala od takich masztów!!!
  Taki przekręt nie przejdzie. Dbajcie o to żeby to nie powstało bo inaczej wasze zdrowie będzie o wiele gorsze....

 • Link do komentarza Agnes piątek, 23 kwietnia 2021 17:10 napisane przez Agnes

  Przenieść tą inwestycję z dala od tej lokalizacji !!! Na szczęście media są bardzo chętne żeby przyjechać i rozdmuchać sprawę ;;;

 • Link do komentarza Kawa piątek, 23 kwietnia 2021 16:57 napisane przez Kawa

  No to teraz wiecie skąd Kropiwnicki miał na 9 mieszkań będąc działaczem samorządowym. Nasi "samorządowcy" też się pewnie dorobią... Nikt nic nie wie a wieża się buduje! W środku osiedla?! Fajnie. To teraz szukam tym, co nich głosowali. Szczególnie na osiedlu Piekary...

 • Link do komentarza DANIEL87 piątek, 23 kwietnia 2021 15:30 napisane przez DANIEL87

  Zamiast tego masztu wybudować przychodnie pocztę i bank.

 • Link do komentarza Maciekxx piątek, 23 kwietnia 2021 15:10 napisane przez Maciekxx

  Starostwo pierwotnie odmówiło postawienia masztu w tym miejscu. Inwestor się jednak odwołał do władz wojewódzkich i tam niestety przyznano mu rację i ten organ wydał postanowienie o nieprawidłowej odmowie budowy tego masztu wiążąc tym samym ręce gnieźnieńskiemu Starostwie (bo decyzja jest dla lokalnych władz wiążąca i zmusza do wydania pozwolenia na budowę).

  Może w takim przypadku warto także protestować i na szczeblu wojewódzkim...?

 • Link do komentarza Marek piątek, 23 kwietnia 2021 14:30 napisane przez Marek

  Starostwo Powiatowe bylo przeciwne wydania decyzji zgodę wydał Wojewoda w Poznaniu z pominięciem sprzeciwu Starostwa i jednego z mieszkańców osiedla .

 • Link do komentarza ciekawy mieszkaniec piątek, 23 kwietnia 2021 13:41 napisane przez ciekawy mieszkaniec

  Który Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego się pod tym pozwoleniem podpisał ?? Nazwisko !! Ten co przeszedł pracować do Urzędu Miasta ? Który z architektów miejskich to zaakceptował ? Nazwisko !! Który prezydent Miasta Gniezna, bez czytania tego pozwolenia go to podpisał? Nazwisko !! Dużo tych celnych pytań ! Prawda. Ale pytać trzeba, bo nie jest to przypadkowy błąd jednego człowieka.

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 23 kwietnia 2021 13:32 napisane przez Czytelnik

  Ot polska mentalność-wszyscy chcieliby korzystać z komórek i dostępu do szybkiego internetu ale nikt nie chce mieć w swoim otoczeniu masztu bo im promieniowanie z masztu szkodzi.Tylko dziwne ,że używają w domach mikrofalówek i jakoś nie mają obaw a to też promieniowanie mikrofalowe.Przecież komórka to taka mała mikrofalówka przy uchu...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane